6°C bezchmurnie

Drużyna z Pijarskiego LO wśród finalistów Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich

Edukacja, Drużyna Pijarskiego wśród finalistów Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich - zdjęcie, fotografia

Czteroosobowa drużyna Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu awansowała do finału VI Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Eliminacje odbyły się w dniach 9-11 marca w Poznaniu.

Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich to projekt, którego inicjatorem i koordynatorem jest Fundacja Edukacyjna G5 przy współpracy Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

VI edycja mistrzostw 

zgromadziła w ciągu trzech dni 105 drużyn z 16 województw, w tym zespoły reprezentujące kilkanaście szkół z pierwszej setki rankingu Perspektyw. 420 pasjonatów wystąpień publicznych, debat turniejowych, intelektualnych sporów na najwyższym poziomie i koneserów wysublimowanego stylu zarówno słowa, jak i prezencji, wśród których znalazła się czteroosobowa drużyna Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu. W jej składzie znaleźli się Jan Szurgot, Magdalena Dylik, Tomasz Kolas i Oskar Kosenda.

Zespół z Łowicza podczas losowania trafił go grupy I, w której zmierzył się z drużynami z Warszawy, Poznania, Będzina i Bydgoszczy. Z czterech pojedynków łowiczanie trzy zakończyli zwycięsko, zaś jeden przegrali. Drugi wynik zapewnił licealistom awans do finału. Ten odbędzie się w połowie kwietnia.

W Pijarskim LO warsztat debat oksfordzkich, jako zajęcia dodatkowe, prowadzony jest od 4 lat. Przez ten czas nauczyciel Paweł Kolas współpracował z kilkudziesięcioma uczniami. W roku szkolnym 2017/2018 na zajęcia regularnie uczęszcza 12 osób.

Zespół z Pijarskiego LO wziął udział w mistrzostwach po raz 4, zaś awans udało się osiągnąć po raz pierwszy. Zmagania do łatwych nie należą. Na 10 dni przed debatą na stronie organizatora pojawia się sześć tematów, z czego tylko cztery wchodzą do gry. Na 15 minut przed rozpoczęciem debaty uczestnicy dowiadują się czy staną po stronie obrońców czy przeciwników danej tezy.

Licealiści z Pijarskiego LO w rozmowie z nami przyznali, że przygotowując się do debat uczęszczają na zajęcia, czytają literaturę, wiedzę czerpią także z internetu. Pomocne są także wykłady przygotowujące do debat.

- Tematy uczą argumentacji swojej wypowiedzi, niezależnie czy jest twierdząca czy jest sprzeczna z nami, poprawiają retorykę, elokwencję czy chociażby pewność siebie – mówili uczniowie.

 

 

Drużyna z Pijarskiego LO wśród finalistów Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.