Choroba zwyrodnieniowa kolan

Porady zdrowotne, Choroba zwyrodnieniowa kolan - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 28/02/2018 09:51
Katarzyna Gajda

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych to przewlekła, postępująca degradacja chrząstki stawowej wraz z towarzyszącymi jej zmianami płynu stawowego.

Głównymi objawami choroby zwyrodnieniowej są: ból, ograniczenie ruchomości, zmniejszenie siły mięśniowej, obrzęki, zniekształcenia oraz deformacje stawowe. Zmianom może towarzyszyć proces zapalny w błonie maziowej.

Spośród nich najistotniejszą dolegliwością dla pacjenta i zarazem pierwszą, z którą zgłasza się on do lekarza jest ból, najczęściej ograniczony do zajętego stawu . W przebiegu choroby zwyrodnieniowej chrząstka stawowa traci swą gładkość danej powierzchni i pęka. Powstają ubytki chrząstki i powierzchnia kostna zostaje odsłonięta.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów (osteartroza) dotyczą najczęściej kobiet otyłych w podeszłym wieku, u których choroba zazwyczaj przybiera cięższą postać. Jest schorzeniem, który obejmuje cały staw, począwszy od chrząstki, poprzez znajdującą się pod nią tkankę kostną, błonę maziową, a kończąc na mięśniach i więzadłach. Proces zwyrodnieniowy obejmuje najczęściej duże stawy.

Osteartroza jest jedną z najczęstszych, postępujących chorób stawów, a staw kolanowy jest trzecim co do częstości miejscem jej występowania.

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych w 75% występuje u kobiet, rozpoczyna się zwykle między 40 a 60 rokiem życia. Czynnikami sprzyjającymi jej występowania są nieprawidłowości budowy stóp (płaskostopie), powtarzające się urazy, nadmierna masa ciała oraz praca stojąca.

Zdaniem specjalistów tylko 40% spośród wszystkich zwyrodnień stawów kolanowych jest spowodowane starzeniem się organizmu. Reszta to efekt przeciążeń, kontuzji, urazów lub przebytych chorób.

Dotychczas nie opracowano skutecznego sposobu leczenia tej dolegliwości. Raz rozpoczęty proces postępuje, prowadząc do nasilenia objawów, a co za tym idzie do zaburzenia funkcji zajętych stawów.

Terapia opiera się głównie na zmniejszeniu dolegliwości bólowych, usprawnianiu funkcji stawu i ograniczeniu niepełnosprawności. Niejednokrotnie jedyną skuteczną metodą leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów, w szczególności w przypadku niezadowalających efektów terapii zachowawczej lub zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej jest leczenie operacyjne (endoproteza stawu kolanowego).

Procesów zwyrodnieniowych nie da się cofnąć, ale należy dążyć do tego, żeby możliwie jak najdłużej utrzymać prawidłowy zakres ruchu w zajętym stawie kolanowym, umożliwiając pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Rehabilitacja choroby zwyrodnieniowej jest procesem wieloetapowym 
i wielospecjalistycznym. Musi być kompletna obejmująca kinezyterapię, fizykoterapię, leczenie farmakologiczne i edukację pacjenta.

Priorytetową zasadą jest rozpoznanie czynników wyzwalających, w późniejszym okresie nasilających proces zwyrodnieniowy, oraz minimalizowanie następstw związanych z rozwojem choroby.

Program rehabilitacji leczniczej w odpowiedni sposób uwzględnia w zależności od zaawansowanej choroby : zapobieganie powstawanie deformacji, korekcję powstałych zniekształceń, poprawę stanu miejscowego poprzez utrwalenie lub poprawę zakresu ruchu i siły mięśniowej oraz ograniczenie bólu.

Zespół Lekarzy POZ przy MediCenter

fot. portal.abczdrowie.pl

Reklama

Choroba zwyrodnieniowa kolan komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama