Dwa łowickie przedszkola i żłobek pod lupą komisji rewizyjnej. Radni sprawdzili warunki lokalowe

Urząd Miejski, łowickie przedszkola żłobek lupą komisji rewizyjnej Radni sprawdzili warunki lokalowe - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 16/09/2019 18:20
Martyna Czekalska

Od 1 kwietnia do 6 września 2019 roku komisja rewizyjna Rady Miejskiej w Łowiczu przeprowadziła kontrolę kompleksową warunków lokalowych w Żłobku Miejskim i dwóch przedszkolach prowadzonych przez ratusz. Znamy zalecenia pokontrolne.

Zespół kontrolny w składzie: Krzysztof Janicki, Wiesława Gębura i Łukasz Jażdżyk sprawdził warunki lokalowe w Przedszkolu nr 5 „Jaś i Małgosia” przy ul. Chełmońskiego, Przedszkolu nr 7 „Wiosenka” przy ul. Wiosennej oraz w jedynym w mieście publicznym Żłobku Miejskim, który mieści się przy ul. Sikorskiego.

Radni sprawdzili warunki lokalowe pod względem ilości dzieci i zatrudnienia pracowników w miejskich placówkach. Wyniki kontroli można uznać za niepokojące. W Przedszkolu nr 5 przyjęto 126 dzieci, a jak wynika z danych zawartych w protokole pokontrolnym, powierzchnia sali lekcyjnej przypadająca na jednego przedszkolaka wynosi 2 mkw. Jeszcze gorsza jest sytuacja lokalowa w przedszkolu na łowickich Górkach, gdzie powierzchnia sali zajęć na jedno dziecko wynosi 1,86 mkw.

Ogólna powierzchnia terenu w przypadku przedszkola „Jaś i Małgosia” przypadająca na przedszkolaka wynosi 39,83 mkw., a w przypadku „Wiosenki” - 12,09 mkw. Przedszkole przy ul. Chełmońskiego ma 31 miejsc parkingowych dla samochodów oraz 18 dla jednośladów. Natomiast placówka przedszkolna przy ul. Wiosennej w ogóle nie dysponuje miejscami postojowymi dla aut. Dla rowerów przygotowano 10 stanowisk.

Jeśli chodzi o liczbę pracowników przypadających na jedno dziecko, to w Przedszkolu nr 5 wynosi ona 0,15, w Przedszkolu nr 7 – 0,18, a w Miejskim Żłobku – 0,16.

Do żłobka prowadzonego przez władze Łowicza uczęszcza 25 maluszków. Jak wynika z ustaleń zespołu kontrolnego, powierzchnia sali przypadająca na każdego z nich to 2,76 mkw. Radni kontrolujący placówkę zwraca uwagę, że co roku przybywa dzieci oczekujących na przyjęcie do placówki: od 10 dzieci w 2016 roku do 36 dzieci w roku 2019.

- Dlatego też zespół jednoznacznie rekomenduje zwiększenie ilości miejsc żłobkowych, najlepiej przez stworzenie nowoczesnej placówki na miarę XXI wieku w centrum miasta z uwzględnieniem pozyskania funduszy zewnętrznych na ten cel – czytamy w protokole pokontrolnym. - Ponadto niezbędne jest zatrudnienie osoby na etat pielęgniarki/położnej zgodnie z przepisami prawa, gdyż w obecnej sytuacji żłobek narusza postanowienia ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat.

Jeśli chodzi o warunki we wspomnianych przedszkolach, to zdaniem zespołu kontrolnego należy podjąć działania zmierzające do budowy nowego przedszkola na osiedlu Górki. Jako działanie doraźne zalecono zwiększyć wydatki dla kontrolowanych przedszkoli, dla placówki przy ul. Chełmońskiego na dokończenie kompleksowego remontu, w tym na cyklinowanie podłóg i klimatyzację.

Zespół łowickich radnych odwiedził nowy żłobek w Skierniewicach dla 300 dzieci. - Łowicz również powinien móc się pochwalić tak nowoczesną inwestycją przyjazną dla dzieci, rodziców i kadry tym bardziej, że istnieje możliwość pozyskania na ten cel środków zewnętrznych w wysokości nawet 85 proc. kosztów inwestycji, a zapotrzebowanie na miejsca jest – czytamy w protokole.

- Miasto finansowo na dzień dzisiejszy nie jest na to przygotowane – nie ukrywa burmistrz Krzysztof Kaliński. Włodarz Łowicza uważa jednak, że w perspektywie 5 lat budowa nowego żłobka z wykorzystaniem funduszy unijnych jest realna.

To dość optymistyczne podejście. W najbliższych latach miasto musi raczej zaciskać pasa w związku z realizacją kosztownych inwestycji: budową wiaduktu i dróg dojazdowych, modernizacją oczyszczalni ścieków oraz budową tunelu drogowego.

Dwa łowickie przedszkola i żłobek pod lupą komisji rewizyjnej. Radni sprawdzili warunki lokalowe komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-09-16 19:19:34

  Na górkach zamiast kościoła znacznie potrzebuje jest nowe przedszkole. Jako placówka ma ogromny potencjał ,ale lokalowo tragedia. I nikt nie widzi problemu od 30 lat....

 • gość 2019-09-16 19:25:07

  Przestań sobie wycierać gębę kościołem, bo jeszcze nie widziałem aby władze miasta budowały jakiś kościół. Kościół budują wierni a miasto i urzędnicy za nic biorą pieniądze i nic nie robią dla mieszkańców.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-16 20:35:59

  Zlobek nowy dla wiekszej ilosci dzieci byl juz dawnooooo potrzebny....

 • Joo - niezalogowany 2019-09-17 07:28:19

  Władze może i nie budują ale wspierają finansowo tą organizację kataniarzy, sam osobiście na przedszkole czy żłobek dam pieniążki

 • Jack Black - niezalogowany 2019-09-17 08:21:14

  Kataniarze trzymają łapę na tym terenie przy miodowej, a pan burmistrz z szanowaną radą nie mają jaj żeby podjąć decyzję. Na tym terenie powinno powstać przedszkole dla przynajmniej 100 dzieci, żłobek dla 50 dzieci, piękny park, jest też duuuuużo miejsca na parking. Z resztą można wykorzystać parking Dino czy Biedronki. Panie Kaliński w roku 2018 samorządy mogły pozyskać dofinansowanie na takie inwestycje ale panu się nic nie chce. W tym roku jst też mogą otrzymać środki...zobaczymy jak się krystianek wykaże, ponoć taki zdolny...

 • Gosia - niezalogowany 2019-09-17 08:23:54

  A dlaczego nie zrobiono przedszkola i żłobka w budynku po dawnym Gimnazjum nr 1?
  Przecież ten budynek był przystosowany dla dzieci (jakby nie było mieściła się tam szkoła podstawowa kiedyś) były szatnie, kuchnia, duże sale, sala gimnastyczna czyli wszystko co jest potrzebne. Nawet pierwotnie było takie zamierzenie to ktoś "mądry" wymyślił bibliotekę, która kosztowała prawie 3 bańki. Teraz będą budować przedszkole obudzili się z ręką w nocniku - żałosne podejście do sprawy i gospodarności.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-17 08:35:32

  Co racja to racja, a plac z przedszkolem wiosenka sprzedać kościołowi, niech tam sobie stworzą kaplicę dla dewot

 • gość 2019-09-17 08:49:43

  Popieram Gosię.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-17 08:58:04

  Drużyna Kalina...tak właśnie działa. Brawo

 • Marek - niezalogowany 2019-09-17 09:02:03

  Kalinski ma w nosie wiosenke, plac na gorkach, czy zlobek. Jakas sala koncertowa miala byc przy Kaliskiej, gorka frajdy... Ani widu, ani slychu. A burmistrz odda dzialke diecezji, skonczy kadencje i nie bedzie sie nawet do kogo przyczepic. Co sie nachapie to jego, emeryturka bedzie niczego sobie i dozgonna wdziecznosc kosciola.

 • Rafał - niezalogowany 2019-09-17 09:49:59

  Masz racje Marek. Kaliński chce zakończyć kadencje zrobionym wiaduktem, oczyszczalnią i tunelem w ul. Mostowej. I z tego chce być zapamiętany. Tylko że te inwestycje zostały na mieście wymuszone i muszą zostać zrobione. I obojętnie kto by był burmistrzem musiałby sobie poradzić z tym, że skumulowały się w jednym czasie. Czy burmistrz robi coś ponad to? Może i robi. Tylko mam wrażenie że to wszystko kończy się tak jak wygląda np stadion Pelikana i targowisko XXI. Dach jest? Jest. A że tylko w jakieś 1/10? Ale jest i po co drążyć mógłby ktoś powiedzieć. I tak jest ze wszystkim. Rewitalizacja Starego Rynku? Jakieś projekty porobione rzucone w kąt. Kanalizacja na Czajkach rozgrzebana już blisko rok. Bo Michalak obudził się że tam jest woda gruntowa. Budynek przy Kaliskiej kupiony i....sobie stoi i czeka. Ale żeby nie było tak gorzko to na osłodę na plenerową siłownię mogę sobie podjechać wypożyczonym rowerem :)

 • Gość - niezalogowany 2019-09-17 09:51:48

  Sprawdzilabym jeszcze przedszkole nr3 w Łowiczu . pod kazdym wzgledem nie polecam ..

 • gość 2019-09-17 10:04:59

  2 m2 na przedszkolaka to może i mało, ale mieszczą się w przepisach. A skoro trzeba czekać na zalecenia pokontrolne, które ukazują "oczywistą oczywistość" to widać tu wyraźnie, że wcześniej jak były głosy, że potrzebne nowe przedszkole nikogo to nie obchodziło. Zresztą komisja rewizyjna też żadnej władzy nie ma i jej zalecenia to tylko papier. A burmistrz mówi, że nie ma kasy i koniec tematu. A może by tak się postarać? Poszukać środków, skoro inne samorządy to robią. No i najgorsza decyzja naszego jaśnie panującego: ZMARNOWANA PLACÓWKA OŚWIATOWA po dawnym gimnazjum! Za to powinno być odwołanie ze stanowiska, żeby w takiej dużej szkole robić bibliotekę!? Budowa przedszkola od zera to duże przedsięwzięcie, bardzo duże obwarowania przepisami przeciwpożarowymi, itp. Jest jeszcze druga strona medalu - ludzie z miasta uciekają, burmistrz o tym wie, ale za wiele nie mówi, za chwilę mieszkańców będzie tyle co w Kiernozi, a potem zabiorą prawa miejskie i burmistrz sołtysem zostanie:)

 • Alfons - niezalogowany 2019-09-17 11:01:01

  Podoba mi się ta wizja burmistrz-soltysem, ona bardzo mi się podoba.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-17 11:08:47

  A w budynku po gimnazjum nr 1 biblioteka...

 • Gość - niezalogowany 2019-09-17 12:13:38

  Śmiać mi się chce, z tych wszystkich idiotów atakujących kościół przy kadej możliwej okazji, na Górkach jest już przedszkole, natomiast kościół ma prawo do działki i zgodnie z prawem świątynia tam powstanie.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-17 12:45:05

  Zgodnie z prawem świątynia tam powstanie - padłam ze śmiechu! Kto ma fantazje niech leci do katedry ofiarę składać i żałować za grzechy!!! W kościołach miejsca pełno, bo ludzie używają mózgów! Ciemnota przeminęła Hahahahaha

 • gość 2019-09-17 12:45:27

  A słowo "może" coś ci mówi? To działka z przeznaczeniem między innymi na cele sakralne, ale nie tylko. Miasto "MOŻE", ale "NIE MUSI" jej kościołowi sprzedawać, ani tym bardziej oddawać. A ja ja bym chciał kupić działkę od ciebie, to też musisz mi sprzedać bez gadania? Czy może jednak w wolnym i świeckim kraju żyjemy, popraw jeśli się mylę. Przedszkole jest potrzebne, bo codziennie byłoby tam 100, może 150 dzieci. A kościół to już coraz więcej ludzi omija szerokim łukiem, a zagląda tam też raz w tygodniu, lub wcale. To co jest bardziej potrzebne?

 • Gość - niezalogowany 2019-09-17 12:46:50

  Pieniądze... wystarczy że ktoś w urzędzie miasta zajmie się szukaniem pieniedzy z dofinansowania
  Projekt maluch plus jest rozwiązaniem tej sytuacji
  https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/na-olechowie-i-w-nowosolnej-miasto-wybuduje-zlobki-id28566/2019/6/13/
  A dopłata do zlobkow prywatnych...śmiechu warte

 • Gość anty katol - niezalogowany 2019-09-17 15:30:49

  Chceta kościoła?Rydzyk biznesmen ma miliony od rzadu,kupta sobie ziemie po cenach rynkowych i se budujta.A od działki na Gorkach WARA!Idzta do Tadko Doicia z Torunia!

 • Karo - niezalogowany 2019-09-17 16:59:00

  Uważam ze po Gimnazjum nr 1powinna powstac galeria z prawdziwego zdarzenia wraz z barami i restauracjami a po dawniejszej galerii łowickiej moglo by byc jakieś centrum medyczne cos na wzor medicenter

 • Gość - niezalogowany 2019-09-17 21:19:45

  Obiecanki cacanki....więcej miejsc żlobkowych nasz burmistrz obiecał już 10 lat temu.Teraz kolejna obietnica ....robi reklamę na kolejne wybory!A Pani która zajmuje się żlobkami przedszkolami w naszym mieście to jakaś kpina ,zero komunikacji z tą kobietą,a przy tym małe dzieci traktuje jak zło konieczne....stare osły przy żałobie od lat siedzą i tylko kit wciskają! Dobrze że taki raport został zrobiony może ludzie zauważą problem który istnieje od lat

 • Gość - niezalogowany 2019-09-18 11:49:19

  Ale przynajmniej jest miejsce parkingowe dla kobiet w ciąży xdd

 • Gość - niezalogowany 2019-09-18 20:10:53

  "Przestań sobie wycierać gębę kościołem" ja bym nim mogl max poslady wytrzeć.

 • gość 2019-09-28 20:23:19

  Treść komentarza...

 • gość 2019-09-28 20:28:29

  Skoro już od 2016 r. brakuje miejsc w łowickim żłobku, to co robili dotychczas radni oraz burmistrz? Dobrze, że wreszcie łowiccy radni obejrzeli nowy, wspaniały żłobek w Skierniewicach na 300 dzieci. Powoli Skierniewice zaczyna dzielić od Łowicza przepaść!!

 • Gość - niezalogowany 2019-10-26 23:23:27

  Powierzenia sali na jedno dziecko w przedszkolu „Wiosenka” wynosi 1,86 mkw? Jakim cudem? Sala dzieci najmłodszych ma powierzchnię 12 metrów kwadratowych! (Niedowiarków zapraszam do zmierzenia). Przez lata odbywały i odbywają się tam zajęcia dla 25-ro dzieci, więc na jedno dziecko przypada 0,48 mkw. Dodatkowo w sali stoją 3 szafy i biurko. Znajdujący się tam dywan ma powierzchnię 6 metrów kwadratowych (proszę sobie wyobrazić, jak 25-ro dzieci ma się bawić na dywanie o wymiarach 2x3 m). To jest skandal! Dzieci siedzą dosłownie na drugim, a wiadomo, że maluszki w tym wieku potrzebują ruchu. Dodam, że sala dla dzieci 4-letnich jest jedynie kilka centymetrów szersza! Kto dopuścił te sale do użytku?

 • Gość - niezalogowany 2019-10-27 07:46:18

  W przedszkolu „Wiosenka” sala maluchów ma powierzchnię 12 metrów kwadratowych! Na jedno dziecko przypada wiec 0,48 mkw powierzchni. 25-ro dzieci bawi się na dywanie o powierzchni 6 metrów kwadratowych, siedzą dosłownie jedno na drugim. Tak jest od wielu lat o nikt nic z tym nie zrobił. To absolutnie niedopuszczalne. Kto dopuścił te sale do użytku? Jak dzieci mają się rozwijać, bawić w takich warunkach? One potrzebują ruchu, a są zmuszone przez wiele godzin siedzieć w bezruchu, ciasnocie i zaduchu. Sala dla 4-latków jest jedynie kilka cm szersza.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama