110-lecie Muzeum w Łowiczu

Wystawy, lecie Muzeum Łowiczu - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 15/09/2017 16:33
Katarzyna Gajda

Muzeum w Łowiczu świętowała dzisiaj, 15 września jubileusz 110-lecia istnienia. Uroczystości zaszczyciła swoją obecnością wnuczka Władysława Tarczyńskiego – Teresa Iwańska.

Rok 2017 jest szczególny dla muzealnej placówki w Łowiczu. Obchodzi ona bowiem 110-lecie swojego istnienia. Udostępniona w 1905 r. przez społecznika, pasjonata historii i regionu łowickiego – Władysława Tarczyńskiego – prywatna kolekcja. Od 1907 r. działała z nadanym przez Gubernatora Warszawskiego statutem, jako Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych.

Muzeum przetrwało I i II wojnę światową, przez ponad 40 lat było oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie, od 1999 r. jego organizatorem jest Powiat Łowicki.

Muzeum w Łowiczu tworzone było i jest przez pasjonatów, ludzi którym bliska jest „mała ojczyzna”, dziedzictwo i tradycje regionu. Obok wystaw stałych: sztuki baroku w Polsce i Europie, ekspozycji historycznej i etnograficznej, funkcjonują dwa skanseny: mini skansen przy budynku muzeum oraz skansen w Maurzycach. Instytucja posiada bogatą ofertę kulturalną, dostosowaną do oczekiwań sukcesywnie powiększającej się grupy zwiedzających.

Historię i dorobek łowickiej placówki zaprezentowali dziś, 15 września Marzena Kozanecka-Zwierz, dyrektor instytucji oraz dr Tomasz Romanowicz. Kierownik placówki w swoim wystąpieniu kilkakrotnie podkreślała, że muzeum tworzą ludzie z pasją i to im szczególnie dziś dziękowała.

Przyznała również, że w kolejnych latach instytucja chce tworzyć szeroką ofertę adresowaną do wielu osób, wzbogacać ekspozycje, zarówno te w Łowiczu jak i Maurzycach oraz prowadzić prace konserwatorskie. Wspomniała także o kontynuowaniu partnerstwa w wieloma instytucjami.

Doceniając pracę swoich pracowników Marzena Kozanecka-Zwierz oraz Grzegorz Bogucki i Krzysztof Górski, reprezentanci jednostki prowadzącej wręczyli listy gratulacyjne dla pracowników z najdłuższym stażem – 20 i 30-letnim.

W stronę instytucji oraz pani dyrektor popłynęło dzisiaj wiele miłych i serdecznych słów. Podziękowania i gratulacje złożyli m.in. władze miasta i powiatu, przewodnicy, łowiccy seniorzy oraz zaprzyjaźnieni muzealnicy z Głowna, Sieradza i Kutna.

Jednym z punktów jubileuszu był wernisaż wystawy „Koń w malarstwie polskim od początku XIX do początku XX wieku”. Obecna na obchodach Tamara Richter, kurator wystawy przyznała, że wystawa przygotowana została w oparciu o zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Gromadzi zespół obrazów powstałych w okresie od początku XIX stulecia, aż po początek XX wieku, w których twórczości motyw konia zajmował istotne miejsce. Byli to. m.in. Piotr Michałowski, January Suchodolski, Jan Matejko, Henryk Rodakowski, Józef Brandt, Maksymilian Gierymski, Józef Chełmoński, Alfred Wierusz-Kowalski czy trzej Kossakowie. Wystawę można oglądać do 19 listopada.

Przybyli na dostojny jubileusz mogli skosztować toru i słodkiego poczęstunku oraz zwiedzić m.in. mini skansen po remoncie. W pierwszym miesiącu wakacji na kilka chałup powróciły strzechy, które zastąpiły płyty eternitowe.

 

110-lecie Muzeum w Łowiczu komentarze opinie

  • gość 2017-09-18 19:48:08

    trzoska musi byc wszedzie ;D

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama