18°C bezchmurnie

300 złotych na wyprawkę dla ucznia. Gdzie i kiedy złożyć wniosek w Łowiczu?

Urząd Miejski, złotych wyprawkę ucznia Gdzie kiedy złożyć wniosek Łowiczu - zdjęcie, fotografia

Rząd przyjął program „Dobry start”, który przewiduje wypłatę 300 złotych dla każdego dziecka uczącego się w szkole. Pierwsze pieniądze na szkolną wyprawkę trafią do polskich rodzin jesienią. Co zrobić, by otrzymać świadczenie?

Jednorazowa wypłata w wysokości 300 złotych na rozpoczęcie roku szkolnego będzie przysługiwała na każde dziecko uczące się w szkole, bez względu na dochody rodziny.

Świadczenie będzie przyznawane uczniom szkół podstawowych i średnich do ukończenia przez nich 20. roku życia. Finansowe wsparcie przysługuje też osobom niepełnosprawnym uczącym się w szkołach do 24. roku życia.

Aby otrzymać „300+”, konieczne będzie złożenie wniosku. Będzie to mogła zrobić matka lub ojciec dziecka, jego opiekun prawny lub opiekun faktyczny, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wnioski będzie można składać już od 1 lipca drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Miesiąc później rozpocznie się przyjmowanie wniosków papierowych. Łowiczanie będą mogli je złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

- Przewidujemy, że programem zostanie objętych od 3,4 do 3,5 tysiąca uczniów - informuje Marek Dziedziela, dyrektor MOPS w Łowiczu. - 95 proc. obsłużymy my, natomiast pozostałe 5 proc. Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej. PCPR ma zająć się wypłatą świadczeń dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej.

W przypadku przyznania świadczenia urząd nie będzie wydawał decyzji administracyjnej, co ma usprawnić proces udzielania wyprawki. - Sądzę, że informację o przyznaniu świadczenia przekażemy wnioskodawcom mailowo lub przez wiadomość SMS - rozważa Dziedziela.  

Rząd zapewnia, że w  przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, dodatek dla uczniów zostanie wypłacony najpóźniej do końca września. - Ale nawet wnioski złożone do połowy września powinniśmy rozpatrzyć w tym samym miesiącu - deklaruje dyrektor miejskiej jednostki. Pieniądze będzie można otrzymać na konto bankowe lub odebrać w kasie MOPS.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nowe świadczenie jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń dla rodzin.

Według założeń wyprawka szkolna trafi do 4,6 mln uczniów. Roczny koszt realizacji programu „Dobry start” szacuje się na ok. 1,4 mld złotych.

W załączniku wzór wniosku o świadczenie „300+”Załączniki

300 złotych na wyprawkę dla ucznia. Gdzie i kiedy złożyć wniosek w Łowiczu? komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-06-12 17:25:49

  Znów darmocha ? Nie ma biednych dzieci , bo maja 500+!

 • Gość - niezalogowany 2018-06-12 21:36:04

  Tragedia! dalej rozdawajcie kase, słabe, niskie byle wygrać wybory a lud za tym idzie.

 • Gość - niezalogowany 2018-06-12 22:32:57

  A jeszcze stale sa zbiorki na biedne dzieci

 • gość 2018-06-13 11:14:40

  nie wszystkie dzieci mają 500+,te pierwsze i jedyne są dyskryminowane

Dodajesz jako: Zaloguj się