Ciekawe miejsca we Francji

Dariusz Krok - blog 11/11/2017 16:04
Dariusz Krok

Jeśli ktoś lubi wesołe miasteczko, to dość często można je tu właśnie znaleźć. Zostawmy Esplanadę i udajmy się na Cours de Tournon, który doprowadzi nas do Place Tourny. Stąd skierujmy się na rue Fondaudege (tuż obok mieszkała kiedyś Klauducha, osoba o wielkich zaletach serca i rozumu:)) Chodźmy najlepiej lewa stroną, bo gdy dotrzemy do rue du Palais Gallien, powinniśmy skręcić w lewo a za moment w prawo w rue de Colisée. Na samym końcu tej uliczki natykamy się na ruiny amfiteatru rzymskiego-Palais Gallien, którego nazwa pochodzi od imienia cesarza rzymskiego, Galiena, panującego w latach 263-268. Sama budowla jest jednak wcześniejsza.

Amfiteatr zbudowany na obrzeżach miasta mógł zgromadzić 15 000 osób. Została z niego tylko monumentalna brama i fragmenty murów, częściowo wchłonięte przez sąsiadujące z nimi ogrody i domy. Są to jedyne ślady antycznej Burdigali, niestety niespecjalnie imponujące. Warto zobaczyć, ale nie ma nad czym się roztkliwiać. Żeby ujrzeć je z bliska, trzeba jednak przyjść w odpowiednich godzinach i zapłacić. Nie opłaca się, chyba że komuś dusza archeologa nie daje spokoju a bliskość starożytnych murów pozwala przez chwilę pooddychać tym samym powietrzem, którym oddychali dawni mieszkańcy Bordeaux.

Teraz możemy troszkę odpocząć. Skierujmy się z powrotem na rue Fondaudege, przejdźmy na drugą stronę i tu rue Duplessy zaprowadzi nas prosto do Jardin Public (Ogród Publiczny). Ten ogromny park, założony przez Tourny’ego w stylu francuskim, w 1856 r. został przekształcony w park w stylu angielskim razem ze wszystkimi dodatkami (rzeczki, mosty, wysepki). Pewną jego część zajmuje ogród botaniczny. Można tu przyjść, kiedy się ma żywnie ochotę (prócz nocy, ogród zamykany jest o zachodzie słońca) i spędzić cały boży dzień wylegując się na zielonej trawce. Ale to nie koniec zwiedzania, o nie!! Została nam jeszcze dzielnica Chartrons i oczywiście muzea. Dzielnica Chartrons leżąca na północy Bordeaux wzięła swoją nazwę od mnichów Chartreux, którzy się tu osiedlili w XIV w.

W średniowieczu Chartrons była gigantycznym magazynem wina (jednak przed wizytą w winarni, polecam przeczytać tekst Francja ciekawostki, aby poznać zwyczaje mieszkańców tego kraju). Począwszy od XVII w. zaczęli się tu pojawiać kupcy flamandzcy, angielscy i niemieccy, którzy, będąc bardzo bogatymi ludźmi, pobudowali tu piękne domy.

Ciekawe miejsca we Francji komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Reklama
 Reklama