Boże Ciało 2019 w Łowiczu (DUŻO ZDJĘĆ, VIDEO)

Kościół, Boże Ciało Łowiczu (DUŻO ZDJĘĆ VIDEO) - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 20/06/2019 14:44
Martyna Czekalska

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w głównych uroczystościach Bożego Ciała w Łowiczu. Po mszy świętej o godzinie 10:30 w łowickiej katedrze, ulicami miasta przeszła barwna procesja z Najświętszym Sakramentem.

Mszy świętej w bazylice katedralnej przewodniczył biskup ordynariusz diecezji łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba. Jak mówił w homilii, Jezus jest chlebem żywym, który zstąpił z nieba. - Jego największym pragnieniem jest to, żebyśmy w tym łamaniu chleba brali udział. Żeby Jezus mógł tym chlebem, swoim ciałem, obdarować nas na drogach naszego ziemskiego pielgrzymowania – mówił bp Dziuba.

- Pragniemy, aby dzisiejsza uroczystość nie była tylko przypomnieniem historii i tradycji, lecz aby w bogactwie tej historii i tradycji odzwierciedliła się nasza wiara. Bo tylko dzięki wierze ta tradycja przetrwała – kontynuował biskup ordynariusz. Na początku Eucharystii przypomniał, że tradycja procesji eucharystycznej w Łowiczu sięga początków XIV wieku.

Warto dodać, że łowicka Procesja Bożego Ciała w 2014 roku została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wyjątkowa procesja, w której licznie uczestniczą mieszkańcy ziemi łowickiej ubrani w tradycyjne stroje ludowe, niosący chorągwie, sztandary i feretrony, co roku przyciąga do miasta nad Bzurą rzesze turystów.

Barwny pochód z Najświętszym Sakramentem przeszedł centrum Łowicza, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. W tym roku przygotowali je ojcowie pijarzy, łowiccy rzemieślnicy, mieszkańcy Świeryża I oraz wspólnoty neokatechumenalne z parafii katedralnej. Przy każdym ołtarzu odczytano fragment Ewangelii w czterech językach.

Przy ostatnim ołtarzu, usytuowanym przed bazyliką katedralną, biskup ordynariusz diecezji łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba udzielił błogosławieństwa na cztery strony świata. W katedrze odśpiewano też uroczyste „Te Deum”.

Boże Ciało 2019 w Łowiczu (DUŻO ZDJĘĆ, VIDEO) komentarze opinie

 • gość 2019-06-20 16:36:03

  Jak zawsze pięknie, pobożnie i kolorowo. Nic dziwnego, że łowicka procesja z tak wielkimi tradycjami (przed wojną zaszczycana nawet przez Prezydenta Rzeczypospolitej) została dostrzeżona przez UNESCO. Tym razem "zaszczycili" poseł Matuszewski i senator Błaszczyk, ale jak wynika z fotografii tylko w pierwszym rzędzie w łowickiej katedrze. Na procesji pewnie było za gorąco. Jak zawsze można było liczyć na pana Górskiego. Czy to ze zniczem pod sądem przeciwko PiS-wi, czy w pelerynce konfraterni obok łowickiego biskupa.

 • pedokato - niezalogowany 2019-06-20 21:50:13

  w natarciu...ratujcie swoje dzieci!

 • Obserwator - niezalogowany 2019-06-21 04:41:39

  I niestety masz Gosciu kiepskie informacje,bo senator i posel oczywiście szli w procesji oraz w korowodzie pasiaków.

 • gość 2019-06-21 12:58:34

  Treść komentarza...

 • gość 2019-06-21 12:59:22

  fajny pomysł miał ktoś na zrobienie monstrancji w kształcie pelikana- jest piękna- czy ktoś wie kiedy ją zrobiono i na czyje polecenie?

 • gość 2019-06-21 13:00:38

  Jak można honorować takiego przekręciarza jak Matuszewski?

 • gość 2019-06-21 13:01:10

  Drobna uwaga: jak dodajecie zdjęcia to starajcie ustawiać się je tak, by na początku były jak najlepsze, z młodymi, atrakcyjnymi Łowiczankami, ładną architekturą itd. Czasami wklejam linki z takimi fotami na różnych zagranicznych forach, jako swoistą wizytówkę naszego miasta, stąd moja prośba.

 • gość 2019-06-22 10:20:31

  Co do pierwszego komentarza - moim zdaniem niezgadzanie się z rządami PiS, mimo mocnego związania tej partii z Kościołem w żaden sposób nie zaprzecza wierze p.Górskiego i nie wyklucza jego chęci do brania udziału w uroczystościach Bożego Ciała ;)

 • Gość - niezalogowany 2019-06-24 14:55:00

  Lgbt zadowolone? Parada kolorów przecież była. Co na to kolorowi PSL Lgbt??

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama