100 bezpłatnych zajęć w Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Zabytki, bezpłatnych zajęć Muzeum Nieborowie Arkadii - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 14/06/2016 15:15

Muzeum w Nieborowie i Arkadii w ramach w programu „Kultura dostępna”, realizowanego z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprasza na bezpłatne zajęcia edukacyjne.

 Przygotowany pakiet 100 lekcji jest dedykowany przede wszystkim szkołom specjalnym, klasom integracyjnym i domom dziecka, stowarzyszeniom, fundacjom, świetlicom oraz innym instytucjom opiekującym się dziećmi i młodzieżą z grup dotkniętych szeroko pojętym wykluczeniem społecznym.

Aby wziąć udział w programie należy wysłać na adres e-mail: [email protected] kilkudaniowe uzasadnienie uczestnictwa w zajęciach.
- Lekcje będziemy realizować od chwili obecnej do 16 grudnia. Grupy biorące udział w programie mogą rezerwować lekcje zgodnie z ofertą proponowanych poniżej tematów – informuje Monika Antczak.

Zabytki- zbytki
Lekcja, która stanie się prawdziwą zabawą z historią! W ramach zajęć Muzeum proponuje wspólne zwiedzanie pałacu, a później grę w kalambury, która pozwoli utrwalić najistotniejsze wiadomości o zabytkach nieborowskich.
Czas: 1h

Akademia Pana Kleksa w Nieborowie
W 1983 r. pałac oraz ogród w Nieborowie stały się plenerem filmowym dla ekranizacji bajki Jana Brzechwy. Bazując na tym wydarzeniu opracowana została niecodzienna ścieżka edukacyjna. Poprzez zabawę dzieci zostaną zapoznane z0 fabułą bajki Jana Brzechwy. Będzie wspólne rysowanie, śpiewanie, oglądanie fragmentów filmu. Dzieci będą miały okazję uczestniczyć w niezwykłych lekcjach, które różnią się od tradycyjnych zajęć w szkole, m.in. poznają kleksografię, przędzenie liter oraz nauczą się leczyć chore sprzęty.
Czas: 1,5h

Opowieści o drzewach
Przybliżenie podstawowych gatunków drzew rosnących w Ogrodzie Nieborowskim, nauka rozpoznawania drzew, opis ich właściwości (przydatność w różnych dziedzinach życia), sposoby zagospodarowania krajobrazu w różnych epokach historycznych. Lekcja odbywa się w miesiącach wrzesień, październik, maj, czerwiec.
Czas: 1,5h

Z wizytą u Książąt Radziwiłłów
Zaproszenie na zajęcia kierowane jest w szczególności do tych, którzy ciekawi są w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach pałacu nieborowskiego. Wędrówka po wnętrzach muzealnych będzie doskonałą okazją do poznania rodu Radziwiłłów. Ciekawostki z życia domowników nieborowskiej rezydencji z pewnością przekonają uczestników zajęć, że byli to ludzie z krwi i kości. Poznamy ich namiętności, pasję a także przywary.
Czas: 1h

Kubki, kubeczki, talerzyki, filiżaneczki czyli opowieść o ceramice (dzieci od lat 8)
Co można zrobić z gliny? Czym było białe złoto? Co to jest serwis łabędzi? Czy filiżanka może być przezroczysta, mimo, że nie jest ze szkła? Dlaczego piece robiono z kafli? O tym i o wielu innych sprawach dzieci dowiedzą się z opowieści o ceramice przedstawionej w formie ilustrowanej prezentacji. Następnie samodzielnie, przy pomocy profesjonalnych farb naszkliwnych przyozdobią własny talerzyk, kafelek, kubek, filiżankę lub inne wybrane naczynie. Pomalowane przedmioty będzie można – po wypaleniu w piecu ceramicznym na drugi dzień – zabrać do domu.
Czas trwania – od 1-1.5 godz.

Higiena wieków minionych
Zajęcia, podczas których uczestnicy wspólnie odkryją tajniki wytwarzania specyfików kosmetycznych. Jakich pachnideł używały damy w XVIII wieku? Jak wówczas dbano o higienę? Tego wszystkiego uczestnicy dowiedzą się podczas warsztatów. Ponadto każdy własnoręcznie wykonają pachnące mydełko, które na pamiątkę każdy z nich zabierze ze sobą.
Czas: 1,5h

Pierwsze kroki w Muzeum (dzieci do lat 8)
Kim byli mieszkańcy pałacu w Nieborowie, czym się zajmowali? W których salach mieszkał Pan domu, a w których Pani domu? Owe sekrety będę zdradzone podczas krótkiej historii dla najmłodszych. Zapraszamy na spacer po wnętrzach pałacu w historycznych kostiumach z epoki.
Czas: 1,5 h

Taniec dworski (dzieci do lat 8)
Czy mogę mieć zaszczyt przetańczyć z panią pierwszy taniec lub drugi bądź czwarty? Sala Biała pałacu rodziny książęcej od zawsze tętniła życiem. Ten, kto zamierzał obracać się w towarzystwie, musiał wyuczyć się figur tanecznych. Dlatego młodym książętom i księżniczkom, zanim rozpoczęli intensywne życie towarzyskie, zatrudniano nauczycieli tańca, ewentualnie wysyłano na specjalny kurs. Taniec był bowiem od zawsze środkiem kształtującym sposób bycia, zachowania, poruszania się. Podczas warsztatów uczestnicy przyswoją tajniki tańca dworskiego. W strojach z epoki zaprezentują wybrany układ taneczny.
Czas: 1,5 h

Dodatkowe pytania prosimy kierować na adres [email protected] lub telefonicznie (46) 838 56 35 wew. 15 (pn – pt w godz. 8.00-16.00)

 

Reklama

100 bezpłatnych zajęć w Muzeum w Nieborowie i Arkadii komentarze opinie

  • mat - niezalogowany 2016-06-14 15:22:31

    Brawo dla załogi Muzeum w Nieborowie! Szacunek za tę akcję :)

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama