364. Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę (DUŻO ZDJĘĆ, VIDEO)

Portal lowicz24.eu 03/06/2019 09:27
Martyna Czekalska

Około 300 pielgrzymów uczestniczy w 364. Łowickiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która wyruszyła dziś (3 czerwca) z kościoła bernardynek w Łowiczu. Pątnicy wędrują do Częstochowy pod hasłem „Umocnieni Duchem Świętym”.

Pielgrzymka rozpoczęła się poranną mszą świętą w kościele sióstr bernardynek. Przewodniczył jej biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. W homilii nawiązał do przypadającej w pierwszych dniach czerwca 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

- Wychodzimy z tej świątyni, by Bogu za wszystko dziękować - mówił ks. Wiesław Frelek, który od osiemnastu lat jest przewodnikiem łowickiej pielgrzymki. Przypomniał, że w tym roku przypada również 20. rocznica wizyty papieża Polaka na ziemi łowickiej.

- Ojciec Święty w Łowiczu mówił, że prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć. W tym roku będziemy przypominać to papieskie nauczanie, byśmy byli otwartego serca - podkreślił były proboszcz parafii na łowickiej Korabce.

Łowicka piesza pielgrzymka na Jasną Górę jest jedną z najstarszych w kraju. Zgodnie z tradycją, Księżacy wyruszyli do Częstochowy po raz pierwszy w 1656 roku, w podziękowaniu za cudowną obronę jasnogórskiego sanktuarium przed Szwedami.

- Pierwsza pielgrzymka była punktem zwrotnym w moim życiu - wspomina Grzegorz z okolic Łowicza, który w tym roku po raz trzeci wędruje na Jasną Górę. Jak przekonuje, problemy z jakimi boryka się w ostatnim czasie Kościół katolicki w Polsce, nie mogą być przeszkodą dla osoby wierzącej w wyznawaniu swojej wiary.

Na pątniczy szlak, podobnie jak w latach poprzednich, wyruszyli również uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie z opiekunem Aleksandrem Frankiewiczem. Młodzi pielgrzymi manifestowali swój patriotyzm, niosąc flagi narodowe i biało-czerwony baner z napisem „Niepodległa Zduńska Dąbrowa”.

Pielgrzymów do granic miasta odprowadziła liczna grupa mieszkańców. Pątnicy dotrą na Jasną Górę w sobotę, w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

364. Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę (DUŻO ZDJĘĆ, VIDEO) komentarze opinie

  • gość 2019-06-05 13:34:43

    Csiii...
    .... tylko nie mów nikomu...

  • HORRIX - niezalogowany 2019-06-07 08:15:48

    3-Najstarsza pielgrzymka w Polsce

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama