13°C bezchmurnie

ZSP nr 1: Obchody Tygodnia Zakazanych Książek w PBP w Łowiczu

Już po raz piąty obchodzimy w Polsce Tydzień Zakazanych Książek. Na świecie organizowany jest on od 1982 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (American Library Association). W ramach tej akcji 3 października uczniowie klasy 1 Tm i 1 TI ZSP nr 1 uczestniczyli w spotkaniu w Powiatowej Bibliotece w Łowiczu.

Uczniowie zapoznali się z prezentacją, która zwróciła ich uwagę na cenzurę słowa (obyczajową, polityczną, religijną) i cenzurę publikacji książek na potrzebę wolności w tworzeniu literatury oraz na problem prześladowania ludzi za pisanie i czytanie książek.

O tym, że problem zakazanych książek jest jak najbardziej realny świadczy o tym lista autorów i tytułów, które zostały przedstawione w tej prezentacji. Znajdziemy w tym gronie m.in.  451 stopni Fahrenheita, Archipelag Gułag, Buszujący w zbożu, Chata wuja Toma, Cierpienia młodego Wertera, Dekameron, Doktor Żywago, Folwark zwierzęcy, Jądro ciemności , Kandyd, Przygody Hucka Finna , Rok 1984, Szatańskie wersety, Sztuka kochania, Władca much, Biblia, Kod Leonarda da Vinci, Harry Potter oraz zaskakująca pozycja czytelnicza dla dzieci - Czerwony Kapturek. 

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, i było okazją do zwrócenia uwagi uczniów na problemy cenzury i prześladowań ludzi czytających lub piszących książki oraz na potrzebę wolności tworzenia i czytania, czy znaczenia wolności intelektualnej.

ZSP nr 1: Obchody Tygodnia Zakazanych Książek w PBP w Łowiczu komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.


Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu