Porady zdrowotne, Borelioza - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 02/06/2017 11:29

Borelioza jest wielonarządową, bakteryjną chorobą zapalną przebiegającą z zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego i serca.Po raz pierwszy została opisana w 1975 roku, w miasteczku Lyme, w Stanach Zjednoczonych, w stanie Connecticut. Bakterię odkrył Willy Burgdofer w 1981 r.

 Czynnikiem etiologicznym są gram ujemne krętki z rodzaju Borrelia przenoszone przez kleszcze. Rezerwuarem krętków pozostają dzikie zwierzęta, Borrelia dostaje się do organizmu człowieka w wyniku ukłucia przez zakażonego kleszcza. Borelioza na świecie występuje głównie w północno-wchodnich rejonach Stanów Zjednoczonych, Europie Środkowej, Skandynawii i terenach endemicznych w Rosji. W Polsce największe ryzyko boreliozy występuje na terenach północno-wschodnich (podlaskie, warmińsko-mazurskie), ponadprzeciętne w Małopolsce, na Śląsku, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Czynnikami ryzyka boreliozy są – przebywanie w siedliskach kleszczy na obszarach endemicznych (szczególnie na terenach gdzie las graniczy z łąką chociaż kleszcze pojawiają się też w przydomowych ogródkach i miejskich parkach), długi kontakt kleszcza ze skórą (powyżej 48 godzin) oraz drażnienie kleszcza (próba wyciskania, smarowanie tłuszczem, benzyną, przypalanie – nie należy dokonywać takich prób !). Okres wylęgania boreliozy to od 3 do 30 dni, niekiedy nawet do 3 m-cy.
Osoba zakażona boreliozą nie jest zakaźna dla otoczenia.

Choroba rozwija się przez poszczególne stadia, objawy z poszczególnych etapów mogą się na siebie nakładać, występować równocześnie, zazwyczaj nie mamy do czynienia ze wszystkimi objawami.

W stadium wczesnym ograniczonym – rozwijają się objawy grypopodobne – katar, kaszel, bóle gardła i mięśni, ogólne osłabienie.
Dalej po ok. 7-miu dniach od ukłucia przez kleszcza pojawia się rumień pełzający. Na początku występuje czerwona grudka lub plamka która szybko powiększa się na obwód, zmiana przekracza średnicę 5 cm, jest pierścieniowata, z centralnym przejaśnieniem ale także może być jednolicie zabarwiona. Rumień nie swędzi i nie boli.
Zaczerwienienie jakie powstaje krótko po ukłuciu przez kleszcza najczęściej wynika z miejscowej reakcji obronnej układu immunologicznego.
Rzadko pojawia się chłoniak limfocytarny skóry – czerwononiebieski, niebolesny guzek zlokalizowany na małżowinie usznej, brodawce sutkowej lub mosznie. U osób, u których nie podjęto leczenia rumień pełzający i objawy ogólne zanikają w terminie od 4 do 12 tygodni. U niektórych pacjentów część dolegliwości o niezbyt nasilonym natężeniu może trwać latami.

W stadium wczesnym rozsianym pojawiają się zapalenia stawów, zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie układu nerwowego. Objawy rozwijają się od kilku tygodni do kilku miesięcy od zakażenia. Najczęściej dochodzi do wysięku, bólu w jednym, czasem kilku dużych stawach – kolanowym, łokciowym, skokowym. Trwa to od kilku dni do tygodni, z czasem dolegliwości zmniejszają się, nieleczone mogą przechodzić w zapalenie przewlekłe.
Zapalenie mięśnia sercowego dotyczy ok 5 % chorych. Objawia się zaburzeniami rytmu serca, dusznością, bólami w klatce piersiowej.

Neuroborelioza wynika ze stopniowego zajmowania przez krętka układu nerwowego, może dochodzić do porażenia nerwów, najczęściej n. twarzowego, zapalenia opon mózgowo rdzeniowych o niezbyt silnie wyrażonych objawach (mogą być obecne tylko niewielkie bóle głowy).

W stadium późnym dochodzi do przewlekłego, zanikowego zapalenia skóry kończyn. Zmiany o typie czerwonosinym, układające się w sposób niesymetryczny pojawiają się na dalszych częściach kończyn – kilka lat po zakażeniu. Często towarzyszą temu bóle okolicznych stawów i zaburzenia czucia (parestezje). Mogą rozwinąć się również zapalenie korzeni nerwów rdzeniowych, przewlekłe zapalenie mózgu i rdzenia.

W większości wypadków wstępną diagnozę oraz leczenie podejmuje się na podstawie objawów klinicznych. W wypadkach wątpliwych, diagnostycznie niejasnych warto wykonać poziom przeciwciał IgM i IgG dla Borrelia Burgdorferi. Badań takich nie można jednak wykonywać zbyt wcześnie ponieważ możemy uzyskać wynik ujemny (w takim wypadku fałszywie ujemny). Przeciwciała IgM po kontakcie z krętkiem powstają w terminie 3-4 tygodni, osiągają szczytowe stężenie około 6-8 tygodnia i dalej zanikają w ciągu 4-6 mcy. Może być też tak że stężenie IgM będzie się utrzymywało latami. IgG wykrywalne są dopiero po 6-8 tygodniach i utrzymują się przez wiele lat nawet u pacjentów wyleczonych antybiotykiem.

Wyniki wątpliwe (wynik nie przemawia ani za rozpoznaniem ani za wykluczeniem boreliozy) skłaniają do wykonania testu Western Blott. Należy pamiętać że nie wykonuje się badań serologicznych u pacjentów bez żadnych objawów. Jak każdy test zdarzają się bowiem wyniki fałszywie dodatnie.

Jak usunąć kleszcza ? Może do tego posłużyć nam specjalny, plastikowy haczyk, ,,lasso" lub pęseta. Pamiętajmy aby niczym nie drażnić kleszcza, nie smarować tłuszczem, beznzyną, nie przypalać. W razie gdy kleszcz zwymiotuje a jest zakażony krętkiem, zwiększa się ryzyko przeniesienia boreliozy na człowieka. ,,Lassem" i haczykiem wyjmujemy kleszcza ruchami okrężnymi, obracając go 2-3 razy wokół jego długiej osi. Pęsetą usuwamy ciągnąc prostopadle od skóry.

Decyzja o podjęciu leczenia należy do lekarza w oparciu o objawy kliniczne, ewentualnie można posiłkować się badaniami serologicznymi ale tak jak pisałem powyżej, najpierw muszą wystąpić dolegliwości, potem wykonuje się badania – nie odwrotnie.
Antybiotykoterapia trwa dosyć długo, leki zapisuje się na 2-3 tygodnie, doustnie. Jeżeli borelioza przez długi czas była nie rozpoznana i doszło już do neuroboreliozy lub zanikowego zapalenia skóry pacjent wymaga hospitalizacji i rozpoczęcia podawania antybiotyków dożylnie, a następnie ich kontynuacji nawet do 28 dni.

Profilaktycznie po ukłuciu przez kleszcza NIE PODAJE SIĘ ANTYBIOTYKÓW. Takie działanie może utrudnić rozpoznanie gdyż zaburza obraz choroby i utrudnia późniejsze postępowanie. Tylko w przypadku mnogiego pokłucia przez kleszcze na terenie gdzie endemicznie występuje borelioza, u osoby spoza tego rejonu można zalecić jednorazową dawkę antybiotyku (200 mg doksycykliny).
Po ukłuciu przez kleszcza w większości przypadków zaleca się tylko obserwację przez kolejne 30 dni.

Na samym końcu chciałbym Państwu doradzić jak chronić się przed kleszczami. Przede wszystkich trzeba myśleć o szczelnym osłonięciu skóry w czasie spacerów na terenach las-łąka, nosić długie spodnie, wysokie skarpetki naciągnięte na nogawki spodni, czapkę z daszkiem. Można stosować repelenty, najlepiej zawierające DEET, które rozpyla się na ubranie i skórę lub z permetryną (te tylko na ubranie). Po każdym spacerze zaleca się oglądanie całego ciała, szczególnie w pachwinach, fałdach, za uszami. Należy też pamiętać o kontrolowaniu zwierząt domowych pod kątem obecności kleszczy.

Zespół lekarzy POZ przy MediCenter

 

Reklama

Borelioza komentarze opinie

 • cheater - niezalogowany 2017-06-05 10:23:41

  [quote name="zatorzanka"]Zakaz wypalania traw i oto skutki kleszcze się mnożą na potęgę. Nad bzurą z pieskiem radzę się nie wybierać bo pies wróci z kleszczami to pewne[/quote]w Lasku Miejskim też jest bardzo dużo kleszczy

 • ofiara mafii - niezalogowany 2017-06-03 19:56:33

  [quote name="zatorzanka"]Zakaz wypalania traw i oto skutki kleszcze się mnożą na potęgę. Nad bzurą z pieskiem radzę się nie wybierać bo pies wróci z kleszczami to pewne[/quote] - dzięki za informacje-ostrzeżenie

 • zatorzanka - niezalogowany 2017-06-03 11:09:38

  Zakaz wypalania traw i oto skutki kleszcze się mnożą na potęgę. Nad bzurą z pieskiem radzę się nie wybierać bo pies wróci z kleszczami to pewne

 • Kaka - niezalogowany 2017-06-03 05:20:50

  Czy jeśli występują objawy, to Państwa przychodnia wykonuje niezbędna badania p/ciał?

 • cheater - niezalogowany 2017-06-02 11:35:20

  W Łowiczu i okolicach jest mnóstwo kleszczy, zresztą nie tylko u nas. Ciekawe kiedy w końcu ktoś się za to weźmie i zrobi z kleszczami porządek. Mamy tyle naukowców cenionych na całym świecie, więc mogliby wymyślić jakieś opryski, które zabiją te cholerstwo.

 • gość 2019-02-25 12:22:43

  Ciekawe wizje z tym leczeniem. Tej choroby jeszcze nikt nie rozgryzł. Nawet istnieją dwa zalecenia do leczenia antybiotykiem. Przy przewlekłej boreliozie jest brak przeciwciał jak i jednych tak i drugich. Kto wie co naprawdę było wyleczone jako borelioza. Wizja przeciwciał we krwi po wyleczeniu? Dlaczego przeciwciała pojawiają się często dopiero po podaniu antybiotyku. Leczenie antybiotykiem postaci krętka i niezwracanie uwagi na postaci owalne oraz cysty? Niektórzy ludzie w tym lekarze leczą się przez wiele lat , i nie podzielają wizji łatwego leczenia. Pierwsze etapy szczęściarz z rumieniem, u małego procentu dorosłych ludzi, u dzieci się praktycznie nie spotyka tego charakterystycznego zaczerwienia. Osoby chorują przez wiele lat kilkanaście kilkadziesiąt. Leczone są prawie ze wszystkiego co możliwe i tak naprawdę niepotrzebne to choroba wielonarządowa mylona nawet przez zakaźników. a ignorancja i podejście lekarzy do tego problemu jest nagminne strasznie mało kompetentne. Wiadoma sprawa ,że nie tylko przez wszystkie postaci kleszcza można choć niekoniecznie można się zarazić. Przewlekła borelioza to inna rzeczywistość , którą specjaliści ignorują. Jeśli ktoś naprawdę choruje na boreliozę niech znajdzie specjalistę od tej choroby a jest ich w Polsce naprawdę mało, badania prawie zawsze są robione w niemieckich laboratoriach. Nie wiem czy trafi się na zakaźnika w większości szpitali i przychodni który coś pomoże. Jeśli już są sprawy określane jako neuroborelioza to tym większe komlikacje z lekarzami i niestety z samym sobą i problemami nawet psychicznymi spowodowanymi tą chorobą spowodowaną przez te drobnoustroje, specyficzne i jakieś niepodobne do innych.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

MomentsforYou - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia reportażowa (Uroczystości rodzinne i biznesowe) Fotografia rodzinna (sesje fotograficzne z..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez lowicz24.eu, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Agencja Reklamowa ZU-AN z siedzibą w Łowicz 99-400 , Stanisławskiego 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"