Czy są szanse na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania pod Łowiczem?

Portal lowicz24.eu 08/07/2019 13:45
Martyna Czekalska

Powiatowy Zarząd Dróg i Transportu w Łowiczu zwrócił się do łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z zapytaniem, czy ten planuje modernizację skrzyżowania drogi krajowej nr 14 z drogą powiatową relacji Łyszkowice – Chruślin – Urzecze w miejscowości Krępa (gmina Domaniewice).

Skrzyżowanie popularnej „chruślanki” z drogą krajową nr 14 jest jednym z najbardziej niebezpiecznych punktów na drogowej mapie powiatu łowickiego. W miejscu, gdzie powiatowa trasa przecina się z „czternastką”, dochodzi do wielu wypadków drogowych, niestety również ze skutkiem śmiertelnym. O tragediach przypominają przydrożne krzyże.

Powiatowy Zarząd Dróg i Transportu w Łowiczu pod koniec maja 2019 r. wystąpił z pismem do łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby dowiedzieć się, czy ten planuje modernizację skrzyżowania. - W naszej ocenie koniecznym jest niezwłoczne podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego – uważa Anna Gajek-Sarwa, dyrektor PZDiT w Łowiczu.

Wcześniej powiatowa komisja ds. organizacji ruchu przy staroście łowickim pozytywnie rozpatrzyła wniosek Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu w sprawie umieszczenia na „chruślance” znaku B-33 (ograniczenie prędkości do 30 km/h) oraz naniesienia tzw. linii wibracyjnych przy dojeździe do skrzyżowania z trasą krajową. Kierowcy jadący drogą powiatową przed wjazdem na skrzyżowanie powinni ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się DK nr 14.

Ograniczenie prędkości na drodze podporządkowanej już obowiązuje, natomiast w niedalekiej przyszłości mają zostać zainstalowane progi akustyczne. Ich zadaniem będzie spowolnienie ruchu. Jak zauważa Anna Gajek-Sarwa, podjęte czynności są jednak jedynie doraźnymi próbami podwyższenia bezpieczeństwa, a ich efekty mogą okazać się znikome. - Za najbardziej efektywne rozwiązanie należałoby przyjąć wprowadzenie sygnalizacji świetlnej bądź budowę ronda, co do którego prowadzone były rozmowy jeszcze ponad 10 lat temu między zarządcami dróg.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, przebudowa skrzyżowania takiego jak to w Krępie, należy do zarządcy drogi o wyższej kategorii, a więc do GDDKiA. Jednak koszty modernizacji ponosi zarządca drogi, który wystąpił z inicjatywą przebudowy skrzyżowania. Dyrektor Gajek-Sarwa przyznaje, że powiat łowicki nie ma możliwości sfinansowania tak dużego zadania.

Starostwo przymierza się do złożenia wniosku o dofinansowanie przebudowy drogi łączącej Łyszkowice z Urzeczem z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Obecnie w planach inwestycyjnych naszego oddziału nie ma przebudowy skrzyżowania DK14 z DP 2746E w miejscowości Krępa – informuje w odpowiedzi Marek Torzyński, zastępca dyrektora łódzkiego oddziału GDDKiA.

Jak dodaje, sprawa została przekazana do rozpatrzenia przez Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w skład której wejdą przedstawiciele GDDKiA oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Czy są szanse na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania pod Łowiczem? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama