Bezdomni coraz częściej korzystają z noclegowni w Łowiczu

Szpital i opieka społeczna, Bezdomni coraz częściej korzystają noclegowni Łowiczu - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 05/02/2019 16:41
Mirka Czubak

W ostatnim czasie pogoda nas nie rozpieszczała. Styczniowe mrozy dawały się czasem we znaki. Dla osób bezdomnych oznacza to nie tylko trudny okres, ale momentami - walkę o przetrwanie. Warto przypomnieć, że z pomocą osobom bezdomnym przychodzi noclegownia działająca przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łowiczu.

Pomoc osobom zagrożonym poważnym wychłodzeniem, a nawet zamarznięciem na ulicy jest niezwykle ważna. W Łowiczu pomoc bezdomnym oferuje MOPS i to tam każdy potrzebujący, schronienia czy ogrzania, powinien skierować swoje kroki. 

W noclegowni przy ulicy Kaliskiej 6a, ciepły kąt i łóżko z pościelą znajdzie 20 osób (14 mężczyzn i 6 kobiet). Jednak jak mówi nam dyrektor łowickiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - Marek Dziedziela  - W mrozy, dla każdego kto zgłosi chęć przenocowania w noclegowni, miejsce się znajdzie. Może nie będzie to tak komfortowe miejsce, jak te z łóżkiem czy tapczanem, ale nikomu nie odmówimy pomocy - dodaje.

Tylko wczoraj w placówce nocowało 19 osób. Jednak jeszcze w zeszłym tygodniu, bezdomnych potrzebujących schronienia przed zimnem było o połowę więcej niż wyznaczonych miejsc noclegowych.  

Oprócz dachu nad głową, bezdomni trafiający do noclegowni mogą liczyć na pomoc w postaci ciepłego posiłku.

- Dużym plusem jest usytuowanie noclegowni w tym samym budynku co stołówka PCK. Faktem jest, że każdy kto zgłosi się do noclegowni taki posiłek otrzyma. Nikt z podopiecznych placówki głodny na pewno nie jest. - podkreśla Marek Dziedziela. 

Z noclegowni można korzystać cały rok, jednak w okresie letnim wymogi dotyczące bezdomnych, którzy mogą z takiej pomocy skorzystać, są bardziej zaostrzone. Działania na rzecz wychodzenia z bezdomności nakładają na taką osobę obowiązek np. zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy czy podjęcia leczenia (osoby uzależnione). 

- W okresie mrozów wymogi formalne są łagodzone, bo zachodzi tu tak zwana „siła okoliczności”. Jednak w pozostałym okresie przestrzegamy reguł i próbujemy kierować naszą pomoc tak, aby jak najwięcej osób w mieście z bezdomności wychodziło.

Jak się dowiadujemy liczba osób bez dachu nad głową w Łowiczu sięga prawie 60 osób, ale tylko część z nich korzysta z pomocy MOPS i noclegowni (to wynika również z ilości dostępnych miejsc). Są to w dużej mierze osoby nadużywające alkoholu, którym pasuje życie na ulicy. Jednak z całorocznej analizy wynika, że w ciągu roku z placówki skorzystała prawie cała grupa dotknięta bezdomnością, bo ponad 50 osób. 

- To pokazuje, że noclegownia jest potrzebna i użyteczna. Jest to w pewnym sensie gwarancja normalnego funkcjonowania miasta. Dzięki temu coraz mniej mamy osób sypiających po klatkach schodowych, czy blokowych piwnicach - komentuje nasz rozmówca.

Roczne koszty utrzymania placówki sięgają kilkudziesięciu tysięcy. Najwięcej funduszy przeznaczane jest na opłaty rachunków za światło, ogrzewanie i wodę, dodatkowo w koszty należy wliczyć opłacenie trzech etatów. 

wykorzystane zdjęcie: fotalia

Bezdomni coraz częściej korzystają z noclegowni w Łowiczu komentarze opinie

 • gość 2019-02-05 18:15:42

  Noclegownia jest bardzo potrzebna, o miliony razy lepsza niż jakieś pokazowe koncerty

 • Gość - niezalogowany 2019-02-05 19:43:12

  Potrzebniejsza jest praca dla tych ludzi, pomoc w zorganizowaniu sobie życia od nowa i program pomocy mieszkaniowej budowa socjali. Czesto widze mlodego goscia zarosnietego z plecakiem w okolicach dworca (bezdomny na 99%) od patru lat zna ktos jego przypadek?

 • Gość 1987 - niezalogowany 2019-02-05 22:31:06

  Rzeczywiście jest bezdomny, kreci się po Łowiczu, kiedyś widziałem, jak pomagał w rozladowywaniu palety z towarem przed jednym ze sklepów. Zapewne dostał coś za tę pomoc.
  Kiedyś chodził do szkoły zawodowej przy Syntexie, ale z jakiegoś powodu stał się bezdomnym. Na pewno ma zawód, więc może ktoś się zajmie i zainteresuje tym młodym człowiekiem

 • Gość - niezalogowany 2019-02-07 12:42:14

  A może nie którzy wybrali taki styl życia, i nie chcą pomocy.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-10 15:07:46

  A może jest coraz wiecej osob staje sie bezdomnymi a nie co raz więcej korzysta z noclegowni! Fałszowanie rzeczywistości w najlepsze!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama