"Faust" nocą na dziedzińcu Muzeum w Nieborowie

Spektakle, Faust nocą dziedzińcu Muzeum Nieborowie - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 14/09/2018 10:00
Katarzyna Gajda
WRZ 15
Muzeum w Nieborowie godz: 20:00

W sobotni wieczór (15 września), o godz. 20:00 na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, dzięki Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundacji Trzy Trąby odbędzie się spektakl operowy "Faust" wg Antoniego Radziwiłła. Wejście dzięki partnerom wydarzenia jest całkowicie darmowe.

Ze względu na silne powiązania Księcia Antoniego Henryka z Pałacem Radziwiłłów w Nieborowie, wystawienie opery "Faust" na dziedzińcu muzealnym będzie ważnym wydarzeniem ukazującym nieznany szerzej publiczności rozdział historii polskiej muzyki.

Pierwszym, który odważył się wyposażyć dwadzieścia pięć ustępów tragedii Goethego w doskonale przygotowaną oprawę muzyczną, był nie żaden z niemieckich zawodowych kompozytorów pochodzący z kręgów bliskich poecie, lecz polski muzyk – Antoni Henryk Radziwiłł. Dzieło księcia Radziwiłła zawarte w dwóch potężnych tomach partytury orkiestrowej zostało w pełni wydane przez Akademię Śpiewu w Berlinie w 1835 r. i liczyło aż 589 stron.

Przystępując do pracy nad muzyką, książę wykazał się wielką odwagą. Ogrom dzieła, jego niezwykła emocjonalność, głębia filozoficzna i oryginalność formy stanowiłyby wielkie wyzwanie nie tylko dla dyletanta, lecz nawet w pełni kwalifikowanego muzyka. Nic zatem dziwnego, że skomponowanie utworu zajęło mu przeszło dwadzieścia lat. Pierwsze szkice rzucił na papier prawdopodobnie przed rokiem 1810, po opublikowaniu kilku fragmentów dzieła Goethego, a zakończył trzy lata przed śmiercią.

Trwałe miejsce w historii sztuki zapewniło mu skomponowanie muzyki do "Fausta" Johanna Wolfganga von Goethego. Odwiedzając wielkiego poetę w Weimarze, książę osobiście zaprezentował mu fragmenty partytury swej opery. Goethe wyraził zachwyt muzyką, a nawet wprowadził pod jej wpływem pewne zmiany w tekście swojego dramatu. Także przebywający z wizytą w Antoninie Fryderyk Chopin w liście z 1829 r. nie szczędził księciu pochwał, pisząc o muzyce do "Fausta":

„(..) wiele rzeczy znalazłem tak dobrze pomyślanych, nawet genialnych, żem się nigdy po namiestniku tego spodziewać nie mógł. Miedzy innemi jest tam jedna scena, w której Mefistofeles kusi Groetchen, grając na gitarze i śpiewając pod jej domem, i jednocześnie słychać śpiewy choralne z pobliskiego kościoła; ten kontrast wielki efekt w egzekucji robi; na papierze widać sztucznie złożony śpiew, a bardziej akompaniament diabelski pod chorał bardzo poważny”.

Spektakl operowy "Faust" wg Antoniego Radziwiłła w reżyserii Jitki Stokalskiej odbędzie się w najbliższą sobotę, 15 września o godz. 20:00 na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Jest to idealny pomysł na piękne zakończenie sezonu wakacyjnego.

Osoby zainteresowane udziałem w spektaklu, będą mogły dojechać z Łowicza do Nieborowa dwoma autobusami, wynajętymi przez Urząd Miejski w Łowiczu. Przejazd bezpłatny!

Wyjazd z Łowicza ze Starego Rynku o godz. 19:00. Powrót planowany jest o godz. 23:00 sprzed Bramy Głównej wejściowej do pałacu i ogrodu w Nieborowie. Liczba miejsc ograniczona!

Reklama

"Faust" nocą na dziedzińcu Muzeum w Nieborowie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama