Były młodzieżowy radny wydał oświadczenie ws. MRM w Łowiczu

Wasze sprawy, Były młodzieżowy radny wydał oświadczenie Łowiczu - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 08/11/2019 13:28
Martyna Czekalska

Oskar Kosenda, były uczeń Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego Królowej Pokoju w Łowiczu i radny dwóch kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej, przesłał do naszej redakcji oświadczenie, w którym przedstawia m.in. kulisy wyboru opiekuna MRM w poprzedniej kadencji.

Były młodzieżowy radny opublikował oświadczenie na swoim profilu na Facebooku. Oto jego treść:

Z niepokojem obserwuję ostatnie wydarzenia związane z Młodzieżową Radą Miejską. Starałem się nie zabierać głosu w tej sprawie, ponieważ sam działałem aktywnie w tym organie przez dwie kadencje. Oprócz tego uważam, że cały spór dotyczy jedynie dorosłych, mówiąc precyzyjniej pana starosty Kosiorka i burmistrza Kalińskiego. Niestety mleko się wylało, nie mogąc pozostać ślepym na hipokryzję moich kolegów, poczułem się w obowiązku skomentować całą sprawę i przedstawić opinii publicznej kilka faktów.

Wydarzenia, które będę opisywał w niniejszym poście tyczą się ostatniej kadencji MRM. Jak wiecie albo i nie, Młodzieżowa Rada Miejska Łowicza ma do pomocy opiekuna. Zgodnie ze statutem MRM jest to osoba wybrana spośród radnych, która zapewnia swobodny przepływ informacji pomiędzy Młodzieżową Radą, a Radą Miejską oraz organami samorządowymi. Upraszczając można powiedzieć, że opiekun pełni funkcję spoiwa między młodzieżą a dorosłymi radnymi. Ważne jest więc, żeby była to osoba, która cieszy się poparciem zarówno jednego, jak i drugiego organu. Niestety w trzeciej kadencji MRM członkowie Łączy nas Łowicz – stowarzyszenie bezpośrednio związane z burmistrzem Kalińskim, świadomie lub nieświadomie pogwałcili przepisy i co gorsza nie naprawili swojego błędu. O co właściwie chodzi?

W kadencji 2018/19 MRM potrzebowała nowego opiekuna. Rada Miejska podeszła do tematu opieszale, przez ponad pół roku nie wybrała spośród siebie przedstawiciela, który miałby piastować tę ważną funkcję. Sprawa nabrała nieoczekiwanego tempa w marcu 2019. Wtedy to na obradach Rady Miejskiej padł wreszcie temat opiekuna. Do objęcia tego stanowiska zgłosił się pan radny Olko (ŁNŁ) i radny Pieta (Łowickie.pl). Wtedy głos zabrał burmistrz Kaliński. Ogłosił, że MRM prosiła, żeby opiekunem został radny Olko. Burmistrz Kaliński, celowo bądź nie, powiedział wtedy nieprawdę. Wybór pana Olko na opiekuna nie był konsultowany z Młodzieżową Radą Miejską! Radny Pięta zmylony oświadczeniem burmistrza ustąpił wtedy rywalizacji. Pan Kaliński podziękował mu wtedy za „rycerskie zachowanie” sic! (Moje słowa znajdują potwierdzenie w nagraniu z tamtej sesji.) Następne niepokojące wydarzenie miało miejsce na kwietniowej sesji MRM. Wtedy to burmistrz Kaliński przedstawił nam pana Olko, jako nowego opiekuna wybranego przez Radę Miejską. Nomen omen była to pierwsza i ostatnia sesja, na której pan Olko się pojawił.

Kiedy doszły mnie słuchy o słowach pana burmistrza, a propos poparcia MRM dla radnego Olko poczułem się zagubiony. Przecież nic takiego nie miało miejsca! Upewniłem się, że pamięć mnie nie myli. No chyba, że nagle wszyscy młodzieżowi radni dostali zbiorowej amnezji! Interweniowałem w tej sprawie do przewodniczącego MRM Szymona Szaleńca (Szymek Szaleniec) (ŁNŁ). Potwierdził, że wniosek do Rady Miejskiej został złożony, ale nie zawierał żadnych sugestii a propos kandydata. Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Zasępa (ŁNŁ) spytał tylko Szymona, kogo widziałby na tym stanowisku. Ten twierdzi, że wymienił kilka nazwisk, w tym pana Olko, Piętę i któregoś radnego z partii PiS. Jak widzimy, słowa pana Kalińskiego były nieprawdą. Prawdą natomiast jest, że ktoś tu skłamał – Szymon Szaleniec (kiedy mówił o wniosku), Krzysztof Kaliński (kiedy mówił o poparciu dla p Olko) albo Henryk Zasępa (który przekazywał informację o wniosku burmistrzowi i nie interweniował po jego wypowiedzi). Na sesji MRM sprawa została zamieciona pod dywan. Szymon zapewnił nas (Radnych), że opiekun wybierany jest co roku. Okazało się to kolejnym kłamstwem, gdyż punkt regulaminu, do którego odwoływał się przewodniczący Szaleniec brzmi „Rada Miejska w głosowaniu jawnym wybiera spośród radnych opiekuna Młodzieżowej Rady na czas trwania jej kadencji.” Oczywiście ratusz interpretuje ten zapis, jako czas trwania kadencji Rady Miejskiej, a nie Młodzieżowej Rady Miejskiej (pomijam absurd takiej interpretacji). Sprawa została więc pogrzebana i zapomniana.

Pojawia się pytanie, jak ten przekręt ma się do obecnego problemu? Chcę wam pokazać, że w całej sprawie chodzi o interesy, interesy na pewno nie młodzieży. Szymonie, widzę jak aktywnie angażujesz się w walkę o Młodzieżową Radę Miejską. Czemu nie reagowałeś w marcu, a wręcz utrudniałeś wyjaśnienie całej sprawy? Do swojej krucjaty używasz nawet naszego facebookowego profilu. Oczywiście nie zapytałeś nikogo z nas o zgodę. Czy równie samowolnie postępowałeś w marcu, gdy pisałeś wniosek do pana Zasępy? Drugie pytanie, czemu z naszego profilu postuje radny powiatowy Krystian Cipiński? Panie Krystianie, świetnie się pan trzyma, ale do młodzieży pan już jednak nie należy, a na pewno nie do Młodzieżowej Rady! Trzecie pytanie, czemu okłamujecie ludzi? Młodzieżowa Rada Miejska nie będzie rozwiązana tylko zmodyfikowana. W jej skład będą wchodzić przedstawiciele klas 7 i 8. Czy naprawdę uważacie, że ludzie młodsi od was o rok czy dwa będą aż tak głupsi, że nie dadzą sobie rady ze zbieraniem karmy czy sprzątaniem lasu? Młodzież licealna również nie idzie w odstawkę. Będzie działać w Młodzieżowej Radzie Powiatu. Każdy, kto mnie zna, wie, że nie jestem wielkim fanem partii rządzącej i pana starosty, ale nie w tym rzecz. Oceniacie Radnych Powiatowych, mimo że jeszcze nie wystartowali! Szczujecie na nich w social mediach, zasypujecie facebooka absurdalnymi ankietami, posunęliście się nawet do interwencji w naszej lokalnej gazecie!

Kochany Szymonie, panie Krystianie i panie Burmistrzu, krótki apel. Oceny zacznijcie od siebie. Nie jesteście kryształowi. Przestańcie szerzyć hejt, jeżeli naprawdę zależy wam na młodzieży, a nie utracie „zabawki”. Na konstruktywną krytykę MRP przyjdzie jeszcze czas! Ocenimy po owocach. Młodzież nie poszła w odstawkę. Wręcz przeciwnie. Dostała jeszcze większą reprezentację.

Były młodzieżowy radny wydał oświadczenie ws. MRM w Łowiczu komentarze opinie

 • gość 2019-11-08 14:49:05

  SLDowiec.

 • gość 2019-11-08 15:01:11

  Szanowny Oskarze. Twój wpis jest spójny i logiczny. Stąd wnoszę, że piszesz szczerze, bez manipulacji. Wracasz mi wiarę w ludzi odważnych. Mówisz co myślisz mimo ryzyka potwornego hejtu. Mam nadzieję, że to udźwigniesz. Krytykowanie KJK w tym mieście wiąże się z natychmiastową reakcją negatywną. Pozdrawiam.

 • gość 2019-11-08 15:07:50

  Do tego kto napisał SLDowiec i do przyszłych piszących. Odnieście się do treści, a nie do autora. Oskar miał prawo ocenić stan faktyczny i zrobił to w sposób wyczerpujący. Jeśli widzicie to inaczej - przedstawcie kontrargumenty. Tylko tak można dojść kto kłamie. Co wpis SLDowiec ma tu wnieść?

 • Stanisław Paliguma - niezalogowany 2019-11-08 15:28:22

  Ukrecili sobie bata

 • gość 2019-11-08 15:49:13

  Matko, co on wypisuje... Nadal lata za Olejniczakiem razem z Wójcikiem?

 • gość 2019-11-08 16:06:30

  Gratuluję odwagi. Tak trzymać!

 • gość 2019-11-08 16:53:57

  1. Po to się tworzy te wszystkie miejskie i powiatowe rady młodzieżowe żeby posłużyć się nimi w odpowiednim momencie do z góry założonego celu. Wmówi się jacy to są ważni, że mają wpływ na to co się dzieje w mieście. Widocznie przez te 6 miesięcy gdy nie wybrano Wam opiekuna nie byliście potrzebni więc po co się Wami interesować. Panie Oskarze - ot polityka.
  2. Niestety ale Pan Oskar w tym kłamliwym bagnie zwanym polityka też siedział i to przez 2 kadencje.
  3. Dlatego wszyscy siebie jesteście warci. I ci z lewa i prawa i młodzi i starzy.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-08 21:29:50

  Gratuluję odwagi. Piękny przykład mówienia tego co naprawdę się myśli.

 • Bezstronny obserwator - niezalogowany 2019-11-09 02:20:30

  To mi się podoba w młodych że jeszcze u progu jakiejś tam polityki grają czysto i wykładają kawe na ławe.Nie mają nic do stracenia więc grają fair play.Czy wytrzymają? Czy nie ulegną naciskom? To już kwestia charakteru a co za tym idzie celu jaki się chce osiągnąć.Jak mawiał klasyk "warto być przyzwoitym".Nawet jeśli stare wieprze polityczne was oszukają to historia oceni każdego.Nie ulegajcie presji silniejszych bo każdego dnia na naszych oczach tworzy się historia.Powodzenia młodzieżowcy!

 • Katarzyna - niezalogowany 2019-11-09 08:00:58

  Bardzo mi się podoba twoja wypowiedź. Super.
  Nieważne do jakiego ugrupowania politycznego nam bliżej,ważne aby zawsze móc sobie spojrzeć w oczy i powiedzieć: nikomu nic złego nie zrobilem!!!
  Do Pana wspaniałego burmistrza (ironicznie):
  Myślę ,że Pan ma już problem nawet podejść do lustra...
  I to jest przykre,skończy się Pana kadencja już niedługo i przyjdzie Panu z Nami ponownie żyć...
  Jak Pan to udźwignie?! Jeszcze Pan ma chwilkę,małą ale jednak. Proszę spuścić głowę i zacząć spłacać te dlugi,nie my mieszkańcy tylko wy rządzący. Bo Łowicz to nie tylko starsi emerytowani ludzie to również młodzież, to również dojrzala młodzież. My będziemy pamiętać a rozliczać Panie Burmistrzu -Pana i innich lokalnych polityków będzie ten Najwyższy.
  Nie zapominajcie o tym.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-09 10:32:17

  Brednie. Nie widziałem go na akcjach rady młodzieżowej, ale w gębie mocny, jak jego mentorzy z lewicy.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama