4°C bezchmurnie

Dlaczego MZK nie może wprowadzić darmowych biletów?

Gospodarka, Dlaczego może wprowadzić darmowych biletów - zdjęcie, fotografia

Wprowadzenie bezpłatnych biletów dla dzieci, seniorów i honorowych obywateli Łowicza nie jest obecnie możliwe.

W piątek (6 lipca) na naszych łamach pojawił się tekst o zmianach i udogodnieniach, jakie czekają na pasażerów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Łowiczu. Pod tekstem pojawiło się kilkanaście komentarzy, których autorzy wytknęli burmistrzowi wprowadzenie płatnych przejazdów dla uprzywilejowanych grup – dzieci do 7. roku życia, seniorów powyżej 70 lat oraz honorowych obywateli Łowicza.

Komentujący w ostrych słowach skrytykowali pobieranie opłat, ale także niektóre rozwiązania m.in. opcję śledzenia autobusu w trasie.

- Po co te aplikacje? I to wszystko, jak nikt z tego nie będzie korzystał. Śledzenie tych 3 pojazdów? Błagam. Nie trzeba wydawać milionów - wystarczyłoby zoptymalizować rozkład jazdy pod pociągi. W jakim celu biletomaty pod PKP? Przecież tam 2 na krzyż autobusy są. Ten projekt jest bezcelowy – pisze użytkownik o nicku Kosior.

Zapytaliśmy Krzysztofa Kalińskiego o możliwość wprowadzenia darmowych biletów. Burmistrz powtórzył niemal to samo, co pisaliśmy w naszym artykule, że wprowadzenie odpłatności za (dotychczas darmowy) przejazd autobusami MZK wymusiła zmiana sposobu rozliczenia podatku VAT.

Dzięki odpłatności (nawet niewielkiej) dla wszystkich grup podróżnych, Urząd Miejski w Łowiczu w imieniu MZK będzie mógł w pełni odliczyć podatek VAT za nabyte w tym roku autobusy (ok. 1 mln zł) oraz wygenerować oszczędności rzędu 200 tys. zł rocznie na zwrocie VAT za m.in. zakup paliwa.

Takie rozwiązanie ma obowiązywać przez 5 lat, czyli przez okres trwałości projektu, na który miasto otrzymało środki unijne.

Warto dodać, że od kilku lat wyprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej proponuje klub radnych PiS w Radzie Miejskiej w Łowiczu.

- Z 486 tys. do 430 tys. zmniejszyły się wpływy ze sprzedaży biletów autobusowych. Biorąc pod uwagę koszty utrzymania Miejskiego Zakładu Komunikacji wynoszące ponad 2,5 mln zł kwoty uzyskiwane z biletów tylko w mniej niż 1/5 rekompensują koszty miasta. Aby przedstawić sprawę bardziej obrazowo, można stwierdzić że kwota ze sprzedaży nie rekompensuje nawet kosztów zakupu paliwa, który wynosi ponad 670 tys. - czytamy w stanowisku kluby radnych PiS, jakie powstało na okoliczność udzielenia burmistrzowie absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego planu finansowego.

- Jeżeli wprowadzenie darmowej komunikacji miałoby się łączyć z koniecznością zwrotu pieniędzy pozyskanych z unii, to takie rozwiązanie obecnie nie wchodzi w grę – powiedział Michał Trzoska i zaznaczył, że co jakiś czas klub radnych PiS będzie przypominał władzy o takim rozwiązaniu.

W tym samym piśmie samorządowcy przypomnieli o dostosowaniu rozkładu jazdy autobusów do rozkładu jazdy pociągów, albo przynajmniej stworzenia jednej linii, która rano dowoziłaby mieszkańców pod dworzec, a wieczorem – rozwoziła do domów. O częstsze kursy autobusów w komentarzu prosiła także pasażerka.

Dlaczego MZK nie może wprowadzić darmowych biletów? komentarze opinie

 • Kuba - niezalogowany 2018-07-09 15:37:10

  Za darmo ? To jest kpina.

 • gość 2018-07-09 22:26:02

  Niezrozumiałe jest stwierdzenie w artykule o niemożliwości wprowadzenia darmowych przejazdów dla dzieci i seniorów. Przecież p. Burmistrz wprowadził odpłatność za bilety dla tych grup wiekowych.

 • gość 2018-07-09 23:03:46

  rozwiązanie - bilet miesięczny albo kwartalny za 10 zł ?? Za 1 zł dla uprawnionych ulgami --- kodowany na tej karcie miejskiej... A bilety dla przyjezdnych na normalnym wolnorynkowym poziomie... do kupna w biletomatach za pomocą karty płatniczej... Tylko radni i burmistrz nie myślą... Ciekawe czy ktoś podłąpie ten pomysł...

 • gość 2018-07-09 23:46:06

  Trwałość projektu unijnego na tabor MZK ma wynosić 5 lat to czemu na Park Błonia ma wynosić aż 10? Przez to nie może być tam straganów ani karuzel. Tak tłumaczył burmistrz radnemu Dzikowi na ostatniej sesji.

 • Hit - niezalogowany 2018-07-10 09:04:02

  Was ludzie to juz wali na łeb. Kuzwa 500+ 300 na wyprawke mieszkanie socialne i co koraaaaa jeszcze jezdzic po miescie w te i na zat za darmo. Za wszystko trzeba plavic tak jest w całej europie a wy naskakujecie na burmistrza jakoby on byl temu winny. Poj.ba...lo was!

 • RioRick - niezalogowany 2018-07-10 09:59:08

  Zasłużeni Honorowi Krwiodawcy także będą musieli płacić za przejazdy??--MASAKRA. Tylko po to żeby przyoszczedzic.Po kiego grzyba brać się za projekt na który nie ma pieniędzy ?? Niby na 5 lat tylko ??Będzie tak jak z VAT--23%. Tuż przed wyborami taki ruch dla burmistrza to strzał w kolano.Ja na tego człowieka nie zagłosuje .

 • gość 2018-07-10 16:13:04

  Miała być linia do Nieborowa i co?

 • RioRick - niezalogowany 2018-07-10 18:35:56

  Moim zdaniem ów "artykuł" jest nieudolną próbą wybielenia pana burmistrza i jego ludzi z rady!!! Inna rzecz mnie bardziej zastanawia---DLACZEGO "redakcja" BARDZO SZYBKO usuwa z głównej tablicy artykuły gdzie pojawiają się nieprzychylne komentarze i wpisy na temat obecnie rządzącej ekipy??? Czy redakcja będzie miała odwagę odnieść się do tego???

 • gość 2018-07-10 21:25:38

  Jeszcze powinni wam do waszych transportów dopłacać najlepiej. Społeczeństwo roszczeniowe...

 • gość 2018-07-11 20:17:36

  Dlaczego zlikwidowany jest przystanek na końcu Warszawskiej? Na tym przystanku wysiadali mieszkańcy, z Warszawskiej, Poznańskiej , Popowa, Zabostowa.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-26 07:06:17

  Czyli mam rozumieć że za niemowlaka w wózku też place?

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.