Barwne miasto na czarno-białej fotografii

L24, Barwne miasto czarno białej fotografii - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 14/11/2016 22:53

Jak wyglądał Łowicz i życie jego mieszkańców w okresie dwudziestolecia międzywojennego? W której cukierni zapadały istotne decyzje dla miasta, a które miejskie przedsiębiorstwa były najbardziej dochodowe?

 

 

Odpowiedzi na te pytania można było poznać podczas promocji książki „Łowicz 1918 -1939. Kronika fotograficzna” autorstwa Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego. Spotkanie z autorami odbyło się w piątek (11 listopada) w Łowickim Ośrodku Kultury i cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Na 176 stronach publikacji znalazło się ponad 320 fotografii, między innymi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Muzeum w Łowiczu. Wiele z wykorzystanych zdjęć pochodzi również z prywatnych kolekcji. - Pomimo, że zdjęcia są czarno-białe, to były bardzo kolorowe czasy - podkreśla Jacek Rutkowski. - Łowicz w okresie międzywojennym był miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym, budowanym od podstaw wraz z odrodzeniem państwa polskiego.

Zdjęcia to jednak nie wszystko. Świetnym uzupełnieniem dokumentacji fotograficznej jest komentarz autorów oraz artykuły z lokalnej prasy. Około siedemdziesiąt materiałów prasowych, wśród nich relacje z ważnych uroczystości oraz teksty poświęcone codziennym problemom mieszkańców pozwalają jeszcze lepiej poznać obraz miasta nad Bzurą, od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości do wybuchu drugiej wojny światowej.

Książka została podzielona na kilka bloków tematycznych, od ogólnych informacji dotyczących o ludności i władz samorządowych, po rozwój przestrzenny, komunikację, gospodarkę komunalną, zdrowie i opiekę społeczną, przemysł, rzemiosło i rolnictwo, na szkolnictwie, kulturze, sporcie i wojsku kończąc. - Panowie wykonali kawał świetnej roboty - powiedziała nam Teresa Wojciechowska z łowickiego oddziału PTTK.

Podczas piątkowego spotkania na dużym ekranie wyświetlono część fotografii zawartych w publikacji. Pierwsze egzemplarze książki „Łowicz 1918-1935. Kronika fotograficzna” z dedykacją Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego odebrali burmistrz Krzysztof Kaliński i biskup ordynariusz diecezji łowickiej Andrzej Dziuba.

Każdy zainteresowany nowym wydawnictwem mógł również nabyć książkę w promocyjnej cenie 30 złotych. Po opracowanie wydane w ramach jubileuszu 880-lecia Łowicza ustawiła się naprawdę długa kolejka chętnych!

Nic dziwnego, „Łowicz 1918-1935. Kronika fotograficzna” to pozycja obowiązkowa w domowej bibliotece każdego miłośnika historii pelikaniego grodu.

Barwne miasto na czarno-białej fotografii komentarze opinie

 • Mariusz - niezalogowany 2016-11-15 19:01:15

  Gdzie można kupić ten album??

 • Arek - niezalogowany 2016-11-15 16:13:30

  Gratulacje dla autorów Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego wspaniałej publikacji.

 • Regina - niezalogowany 2016-11-15 12:38:44

  Byłam i widziałam. W istocie była to (promocja albumu) niezwykła podróż w czasie i oglądanie zamierzchłej historii naszego miasteczka. Trudno uwierzyć, że niektóre nasze zakątki tak właśnie wyglądały. Gratulacje dla Panów Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego.

 • cenzura - ależ skąd - niezalogowany 2016-11-15 08:02:30

  jakie ładne zdjęcia, jaka ładna uroczystość, inteligentni ludzie, aż miło i jakie zainteresowanie, czekaliśmy na takie wydarzenie, bardzo ładny artykuł - też !

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama