Groby Pańskie w kościołach w Łowiczu

Kościół, Groby Pańskie kościołach Łowiczu - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 31/03/2018 17:49
Martyna Czekalska

Odwiedzanie grobów Pańskich w kościołach to jedna z tradycji Wielkiej Soboty. Jak w tym roku wyglądają groby w łowickich świątyniach?

Grób Pański to miejsce w kościele, w którym po liturgii Wielkiego Piątku umieszcza się Najświętszy Sakrament oraz figurę zmarłego Jezusa. W piątek do późnych godzin wieczornych, a w Wielką Sobotę od rana aż do liturgii Wigilii Paschalnej, wierni mogą adorować Chrystusa ukrytego w tabernakulum.

W tym roku w trzech kościołach w Łowiczu wystrój grobu Pańskiego nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Patriotyczny grób w bazylice katedralnej dopełnia z jednej strony cytat Henryka Sienkiewicza „Wiara i Ojczyzna to jeden wielki ołtarz, a człowiek to źdźbło mirry, którego przeznaczeniem jest płonąć na chwałę tego ołtarza”, a z drugiej werset z Listu do Galatów „Ku wolności oswobodził nas Chrystus” z datami 1918 i 2018.

W kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w grobie Pańskim umieszczono dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a także orła białego i kontur mapy Polski w barwach narodowych. W kościele św. Ducha nawiązano do słów, jakimi zmartwychwstały Jezus powitał swoich uczniów. Jest więc napis „Pokój Tobie Polsko 1918-2018” oraz wiele białych i czerwonych kwiatów.

Odwiedziliśmy również pozostałe kościoły w Łowiczu: Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ojców pijarów, sióstr bernardynek, a także świątynię mariawicką. Tradycyjnie wartę przy grobach pełnili m.in. strażacy, harcerze, a nawet zuchy.

Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć.

 

Groby Pańskie w kościołach w Łowiczu komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama