27°C bezchmurnie

Dzień diabetyka w Łowiczu

Miejsko-Powiatowe Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Łowiczu po raz jedenasty obchodziło Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Uroczystości z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą odbyły się dzisiaj (11 października) w Łowickim Ośrodku Kultury. W tym roku polscy diabetycy obchodzą je pod hasłem „Kobieta i mężczyzna - czy cukrzyca ma płeć?”.

W Miejsko-Powiatowym Kole Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Łowiczu zrzeszonych jest aktualnie 104 członków. - Ubolewamy, że ta liczba jest tak mała, bowiem w powiecie łowickim jest zarejestrowanych ponad 2,5 tys. osób chorych na cukrzycę - mówiła diabetyczka Maria Banasiak przedstawiając sprawozdanie z działalności koła.

Stowarzyszenie za priorytet stawia sobie upowszechnianie wiedzy o cukrzycy zarówno wśród diabetyków, jak i osób zdrowych. Ważne są szkolenia, a także integracja diabetyków i udzielana sobie wzajemnie pomoc. Chorzy na cukrzycę z Łowicza i okolic spotykają się w każdą drugą środę miesiąca o godzinie 16 w sali łowickiego Urzędu Stanu Cywilnego.

Z okazji dnia diabetyka życzenia na ręce prezes łowickiego koła Bożeny Górczyńskiej złożył m.in. burmistrz Krzysztof Kaliński. Jak stwierdził, ważna jest edukacja wśród uczniów. - Możemy objąć szkoleniem wszystkie szkoły podstawowe w mieście - zadeklarowała szefowa diabetyków w Łowiczu i w całym województwie.

Upominki dla diabetyków przygotowali również przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń. Podczas spotkania dr Ewa Świechowska-Krawczyk wygłosiła wykład pt. „Geriatria – schorzenia wieku podeszłego”. W części artystycznej wystąpili Stanisław Madanowski i Monika Zabost oraz chór Klubu Seniora „Radość”.

Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną chorobą wpisaną przez ONZ na listę epidemii XXI wieku. Szacuje się, że na świecie jest już 371 mln chorych na cukrzycę. W Polsce zmaga się z nią ok. 2,5 mln ludzi. Drugie tyle nie wie, że ma cukrzycę.

Dzień diabetyka w Łowiczu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się