Portal lowicz24.eu 15/12/2016 20:49

W poniedziałek / 12 grudnia / w ZSP nr 3 w Łowiczu odbyło się seminarium na temat:„ Jak korzystać z informacji żywieniowych na etykietach”. Wykład dla uczniów klas II i III poprowadziła p. dr n. o zdr. Regina Wierzejska - starszy wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach i pracownik naukowy Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Tematem przewodnim, jak wskazuje tytuł, była analiza informacji zamieszczanych na etykietach artykułów spożywczych. Prelegentka szczegółowo omawiała parametry odnośnie składu produktu, wartości energetycznej, odżywczej. Wykład był poparty wieloma przykładami produktów stosowanych w naszym codziennym życiu. Pani R. Wierzejska zwracała szczególna uwagę na zawartość cukru w produktach i uczuliła na zawartość tego składnika oznaczonego na etykiecie w postaci np. sacharozy, syropu glukozowo - fruktozowego, karmelu czy miodu. Opowiedziała o substancjach dodatkowych, które dodawane są na drodze procesów technologicznych i oznaczanych symbolem E. Prowadząca zaznaczyła też, że historia stosowania substancji dodatkowych sięga 1930 roku, a ich liczba obecnie sięga 1500, zaliczając tutaj barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze, emulgatory, stabilizatory, środki zagęszczające, wzmacniacze smaku, antybiotyki oraz modyfikowane skrobie. Wykład obfitował w wiele cennych informacji, mówiono o oleju palmowym, kokosowym, produktach light, witaminach, soli i znaczeniu ich w żywieniu. Na koniec zajęć każdy z uczniów otrzymał wskazówki żywieniowe w postaci Piramidy Żywieniowej opracowanej w 2016 roku przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Po zakończonym seminarium uczniowie podziękowali prelegentce za cenne wiadomości i wskazówki na temat wyboru artykułu żywnościowego oceniając jego jakość poprzez analizę etykiety produktu. Ufamy, że od dziś uczniowie bardziej świadomie i bezpieczniej będą dokonywać wyborów, które już teraz decydują o naszej przyszłości. Seminarium zorganizowane zostało w ramach współpracy ZSP nr 3 z PWSZ w Skierniewicach, wpisując spotkanie w realizację projektu Razem Bezpieczniej. Spotkanie zorganizowano dzięki pomocy dr Agnieszki Wiosetek-Reske.

Reklama

Etykieta- w komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama