Czy zmiana nazwiska matki ma wpływ na nazwisko dziecka?

Porady prawne, zmiana nazwiska matki wpływ nazwisko dziecka - zdjęcie, fotografia
12/12/2018 08:38

W niniejszym wpisie chciałabym poruszyć bardzo istotną z punktu widzenia rodzica kwestię, a mianowicie – co dzieje się z nazwiskiem dziecka, którego matka wstępuje w nowy związek małżeński i przyjmuje nazwisko współmałżonka.

Konkretne wytyczne odnajdujemy w przepisach ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy, a w szczególności w art. 90 powołanego aktu prawnego, a celem tych regulacji jest zapewnienie dziecku asymilacji w nowej rodzinie w możliwie szerokim zakresie.

Zgodnie z jego brzmieniem jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego ( wybranym przez składających) lub przed konsulem zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko.

Nie dzieje się to więc w sposób automatyczny, potrzebne jest spełnienie przez współmałżonków w/w warunków formalnych.

Oświadczenie małżonkowie mogą złożyć przy zawarciu małżeństwa i w okresie późniejszym, jednak tylko do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletności. Muszą oni również pamiętać, iż do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat potrzebna jest jego zgoda. 

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy dziecko nosi nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Wówczas bowiem zmiana nazwiska dziecka w drodze wspomnianego postępowania jest niedopuszczalna.

Co istotne przepisy powyższe stosuje się odpowiednio, gdy ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka.

Tłumacząc to bardziej obrazowo - oświadczenie mogą złożyć na takich samym zasadach nie tylko matka i ojczym dziecka zawierający związek małżeński, ale również ojciec dziecka i macocha.

Oświadczenie małżonków dokumentuje się w formie protokołu, który podpisują: składający oświadczenie i kierownik urzędu stanu cywilnego albo konsul. W jego treści wskazana być musi m.in. informacja, że dziecko, które ukończyło 13 lat, wyraziło zgodę na zmianę nazwiska, oraz jego podpis lub informacja, że nie wyraziło ono zgody na zmianę nazwiska

Kierownik urzędu stanu cywilnego, który przyjął oświadczenie przesyła protokół kierownikowi urzędu stanu cywilnego właściwemu do sporządzenia aktu urodzenia, w terminie jednego dnia roboczego od dnia sporządzenia tego protokołu, w celu dołączenia do aktu urodzenia wzmianki dodatkowej o nazwisku dziecka. W przypadku złożenia oświadczenia przed konsulem - przesyła on niezwłocznie protokół kierownikowi urzędu stanu cywilnego właściwemu do sporządzenia aktu urodzenia w celu dołączenia do aktu urodzenia wzmianki dodatkowej o nazwisku dziecka ( art. 69 ustawy prawo o aktach stanu cywilnego).

Radca prawny

Ewa Ciesielska

Torotax Sp. z o.o. ul. Stanisławskiego 23 lok. 6 99-400 Łowicz

Fot.prawo.gazetaprawna.pl

Reklama

Czy zmiana nazwiska matki ma wpływ na nazwisko dziecka? komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Firma handlowa zatrudni

Importer i dystrybutor artykułów pasmanteryjnych, działający na rynku od 2001r poszukuje kandydata na stanowisko przedstawiciela handlowego na..


Zobacz ogłoszenie

pacownik

WZORCUJĄCE LABORATORIUM POMIAROWE MUTECH poszukuje osoby na stanowisko pracownika laboratorium wymagane wykształcenie wyższe techniczne (mile..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez lowicz24.eu, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Agencja Reklamowa ZU-AN z siedzibą w Łowicz 99-400 , Stanisławskiego 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"