6°C lekkie zachmurzenie

Dożynki w Bednarach na ludową nutę [VIDEO, FOTO]

Tłumy mieszkańców powiatu łowickiego z zachwytem oglądali gwiazdę powiatowo-gminnych dożynek w Bednarach – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Energiczny i żywiołowy – tak w dwóch zdaniach można określić występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Jedna z największych formacji folklorystycznych w kraju przyjechała na powiatowe dożynki z programem „A to Polska właśnie”, prezentując tańce narodowe – śląskie, góralski, krakowskie oraz łowickie. Każdy w typowych dla danego regionu strojach ludowych.

Zespół przyjechał do gminy Nieborów w pełnym składzie – byli tancerze, chór oraz orkiestra. Dla tej ostatniej niezbędne było ustawienie oddzielnej sceny. „Śląsk” zaprezentował się na najwyższym poziomie, zaś widowiskowe i ekspresyjne występy zobaczyła bardzo licznie zgromadzona na terenie szkoły w Bednarach publiczność.

Zanim koszęciński zespół rozgrzał scenę do czerwoności zaprezentowali się na niej lokalne formacje – Zespół Śpiewaczy Bednary, Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kiernozianie”. Z kolei po występach na żniwną potańcówkę zaprosił zespół The Thrill.

Powiatowo-gminne dożynki w Bednarach rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Macieja i Małgorzaty. Eucharystię koncelebrował biskup pomocniczy Wojciech Osial, który poświęcił przyniesione wieńce. Po wdzięczności okazanej Bogu za plony w Eucharystii wierni udali się na pobliski cmentarz, by tam pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku i obeliskiem poświęconym strażakom złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Do dotarciu na teren szkoły podstawowej w Bednarach, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości nastąpiła prezentacja wieńców  dożynkowych oraz przekazanie chleba. - Przynosimy bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów, prosimy o sprawiedliwy podział – powiedział Stanisław Kosiorek, który wspólnie z Grażyną Haczykowską pełnił role starosty i starościny dożynek.

Pieczywo trafiło na ręce starosty łowickiego Krzysztofa Figata i Andrzeja Werle, wójta gminy Nieborów. - Obiecujemy i deklarujemy, że będziemy tym chlebem dzielić sprawiedliwie. Sprawiedliwie, bo nie zawsze po równo to jest sprawiedliwie. Z szacunkiem do tych darów podejdziemy, z szacunkiem chcemy podejść do wszystkich ludzi, którzy ciężką pracą na ten chleb pracowali – przyznał starosta łowicki.

Każdy obecny mógł skosztować chleba nie tylko chleba poświęconego podczas mszy, ale i innych specjałów przygotowanych specjalnie na tę okazję przez gospodynie.

Tutaj zachęcamy do oglądania występu ZPiT "Śląsk" oraz do oglądania obszernej relacji fotograficznej.

Dożynki w Bednarach na ludową nutę [VIDEO, FOTO] komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.