Biskupi łowiccy w raporcie fundacji „Nie Lękajcie Się”. Odpowiedź Kurii Diecezjalnej Łowickiej

Kościół, Biskupi łowiccy raporcie fundacji „Nie Lękajcie Się” Odpowiedź Kurii Diecezjalnej Łowickiej - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 11/03/2019 13:57
Martyna Czekalska

Biskup ordynariusz diecezji łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba i zmarły niedawno pierwszy pasterz łowickiego Kościoła Alojzy Orszulik znaleźli się w raporcie Fundacji „Nie Lękajcie Się” publikującej listę polskich biskupów, którzy ukrywali lub przenosili księży-sprawców przestępstwa pedofilii. Kuria Diecezjalna Łowicka wystosowała komunikat w tej sprawie.

Niespełna miesiąc temu Fundacja „Nie Lękajcie Się” opublikowała Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych. Dokument został przekazany papieżowi Franciszkowi.

W 27-stronicowym raporcie znalazła się lista 24 polskich biskupów, którzy mieli ukrywać lub przenosić w inne miejsca księży będących sprawcami przemocy seksualnej wobec dzieci. Widnieją na niej nazwiska m.in. dwóch biskupów łowickich: Andrzeja Franciszka Dziuby i zmarłego kilka tygodni temu Alojzego Orszulika. Chodzi o postępowanie pasterzy łowickiego Kościoła wobec ks. Wincentego Pawłowicza, byłego wikariusza w parafii w Witoni w powiecie łęczyckim.

- Ksiądz Wincenty Pawłowicz został prawomocnie skazany za molestowanie pięciu ministrantów we wsi Witonia pod Łowiczem na karę trzech lat pozbawienia wolności - czytamy w raporcie fundacji opartym na materiałach prasowych. - Już po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji kuria łowicka zapewniała, że gdy tylko wyrok się uprawomocni, biskup Andrzej Dziuba (który w 2004 roku zastąpił biskupa Orszulika) postanowi, „czy suspendować kapłana w trybie administracyjnym, czy też zdecyduje o tym sąd kościelny. Może też w ogóle nie ingerować w tej sprawie”.

Autorzy raportu wskazują, że ks. Pawłowicz po wyjściu z więzienia w 2006 roku został przeniesiony do parafii w Krasnosiłce pod Odessą na Ukrainie, gdzie jako proboszcz prowadził rekolekcje i opiekował się ministrantami. - W 2017 roku wrócił do Polski, a w grudniu 2018 roku na Kaszubach, w Brzeźnie Lęborskim, prowadził rekolekcje. Wiemy, że ani biskup Alojzy Orszulik ani Andrzej Dziuba nie poinformowali o tych wydarzeniach Watykanu - czytamy w dokumencie.

8 marca na stronie internetowej diecezji łowickiej ukazał się komunikat ws. publikacji opracowanej przez Fundację „Nie Lękajcie Się”.

- Raport zawiera informacje niezgodne z faktami, niepełne i tym samym krzywdzące. Wprowadzają one chaos i czynią dużą krzywdę Kościołowi - czytamy w komunikacie, pod którym podpisał się ks. Stanisław Plichta, kanclerz Kurii Diecezjalnej Łowickiej.

- Nie jest prawdą, że biskupi nie poinformowali Stolicy Apostolskiej o sprawie księdza Pawłowicza. Podano również błędne informacje co do wyroku sądu cywilnego wobec księdza W. Pawłowicza. Nie przedstawiono również wszystkich działań, jakie Biskupi podejmowali wobec Księdza W. Pawłowicza. Są one ważne dla zrozumienia całości sprawy, zgodne z postanowieniami sądu cywilnego - czytamy dalej.

Ks. Stanisław Plichta zwraca uwagę, że podane w raporcie informacje nie są potwierdzone żadnymi dokumentami, lecz pochodzą z mediów. Zapewnia też, że w diecezji nie ma tolerancji dla grzechu pedofilii. - Prosimy o modlitwę za ofiary tego grzechu i o ducha nawrócenia dla ich sprawców - kończy kanclerz kurii.

Raport Fundacji „Nie Lękajcie Się”: http://nielekajciesie.org.pl/wp-content/uploads/2019/03/Report_POLISH.pdf

Komunikat Kurii Diecezjalnej Łowickiej: https://diecezja.lowicz.pl/komunikat-kurii-diecezjalnej-lowickiej/

Biskupi łowiccy w raporcie fundacji „Nie Lękajcie Się”. Odpowiedź Kurii Diecezjalnej Łowickiej komentarze opinie

 • gość 2019-03-11 15:54:39

  A jakie kroki podjęte????
  Co robili????
  Prosimy FAKTY!!

  To ukrywanie nigdy nie minie.....
  za ukrywanie powinny być milionowe kary i nauczyli by się !!!!!!!!


 • Gość - niezalogowany 2019-03-11 21:08:05

  Ale się napracowali.. By wyjaśnić sprawę.. Wysłali Pawłowicz by by sprawa przcichla i gwalcil ukraińskie dzieci i twierdzą że walczą z pedofilia.. Cóż za obłuda..

 • Another brick in the wall - niezalogowany 2019-03-11 22:25:40

  Z klerem to tak samo jak ze zbrodniami komunistów.Wyjdą na jaw dopiero po ich śmierci.Nowi biskupi będą ujawniać starych przestępców seksualnych po to żeby uzyskać zaufanie wśród młodego pokolenia wiernych ale nie z poczucia braku sprawiedliwości.

 • gość 2019-03-11 22:29:48

  absurd-kościół pisze jako o samym sobie szkodzącym, że sobie szkodzi. Jak wie, że szkodzi to niech wreszcie przestanie istnieć. To ma istnieć by szkodzić ?

 • gość 2019-03-12 00:20:19

  https://www.dlugi.info/wierzytelnosc/1425632/SKOWRONSKA-IWONA

 • gość 2019-03-13 22:17:41

  Serio? Dopiero teraz artykuł? Raport był opublikowany już w dniu śmierci bp Orszulika. Czy śmierć akurat tego dnia była przypadkiem?

 • Gość - niezalogowany 2019-03-13 22:29:02

  Ja to bym chciała wiedzieć kto "kryje " i za co naszego proboszcza. Byly na niego skargi a on w kazaniu do wiernych " wiem ze chcieliscie mnie usunac ale ja nigdzie sie nie wybieram " w pod tekście że ma Takie plecy w diecezji....

 • gość 2019-03-15 22:23:25

  długo może nie pobędzie w Łowiczu. Może by też tak przy okazji biskupa na inną diecezję dać. Nie rozumiem sensu wpisu z linkiem z nazwiskiem Skowrońska w tym temacie.

 • gość 2019-03-16 14:30:04

  to jest po prostu nie do pomyślenia. Skandal. Nie widziecie jaka panuje atmosfera za nowego proboszcza ?

 • gość 2019-03-17 00:37:15

  Judaizm wyrastający ze starotestamentalnego także chrześcijańskiego źródła dla katolików konstytuuje pewną formę tworząc religię tak jak i katolicką z wieloma różnicami interpretacji starego testamentu przez uznawalność i nieuznawalność niektórych ksiąg czy fragmentów z nierozerwalnie z nim związanym nowym testamentem. Żydzi tłumaczą koran a my mamy mieć tłumaczony i tłumaczyć nowy testament. W czasach starego testamentu budowano świątynie, a fundamentem było prawo. Były wojny, składano ofiary ze zwierząt, świętokradztwo kapłanów przy składaniu ofiar, utyskiwanie przez nich ubogich. Mając w dzisiejszych czasach przed sobą nowy testament widać że czasy niczym się nie różnią, religia jest proformą związaną z państwem świeckim, które opiera się na prawie. Czasy przed Chrystusem są takie same tylko wszystko jest w innej formie. Chrystus nie zniósł prawa, budowane są świątynie, są wojny, hipokryzja, nienawiść, świętokradztwo kleru, jak m. in. utyskiwanie ubogich w S. T. przez kapłanów tako płatne sakramenty i nadmierne bogactwa duchowieństwa. Ludzie ze swojej natury są ciągle tacy sami. Żydzi oczekują Mesjasza, a Katolicy powtórnego Jego przyjścia a koniec niewiadomo jaki bo umieramy każdy z osobna i to łączy wszystkich ludzi. Jegomościu pasterzu parafii zrozum, że ludzi nie zmienisz w żaden sposób ani nie nawrócisz na siłę, bądź w sposób natarczywy, a pieniądze szczęścia nie dają. Nie traktuj sakramentów ze swoją smykałką do robienia interesów na ocenianiu człowieka i jego życia pieniądzem i żerowaniu na życiu ludzkim umniejszając jemu wartości ważąc go z pieniędzmi jak na miarę sykla swiątynnego.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama