Czerwiec nie jest dobry na składanie wniosków o emeryturę

Informacje ZUS i US, Czerwiec dobry składanie wniosków emeryturę - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 24/05/2019 12:40
Mirka Czubak

Kończysz wiek emerytalny w czerwcu? Zastanów się, czy nie będzie lepiej, jeśli wniosek o emeryturę złożysz w lipcu. Dzięki temu emerytura może być zdecydowanie wyższa, ale za to za czerwiec nie otrzymasz emerytury. Pomyśl co Ci się bardziej opłaca. Możesz przy tym sprawdzić prognozowaną wysokość emerytury u doradcy emerytalnego.

Od tego kiedy zostanie złożony wniosek o emeryturę może zależeć jej wysokość. Wpływ na taką sytuację ma tzw. schemat waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS. Jest on wyjątkowo niekorzystny dla osób, które wnioski o emeryturę składają w czerwcu. Dlatego warto zastanowić się przed złożeniem wniosku o emeryturę w czerwcu, czy nie poczekać z tym do lipca.

Pierwszego czerwca każdego roku dokonywana jest roczna waloryzacja składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS. Jeżeli złożysz wniosek o emeryturę w czerwcu, Twoje składki roczne zostaną objęte tylko tą jedną waloryzacją. W każdym innym miesiącu oprócz waloryzacji rocznej dochodzą Ci jeszcze waloryzacje kwartalne. Jeśli poczekasz ze złożeniem wniosku do lipca, prócz waloryzacji rocznej dochodzi Ci jeszcze waloryzacja za jeden kwartał. Pamiętaj jednak, że jeśli złożysz wniosek w lipcu, emerytura zostanie Ci przyznana od miesiąca złożenia wniosku, czyli lipca a nie czerwca. Tym samym jedna wypłata emerytury Ci „ucieka”. Co się bardziej opłaca? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dobrze jednak być przy tym świadomym sytuacji i wiedzieć co się traci i co zyskuje wybierając odpowiedni moment przejścia na emeryturę. Pomóc w uzyskaniu informacji może doradca emerytalny, który wyliczy Ci wysokość emerytury.

- Coraz więcej osób wie już o tym, że czerwiec nie jest dobrym miesiącem na składanie wniosków o emeryturę. Widać to choćby po ubiegłorocznym wpływie wniosków o to świadczenie do jednego z łódzkich oddziałów. W maju wpłynęło 860 wniosków, w czerwcu 350, a w lipcu ponad 3 tys. Warto przypominać, by osoby, które myślą o złożeniu wniosku o emeryturę w czerwcu, naprawdę dobrze się nad tym zastanowiły, bo mogą sobie zaniżyć wysokość świadczenia. – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego.

Można zadać sobie pytanie, czy jeśli kończę wiek emerytalny w czerwcu, ale złożyłem wniosek
o emeryturę w maju, uniknę niekorzystnych wpływów schematu waloryzacji dla urodzonych w czerwcu? Odpowiedź brzmi – nie. ZUS nie może przyznać Ci prawa do emerytury od maja. Musi czekać, aż osiągniesz wiek emerytalny. Przyzna Ci więc emeryturę dopiero od czerwca, a wtedy w grę wchodzi tylko roczna waloryzacja składek. Twoja emerytura może więc być niższa. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony w czerwcu, możesz go jeszcze wycofać. Masz taką możliwość do czasu uprawomocnienia się decyzji wydanej przez ZUS.

Możliwości wyboru terminu złożenia wniosku o emeryturę od powszechnego wieku emerytalnego nie mają osoby, które przechodzą z renty na emeryturę, czyli na tzw. emeryturę z urzędu i kończą wiek w czerwcu. Osoby te, wniosek o emeryturę od powszechnego wieku emerytalnego mogą złożyć tylko w trakcie miesiąca, w którym kończą wiek emerytalny, czyli w czerwcu. Osoby te, gdyby nawet chciały złożyć wniosek o emeryturę w lipcu, to nie mogą tego zrobić, gdyż z mocy prawa
w czerwcu i tak będą już emerytami.

info i materiały: Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego.

Czerwiec nie jest dobry na składanie wniosków o emeryturę komentarze opinie

 • Janusz Niemczyk 2019-05-24 20:48:04

  Kto wymyślił tak głupie przepisy? To chyba niedouczone posły-osły z PISu.
  Art 32 Konstytucji RP!!! A tu lepsi i gorsi czyli nie jesteśmy równi wobec prawa.
  Jak można było 60 lat temu przewidzieć tak głupie przepisy???

 • Boniek ale nie ten śmierdziel - niezalogowany 2019-05-26 11:42:01

  To jest właśnie komunizm w polskich urzendach.

 • gość 2019-06-24 10:21:09

  Durnia czuć na odległość nawet po 60 latach.Boniek śmierdziel komentujący wróć do szkoły,podstawowej ,wieczorówki.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama