25°C pochmurno z przejaśnieniami

Architektura sakralna Łowicza okiem przewodnika PTTK-u

6 sierpnia odbył się kolejny spacer po Łowiczu z cyklu „Przewodnik czeka”. Tym razem łowiczanie i turyści mogli wyruszyć na wyprawę szlakiem architektury sakralnej.

Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej przy Oddziale PTTK w każdą wakacyjną niedzielę organizuje spacery po Łowiczu z przewodnikiem. Wycieczki są darmowe, zaś cały cykl odbywa się pod hasłem „Przewodnik czeka”.

W ostatnią niedzielę wszystkich chętnych, którzy zebrali się przy drewnianej chatce - Punkcie Informacji Turystycznej na Starym Rynku, o godz. 13 przewodnik Adam Szymański zabrał na spacer szlakiem architektury sakralnej.

Najpierw zgromadzeni wysłuchali krótkiej historii Łowicza i dowiedzieli się, że najstarsza wzmianka o Łowiczu (Loviche) pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 7 lipca 1136 r., zatwierdzającej prawo arcybiskupów gnieźnieńskich do dóbr łowickich.

Następnie wszyscy udali się w ponad dwugodzinny spacer, na którego trasie znalazły się m.in. łowicka katedra, kanoniki katedralne, kościół ojców pijarów, kościół św. Leonarda czy Świętego Ducha. Zarówno frekwencja (ponad 30 osób), jak i pogoda - dopisały. Wszyscy przybyli otrzymali pamiątkową pocztówkę, ukazującą Łowicz na XIX-wiecznych rycinach.

Burmistrz i przewodnicy łowickiego oddziału PTTK zapraszają na spacery wszystkich mieszkańców i turystów, którzy chcieliby poznać bliżej dzieje Łowicza.

Miasto jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Każdy spacer ma inny temat przewodni.

Tekst i foto: Weronika Maciejak

Architektura sakralna Łowicza okiem przewodnika PTTK-u komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu