Diecezja łowicka podtrzymuje chęć utworzenia parafii na Górkach. Do burmistrza i radnych trafiło pismo w tej sprawie

Kościół, Diecezja łowicka podtrzymuje chęć utworzenia parafii Górkach burmistrza radnych trafiło pismo sprawie - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 13/09/2019 13:34
Martyna Czekalska

Wikariusz generalny diecezji łowickiej ks. prał. Wiesław Wronka ponownie zwrócił się do burmistrza Krzysztofa Kalińskiego i miejskich radnych w sprawie placu przy ul. Miodowej w Łowiczu, na którym diecezja chciałaby utworzyć parafię p.w. św. Jana Pawła II.

Ostatnie pismo w sprawie spornej działki na Górkach, na której diecezja łowicka chce utworzyć kościół z zapleczem duszpasterskim, trafiło do ratusza we wrześniu ubiegłego roku. Do tej pory diecezja nie otrzymała żadnej odpowiedzi.

- Wiemy, że sprawa jest trudna, a brak reakcji ze strony szanownego pana jest dla nas znakiem chęci wygaszenia całego procesu i zaprzestania jakichkolwiek działań – czytamy w piśmie ks. prał. Wiesława Wronki adresowanym do burmistrza Krzysztofa Kalińskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Zasępy. Korespondencja wpłynęła do ratusza 10 września. Pismo otrzymali też wszyscy łowiccy radni.

Wikariusz generalny obawia się, że temat placu na łowickich Górkach może zniknąć pośród wielu innych urzędowych spraw. - Dlatego ośmielamy się przypomnieć i zachęcić do poszukania rozstrzygnięcia naszej prośby o działkę przy ul. Miodowej – pisze dalej ks. prał. Wronka. I przypomina o początkach sprawy związanej z planami budowy kościoła.

Sięgają one października 2007 roku, kiedy to ówczesna Rada Miejska w Łowiczu na wniosek biskupa łowickiego Andrzeja Franciszka Dziuby przeznaczyła działkę przy ul. Miodowej na cele kultu religijnego. Cztery lata później biskup ordynariusz wystąpił do burmistrza Krzysztofa Kalińskiego o realizację uchwały w tej sprawie i przekazanie wyznaczonego terenu pod budowę świątyni.

Kiedy o zamiarach głowy łowickiego Kościoła dowiedzieli się mieszkańcy, władze miasta na wniosek zarządu osiedla Górki zorganizowały konsultacje społeczne. Chociaż mieszkańców dzielnicy nie zapisano wprost czy są za czy też może przeciw budowie kościoła, to wyniki głosowania odczytano jako dezaprobatę dla pomysłu utworzenia nowej parafii. W tej sytuacji miasto nie wyraziło zgody na przekazanie nieruchomości stronie kościelnej.

W 2015 roku doszło do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Miodowej. Z uchwały nie zniknął jednak zapis o możliwości wybudowania w tym miejscu obiektów sakralnych. Działkę w centrum dzielnicy oznaczono natomiast jako tereny szeroko rozumianej zabudowy usługowej.

- Dalsze działania prowadzone przez diecezję były poszukiwaniem kompromisu – uważa ks. prał. Wronka. Diecezja wskazała nieruchomości, na jakie mogłaby zamienić się z miastem. - Dodatkowo wykazaliśmy otwartość i chęć zakupu działki, jeśli nie dojdzie do zamiany. Nie było jednak zgody na takie działania – dodaje przedstawiciel Kurii Diecezjalnej Łowickiej.

Przełomu w sprawie nie przyniosło spotkanie biskupa z radnymi w 2016 roku. Diecezja odstąpiła od ubiegania się o całą działkę o łącznej powierzchni około 0,8 ha, chcąc pozyskać 0,6 ha. Pozostałe 0,2 ha miałyby pozostać w dyspozycji władz miasta. Ta propozycja również nie została zaakceptowana przez lokalny samorząd.

Z pomysłem rozwiązania problemu wyszedł też ratusz, o czym ks. prał. Wronka nie wspomina w piśmie. Otóż władze miasta zaproponowały diecezji przekazanie miejskich gruntów przy ul. Młyńskiej w zamian za odstąpienie od roszczeń do działki przy ul. Miodowej. Strona kościelna nie przystała jednak na tę propozycję.

- Dzisiaj tkwimy dalej w impasie i niemocy rozstrzygnięcia sprawy. Odnosimy też wrażenie, że pan burmistrz odsuwa naszą prośbę w „niebyt” urzędowych spraw – twierdzi wikariusz generalny.

- Pragniemy zatem podtrzymać stanowisko o utworzeniu parafii pw. Świętego Jana Pawła II na osiedlu Górki wraz z zespołem zaplecza duszpasterskiego na działce przy ul. Miodowej. Chcemy zrealizować bardzo wartościowy cel i dać miejsce troski duszpasterskiej i społecznej dla wszystkich mieszkańców osiedla i okolicznych wiosek – zapewnia ks. prał. Wronka.

Czas pokaże czy i jakie kroki podejmie w tym temacie rada miasta.

Reklama

Diecezja łowicka podtrzymuje chęć utworzenia parafii na Górkach. Do burmistrza i radnych trafiło pismo w tej sprawie komentarze opinie

 • Kasja - niezalogowany 2019-09-13 14:50:06

  W mieście ludzi coraz mniej, w kościołach nie da się ukryć też coraz mniej. Kumu i po oni chcą budować? Budowa będzie trwała całe lata i będą się składać na to (często nieświadomie) wszyscy. Kolejnym krokiem będzie występowanie do miasta o dotacje, wsparcie i tym podobne. W dodatku nie jest to osiedle, które chce kościoła, bo mają niedaleko inny.
  Może nie wypada, ale zapytam wprost: czy to nie jest przegięcie pały? Wychodzi na to, że jak coś raz zapiszesz w papierach, to choćby potem zmieniać to tysiącem uchwał kościół uparcie twierdzi, że coś mu się należy. Czy ja też mogę do zamierzchłych uchwał/ustaw sięgać i się czegoś domagać i straszyć sądem? Czy może jednak lex retro non agit?

 • Jack Black - niezalogowany 2019-09-13 15:06:16

  a co komu ten Kościół tak przeszkadza? Niech powstanie i miejmy już z tym spokój.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-13 15:38:20

  wezcie wy sie pojeby za stworzenie miejsc dogodnej pracy za dogodna place a nie tworzycie kolejna obore zlodzieji i pedofili .. tu sa same koscioly i szkoly totalnie nic innego to jest miasto bez przyszlosci

 • gość 2019-09-13 15:49:30

  Obojętnie jaka będzie decyzja burmistrz ma spadek popularności.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-13 15:53:57

  W Lowiczu wielu młodych ludzi wyjeżdża bo w mieście nie powstają nowe zakłady pracy. Jeszcze trochę a młodzieży nie będzie. Niestety diecezja chce nowego kościoła i parafii jakby tych w tym mieście brakowało.
  Czy podczas mszy ludzie stoją na dworzu że potrzeba nowych kościołów ?
  Chyba lepiej pomyśleć o miejscach pracy aby było komu utrzymywać te kościoły ?

 • Piotr - niezalogowany 2019-09-13 15:59:46

  A ja jestem za. Kościół ma taką potrzebę niech buduje. Tylko za tym powinna iść deklaracja ks. prał. Wronki budowy i utrzymania wszystkich obiektów sakralnych z własnego budżetu. Łącznie z oświetleniem wspaniałych obiektów widocznych w nocy. Podobno to promocja miasta - tylko kto ogląda miasto w nocy?

 • Gość - niezalogowany 2019-09-13 16:22:38

  "Miejsce troski i opieki duszpasterskiej"

 • Gość - niezalogowany 2019-09-13 16:24:05

  "Miejsce troski i opieki duszpasterskiej"

 • Qaz - niezalogowany 2019-09-13 16:33:41

  Tu nie chodzi o to że chcą budować kościół,raczej o to że najpierw chcą dostać działkę! To już zachłanność,znani są z tego. Tylko miasto jest zadłużone i nie pora na takie prezenty. Niech Wronka stanie do przetargu,które miasto ogłasza,wygra i zapłaci,tak robi się w cywilizowanym kraju. A potem niech budują co im się tylko podoba.

 • JACK - niezalogowany 2019-09-13 16:41:38

  Jestem mieszkańcem osiedla i Kościół mam u Św Ducha.
  Na Gorkach trzeba zrobić BOISKA i PRAWDZIWY PLAC ZABAW dla dzieci a nie Kościół

 • Jack Black - niezalogowany 2019-09-13 16:48:49

  Dam więcej za ten plac niż daje kościół...Panie burmistrzu proszę zrobić licytację, zobaczymy ile da kościół...

 • Jack Black - niezalogowany 2019-09-13 16:54:16

  Kościół i tak powstanie, kwestia tylko czy dzwonić będą o 5 czy 6 rano hehe

 • Jack Black - niezalogowany 2019-09-13 16:58:19

  Zresztą na tej działce nic nie powstaje od lat, to już niech ten kościół postawią, choćby dla samej estetyki...

 • Al Lach - niezalogowany 2019-09-13 17:33:35

  Przecież kościół (budynek) budują wierni. Skoro chcą mieć ten kościół na Górkach to niech mają. Przecież biskup nie wybuduje sam kościoła (czytaj:wyda pieniędzy) tylko po to aby stał pusty. Coś jest na rzeczy. Pewnie urzędnicy zwąchali interes i chcą kolejny market postawić na górkach lub jakiś zakład chemiczny ... dlatego kombinują.

 • gość 2019-09-13 17:39:21

  Estetyki... czy ktoś widział w Polsce nowo zbudowany "estetyczny\' kościół???
  Park jest estetyczny i można w nim odpocząć, ale kto by pomyślał o zakładaniu parku.
  Dzieci mogą się bawić w parku nie potrzebują do tego szkaradnych plastikowych placów zabaw.
  Estetyka... dobre sobie. Dla niektórych estetyka to kostka brukowa.

 • gość 2019-09-13 18:41:38

  W Łowiczu może jest ze 20 tys mieszkańców, a chcą 8 kościół budować, bez sensu! Górczanie mają blisko i do św. Ducha i Dobrego Pasterza, po co 3 w okolicy budować? Plac zabaw na Górkach niszczeje, niech miasto zrobi z tego placu użytek i powstanie miejsce dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dobrym pomysłem będzie siłownia, np, albo wybudować żłobek, to bardziej pożyteczne cele niż kościół.

 • Katmay - niezalogowany 2019-09-13 20:34:52

  Nie

 • Bernardynka - niezalogowany 2019-09-13 22:59:23

  Kościół dla społeczności z Górek na pewno się przyda ale może dla odmiany postawić tam mały klasztor dla zakonnic.Jest tyle młodych bezrobotnych dziewcząt które szukają sensu w życiu.Na pewno praca dla kapłanów da młodym kobietom wiele szczęścia i zadowolenia.Proponuję małe wybory dla łowiczan.Kościół lub klasztor.amen

 • gość 2019-09-14 00:42:15

  Mieszkańcy osiedla wypowiedzieli się już w tym temacie wielokrotnie- nie chcą "kościoła" i tyle.
  Przypominam, że kościół to ludzie go tworzący, a Ci ludzie nie chcą kolejnego zbytecznego budynku zwanego "kościołem". Radni też wielokrotnie na sesjach podkreślali, że wola mieszkańców jest najważniejsza i albo ktoś tu jest głuchy albo rozumu mu brak. AMEN

 • Bernardynka - niezalogowany 2019-09-14 05:13:47

  A więc jednak klasztor dla zakonnic.Dziękuję za ten jeden głos poparcia.Pozdrawiam, siostra Marianna.

 • gość 2019-09-14 07:43:16

  a najlepsze, że kuria chce tą działkę za 10 % jej wartości :D

 • Gość - niezalogowany 2019-09-14 07:48:43

  Nie i tyle

 • Gość - niezalogowany 2019-09-14 08:17:34

  Tam ma powstać oczyszczalnia ścieków lub segregownia odpadów.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-14 08:47:03

  KK jest właścicielem największej ilości ziemi w Polsce i jeszcze im mało... https://m.youtube.com/watch?v=6DMqSPbDYIY polecam ten film!

 • Gość - niezalogowany 2019-09-14 09:00:37

  Pan burmistrz musi posłuchać glosu tych co na niego głosowali, czyli mieszkańców i nie ma innej opcji! Jeżeli będzie inaczej wtedy zobaczycie kto faktycznie ma władzę w tym kraju! Jednej inwestycji nie mogą 10 lat skończyć a już za drugą się biorą...
  https://m.youtube.com/watch?v=9hQFhHHeYnM trochę prawdy tu macie

 • Gość niewierny - niezalogowany 2019-09-14 14:26:30

  Biskup niech sobie kupi dzialke,maja na nycz tower zagrabili dzialke w stawigudach i buduja kurort dla siebie.niech sie bujaja

 • gość 2019-09-14 14:33:09

  Bernardynka, a dlaczego nie kościół i klasztor razem ?

 • Gość - niezalogowany 2019-09-14 22:36:26

  Mam w domu relikwie świętego Jana Pawła II.
  Są to trzy krople moczu które zebrałem z deski klozetowej z domu najświętszego biskupa łowickiego. Przetrzymuje je we flakoniku z kryształu górskiego odległych gór Atlasu w Afryce. Może wybudować by tak sanktuarium większe od placu świętego Piotra we Rzymie dla tego Przecudownego boskiego artefaktu!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-09-15 08:29:31

  Kościół wymiera i próbuje na sile zapobiec temu. Ale lidzie już maja dosyć tego co tam się wyprawia i nie chcą kościołów tylko miejsc pracy. A kościół to firma która przyjmuje tylko nielicznych zaufanych ludzi

 • Bogumiła Wardzi - niezalogowany 2019-09-15 18:12:38

  A ja kiedyś widziałam na tej działce pijanego w sztok chłopaczka, który oddawał mocz na tom dzialke. Krzyczal ze Pelikan wygral mecz i może. Wracajac do kolegow potknal sie i nie potrafil wstac!!(chlopaczek ponad 120 kilo) i koledzy go z trawnika zbierali narzekajac na jakiegos mersiego. chyba to jego ksywka. Pozdrawiam i milego dnia :)

 • Gość - niezalogowany 2019-09-16 06:12:05

  Tu powinna powstać przychodnia lekarska, gabinet rehabilitacyjny, apteka, zaplecze sportowe dla młodzieży i plac zabaw dla dzieci.
  Ludzie z Łowicza pracują w Warszawie, nie ma tu miejsc pracy, młodzież masowo wyjeżdża, a Kościoły świecą pustkami.
  Te klechy tylko łapy wyciągają i zniechęcają wiernych do wiary.

 • gość 2019-09-16 10:39:18

  Wygnać tych czarnych z Łowicza

 • Roman Kostrzew - niezalogowany 2019-09-16 15:50:42

  Kolejną nieruchomość (działkę) chcecie wyrwać z polskich rąk i w watykańskie łapska przekazać? Stop rozgrabianiu naszego majątku na rzecz obcych!!! Trochę patriotyzmu!

 • gość 2019-09-16 15:56:45

  KK sam się pcha na widły... niech tak jeszcze testują społeczeństwo (gdzie jest granica) i zobaczymy co się będzie działo.... niestety to może doprowadzić do skrajnych wystąpień społecznych, czego nam i nikomu nie życzę.

 • Gośćvggdghhf - niezalogowany 2019-09-19 07:49:12

  Nie dajcie się prowokować tęczowej zarazie, spokojnie róbmy swoje, Nas jest więcej.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-19 20:11:25

  Tęczowa równie zła jak czarna zaraza.... puki co to ta czarna wyprowadza majątek z Polski... nie płaci podatków, bawi się w politykę, pewnie tyle samo u nich gejów co w tęczowych klubach...itd., itp.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-19 20:14:23

  Nie postkomuniści, Żydzi i cykliści są raczyskiem naszego Narodu a klesze zastępy!

 • gość 2019-09-21 14:29:13

  Jak nie wiadomo o co chodzi to o pieniądze. Kościół jak nie zarobi ze ślubów i z tacy to chce zarobić chyba na przyśpieszeniu zgonów. W kościele miasto umierające może mieć tylko zyski ze zgonów. Nie można pozwolić na rozbudowę kleru w Łowiczu !

 • gość 2019-09-21 16:41:10

  Jeśli wikariusz generalny kurii łowickiej ma w swojej parafii jedną z niższych umieralności to go jednocześnie świerzbi, a mając do dyspozycji możliwości tworzenia parafii w innym miejscu to po to żeby się tymi pieniędzmi nasycić. A najwięcej miałby ze zgonów. Horror.

 • gość 2019-09-22 17:24:48

  Postawiłbym na służbę zdrowia, sprowadzenie lekarzy specjalistów z prawdziwego zdarzenia, dostępu do szerszej diagnostyki i badań na miejscu, apteki z szerokimi możliwościami sprowadzania leków tych trudno dostępnych, ale realnie i nie tylko na witrynie internetowej, kartkach i plakatach, bez konieczności odsyłania jak potem się w praktyce okazuje do innych placówek w innych miastach jak od Kajfasza do Judasza.

 • gość 2019-09-23 02:36:19

  Do bernardynki. Bezrobocia w Polsce to już nie ma. Nie ma działania kapłanów, zakonnic, i innych świeckich temu poświęconych do takiego, które jest naprawdę potrzebne i prawdziwe zamiast odpływać głową w chmury, w nadmierną duchowość, oddalając się jednocześnie od konstruktywnego myślenia i realnego działania. Jak nie ma działania to trzeba rozwiązywać te klasztory i wspólnoty, a nie zakładać coś na siłę i tylko udawać że się coś robi. Należałoby rozwiązać klasztor. Bezrobocie to jest wyłączenie z myślenia na rzecz tworzenia wegetacji w klasztorach i kościołach. Nie zapomnę tu oczywiście wspomnieć o wykroczeniach duchowieństwa i ich hipokryzji.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez lowicz24.eu, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Agencja Reklamowa ZU-AN z siedzibą w Łowicz 99-400 , Stanisławskiego 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"