Informacje ZUS i US, osób niesamodzielnych - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 04/09/2019 07:21

Od 1 października 2019 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie rozpatrywał wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. W województwie łódzkim może być nimi zainteresowanych prawie 62 tys. osób, w całym kraju ponad 853 tys.

Świadczenie przyznawane będzie osobom, które posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Brak takiego orzeczenia będzie oznaczał konieczność przeprowadzenia badania przez lekarza orzecznika ZUS.

Przypomnijmy – osoba niesamodzielna, to osoba, u której z powodu upośledzenia funkcji organizmu na skutek choroby, urazu lub wieku stwierdza się ograniczenia aktywności powodujące konieczność stałego albo długotrwałego wsparcia innej osoby w celu zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

Dodatkowo, osoby niesamodzielne muszą mieć ukończone 18 lat i zamieszkiwać na terytorium Polski.

Świadczenie uzupełniające przysługuje osobie uprawnionej, w wysokości nie wyższej niż 500 zł miesięcznie, jeśli nie posiada żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych publicznie, emerytury czy renty. Łączna kwota świadczenia uzupełniającego i świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł miesięcznie. Jeżeli więc np. emerytura brutto wynosi 1300 zł, to świadczenie uzupełniające wyniesie 300 zł.

Wnioski od początku września można pobrać ze strony internetowej ZUS. Jeśli wnioskujący nie będzie mógł pobrać i wydrukować wniosku sam, może liczyć na pomoc pracowników ZUS, którzy udostępnią formularz w placówce.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie, o przysługujących świadczeniach pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, chyba że jest ono w posiadaniu ZUS.

Na rozpatrzenie wniosków złożonych do końca listopada br., Zakład będzie miał 60 dni, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Począwszy od wniosków złożonych w grudniu, termin na rozpatrzenie zostanie skrócony z 60 do 30 dni.

Świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych, będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, o ile w tym samym miesiącu osoba była już niezdolna do samodzielnej egzystencji.

 

500+ dla osób niesamodzielnych komentarze opinie

  • gość 2019-09-04 21:31:06

    Niech każdy z ZUSu spróbuje utrzymać się za 1600zł miesięcznie. dzieciom z bogatych domów lekką ręką daje się 500, a tutaj jakieś żenujące potrącenia. WSTYDŹ SIĘ ZUSIE. I przede wszystkim wstydź się za swoich niekompetentnych orzeczników, którzy wydają orzeczenia w 15 minut! metodą NA MISIA (widziMisię...).

  • PRZEGRYW - niezalogowany 2019-09-17 14:06:13

    Dejcie mi 500+ jestem spierdolony nie mam dziewczyny mam zakola i dwie lewe rence. Dejcie.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama