Bardejów jeszcze bliżej Polski i Łowicza

Wystawy, Bardejów jeszcze bliżej Polski Łowicza - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 09/01/2018 15:30
Katarzyna Gajda

Prezentacja multimedialna oraz wystawa fotograficzna przybliżające słowackie miasto Bardejow, tamtejsze słodycze i wino musujące oraz dwa weekendowe pobyty w słowackiej perle średniowiecza – to atrakcje, jakie czekały na uczestników wernisażu wystawy „Bardejow – światowe dziedzictwo UNESCO”.

O Bardiowie mówi się, że jest najbardziej gotyckim miastem na Słowacji. Jest także jednym z najstarszych słowackich ośrodków oraz jednym z dwóch wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bardejow jest miastem z ponad 770-letnią historią.

Jego centrum tworzy kompleks zabytkowych budynków, który otacza niemalże równoległy ciąg miejskich murów obronnych. Centralnym miejscem historycznego miasta jest prostokątny rynek zabudowany szeregiem starodawnych kamienic mieszczańskich, z typowymi szczytowymi fasadami z okapami.

W samym środku rynku stoi dawny ratusz z początku XVI wieku (1505 – 1509). W wnętrzu umieszczono ekspozycję zatytułowaną „Historia miasta – wolne miasto królewskie”. Najwybitniejszym zabytkiem Bardiowa jest rzymskokatolicka Bazylika Minor Św. Egidiusza która znajduje się w północnej części rynku. Jej budowę rozpoczęto na początku XV wieku, stopniowo przekształcając ją we wspaniałą gotycką bazyliką o trzech nawach. Niesłychanie interesującymi zabytkami w jej wnętrzu jest zespół 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z XV i XVI wieku, z rzeźbami uważanymi za najcenniejsze w Europie. Wyjątkowy widok Barciowa z lotu ptaka można podziwiać z sześciopiętrowej nowogotyckiej wieży kościelnej.

Ozdobą miasta jest także klasztor franciszkański wraz z kościołem. Klasztor stoi w pobliżu miejskich murów obronnych, które są jednymi z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów obronnych na Słowacji. Oprócz kamiennego wału zachowały się także 3 bramy i 10 bastionów.

Historię słowackiego miasta, które leży niespełna godzinę drogi od Krynicy Zdrój poznali dziś, 9 stycznia uczestnicy wernisażu pt. „Bardejow – światowe dziedzictwo UNESCO”. Wystawę uświetnili jej organizatorzy – Marzena Kozanecka – Zwierz, dyrektor Muzeum w Łowiczu, Milan Novotný, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie oraz Ján Bošnovič, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

Uczestnicy, a była to głównie młodzież z łowickich szkół ponadgimnazjalnych obejrzeli prezentację multimedialną oraz wystawę fotograficzną, mogli skosztować słowackich słodkości oraz wina musującego. Niespodzianką był konkurs, w którym do zdobycia były dwa podwójne weekendowe zaproszenia do Bardejowa. Jedno z zaproszeń trafiło do naszej Redakcji, właścicielem drugiego został Jakub Klimkiewicz z ZSP nr 1.

Wystawa przybliżająca słowackie miasto wędruje po Polsce już ponad dwa lata. Przed łowiczanami obejrzeli ją mieszkańcy m.in. Płocka, Legionowa oraz Mińska Mazowieckiego. W najbliższym czasie odwiedzi Sandomierz. W Łowiczu czynna będzie do 18 lutego.

Bardejów jeszcze bliżej Polski i Łowicza komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama