Historia memów internetowych

Art. sponsorowany, Historia memów internetowych - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 16/04/2019 12:06

Można pokusić się o stwierdzenie, że niemal każdy internauta spotkał się kiedyś z memem internetowym. Mogą one pojawiać się nawet poza cyfrowym światem – w prasie czy w telewizji albo w przestrzeni publicznej. Czym są memy? Kiedy i jak powstały?

Mem, czyli co?

Z definicji słownikowej wynika, że mem jest formą internetowej wypowiedzi składającej się zwykle z grafiki i tekstu. W definicji memów internetowych mieści się to, że mamy przy nich do czynienia z wypowiedzią w sieci o charakterze komunikatu obrazkowego, budowanego na podstawie schematu konstrukcyjnego. W potocznym rozumieniu memy są śmiesznymi obrazkami z podpisami i z elementami ikonicznymi. Spełniają one wiele funkcji: rozrywkową, opiniotwórczą i społeczną. Budują wokół siebie wspólnotę ludzi, którzy myślą podobnie. Bawią, ale i są sposobem na wyrażenie opinii na konkretny temat.

Memy starsze niż internet

Okazuje się, że pierwszy mem powstał na długo przed tym, jak pojawiła się koncepcja globalnej sieci internetowej. Uznaje się za niego obrazek pochodzący z 1921 roku, do którego dotarła między innymi telewizja BBC. Pojawił się on w magazynie satyrycznym „The Judge”. Zdaniem wielu internautów, którzy go zauważyli, do złudzenia przypomina on współczesne memy internetowe. Ma wszystko, co powinno się w takiej formie wypowiedzi znaleźć: grafikę – podstawową i porównawczą – oraz humorystyczny podpis.

Co ciekawe, jest jeszcze jedna ciekawa grafika, która może odebrać memowi z „The Judge” pierwszeństwo. Chodzi o materiał opublikowany w „Winsconsin Octopus” w 1919 lub 1920 roku. Wówczas bez wątpienia nikt nie myślał o tym, że powstanie globalna sieć, w której mnożyć będą się memy internetowe.

Zdefiniowanie memów

W 1976 roku w książce Richarda Dawkinsa „Samolubny gen” po raz pierwszy w słowie pisanym pojawiło się pojęcie „mem”. Etymologia tej nazwy sięga do greki i pochodzi od słowa mimesis, oznaczającego naśladownictwo.

Jednak wówczas memy miały nieco inne znaczenie niż to, które zostało utrwalone w XXI wieku. Budowanie popularności tych krótkich, humorystycznych form wypowiedzi w internecie rozpoczęło się na dobre w latach 90. XX wieku. Obecnie internet jest wręcz zalewany przeróżnymi memami, które są głównie satyrą na bieżące wydarzenia w kraju i na świecie, osoby publiczne, gwiazdy, celebrytów czy polityków. Właściwie ramy funkcjonowania i tematyki memów nie są sztywno określone. Ostateczny kształt memu zależy od kreatywności twórcy, a ta nie ma właściwie końca. Grafika z podpisem może bawić do łez, co należy uznać za prawdziwy fenomen.

Badania naukowe dotyczące memów

Zjawisko memów jest na tyle szczególne, że prowadzono nawet badania dotyczące tej formy wypowiedzi czy manifestacji swoich poglądów. Według jednego z nich, przeprowadzonego wspólnie przez GFK Polonia i Clue PR, aż 95 proc. internautów wie, czym są memy. Kolejne 67 proc. twierdzi, że udostępnianie memów np. w serwisach społecznościowych jest wyrazem akceptacji ich treści. W ten sposób postępuje 41 proc. internautów, którzy dzielą się memami i deklarują, że lubią je oglądać w wolnym czasie, a nawet w trakcie przerw w pracy zawodowej.

Co sądzą internauci o memach? Na to pytanie również starano się odpowiedzieć w toku wspomnianych badań. Respondenci ocenili, że:

  •       memy są śmieszne – 69 proc. odpowiedzi,
  •       memy pozwalają nabrać dystansu do ważnych tematów – 67 proc. odpowiedzi,
  •       memy są ciekawe – 52 proc. odpowiedzi.

Dla 64 proc. badanych memy są jedną z ulubionych rozrywek uprawianych w sieci. Respondenci zostali zapytani o to, jaka jest tematyka memów internetowych. Wskazali oni, że są to:

  •       memy polityczne – 64 proc. wskazań,
  •       memy o relacjach damsko-męskich – 51 proc. wskazań,
  •       memy o pracy – 42 proc. wskazań.

Memy wyrażają nastroje społeczne, oceniają to, co dzieje się w kraju, w polityce czy w określonych grupach ludzi. W specyfice memów leży ich aktualność – zwykle dotyczą bieżących spraw. Specjaliści od marketingu politycznego twierdzą nawet, że memy mogą posłużyć do gromadzenia elektoratu wyborczego. Posługiwano się nimi na długo przed tym, jak mogliśmy korzystać z szybkiego internetu światłowodowego UPC, a nawet zanim w ogóle powstała globalna sieć.

Reklama

Historia memów internetowych komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama