Ile kosztuje weekend w Łowiczu?

Art. sponsorowany, kosztuje weekend Łowiczu - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 05/11/2019 09:12

Łowicz to jedna z wielu małych polskich miejscowości chętnie odwiedzana przez turystów. To położone niemalże w sercu kraju, zaledwie 30-tysięczne miasto jest skarbnicą polskiej historii i ośrodkiem miejscowego folkloru. Jest też przyjazne dla turystów, zwłaszcza cenowo i, mimo wielu atrakcji, nie wydrenujemy w nim portfela.

Będąc w Łowiczu, nie można nie odwiedzić Muzeum Łowickiego i przynależącego do niego miniskansenu. Zwiedzanie tego obiektu jest zorganizowane przez przewodnika, więc mamy szansę dowiedzieć się sporo nie tylko o historii miasta, ale także o powstawaniu charakterystycznej kultury i jej wpływie na polskie wzornictwo. Najciekawszym elementem takiej wycieczki są niewątpliwie wystawy etnograficzne zawierające ludowe stroje, tradycyjne „wycinanki” i przedmioty związane z łowickimi obrzędami kulturowymi.

W miniskansenie znajdziemy natomiast dwie prawdziwe, łowickie chaty rodem z XIX wieku – obie pomalowane na intensywny, szafirowy kolor. Możemy je nie tylko obejrzeć, ale także do nich wejść i bezpośrednio podziwiać ich tradycyjny wystrój, łącznie z tzw. pająkami, czyli zrobionymi ze słomy lub bibuły ozdobami wieszanymi pod sufitem.

Historyczny Łowicz – to warto zobaczyć

Zważywszy na ważną funkcję nieformalnej stolicy państwa polskiego w okresie interregnum i miejsce pochówku aż 12 prymasów Polski, atrakcje turystyczne będą skupiały się również wokół tej tematyki. Można więc przyjąć, że Łowicz jest gratką dla zapalonych turystów-historyków, pragnących zwiedzić przede wszystkim: zabytkowe kościoły, klasztory, czy dwory biskupie.

Ścieśnienie zabytków jest spore, więc większość z nich spokojnie zobaczymy jednego dnia. Wśród najważniejszych z nich wymienia się: Kolegiatę, czyli Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, Kościół ojców Pijarów, zabytkowy ratusz i dwór biskupi. Zobaczenie tych atrakcji łączy się także z wizytą na dwóch rynkach: Starym Rynku oraz Nowym Rynku. Ten drugi, jeden z trzech trójkątnych placów w Europie, stał się sławny za sprawą spalenia na stosie kobiety oskarżonej o czary i następującego zaraz po tym zawalenia się XV-wiecznego ratusza. Będąc na Starym Rynku warto natomiast zahaczyć o Aleję Gwiozd – kolistych wycinanek ozdobionych symetrycznymi wzorami – upamiętniającą twórców sztuki ludowej.

Życie rozrywkowe w Łowiczu

Jak można się domyślić, życie kulturalno-rozrywkowe w Łowiczu koncentruje się głównie wokół jego ludowości. Największe szanse na uczestnictwo w jednej z wielu imprez mamy wybierając się tam wiosną lub latem. Jesienią możemy natomiast liczyć na koncerty z cyklu „Burmistrz miasta zaprasza” które odbywają się niemal w każdy weekend. Z podobną częstotliwością ciekawe imprezy odbywają się także w Miejskim Domu Kultury i zwykle związane są one z miejscową kulturą.

Dobrą, choć nieco odmienną rozrywką, może być skosztowanie tradycyjnej kuchni łowickiej. W mieście jest przynajmniej kilka takich miejsc (m.in. restauracja Powroty), a skosztować w nich można na przykład żuru łowickiego, ziemniaczanych żelaźniaków ze skwarkami i ogórkiem lub gulaszu wołowego na ciemnym piwie.

Ile zapłacimy za łowickie przyjemności?

Największą część budżetu przeznaczonego na wycieczkę pochłoną noclegi oraz wyżywienie – według serwisu https://bezpiecznechwilowki.pl/ wyjazdy są jednym z najczęstszych powodów, zaraz obok remontu i awarii samochodu, kiedy sięgamy po pożyczki lub kredyty. Weekendowa noc w hotelu znajdującym się w okolicach centrum (jak właściwie wszystkie godne polecenia miejsca w tym mieście) średnio kosztuje od 130 do 200 złotych za pokój dwuosobowy, zaś posiłek w restauracji nie powinien nas kosztować więcej niż 30-40 złotych.

W porównaniu z tym, zwiedzanie i korzystanie z kulturalnych uroków miast stanowi tylko niewielki ułamek wszystkich kosztów. Za wizytę w głównym miejscu wycieczki, czyli Muzeum Łowickim wraz ze skansenem zapłacimy od 11 do 18 złotych za osobę. Za bilet rodzinny (2 dorośli + 2 dzieci) zapłacimy natomiast 45 złotych. Dodatkowo musimy uiścić opłatę za przewodnika, co – jeśli zbierze się większa grupa osób – nie powinno wynieść więcej niż 10 złotych za osobę. Wstęp do innych zabytków, czy korzystanie z dostępnych rozrywek kulturalnych jest w większości darmowy.

Tak czy inaczej, należy liczyć się z tym, że spędzając weekend w Łowiczu we dwie osoby, wydamy przynajmniej kilkaset złotych. Z jednej strony może to być dużo, jeśli chcemy liczyć tylko na własne oszczędności i nie chcąc naruszać funduszu awaryjnego. Z drugiej – to kwota zbyt mała, by wziąć kredyt. Rozwiązaniem łączącym te dwie opcje, złotym środkiem, może być niewielka pożyczka pozabankowa – najlepszą możemy szybko wybrać korzystając z najnowszego rankingu dostępnego na bezpiecznechwilowki.pl/ranking-pozyczek-na-raty. Pożyczka pozabankowa sprawdzi się świetnie również wtedy, gdy wyjazd zaplanujemy spontanicznie w ostatniej chwili, a skorzystanie ze sprawdzonego rozwiązania zapewni nam spokojny weekend.

Ile kosztuje weekend w Łowiczu? komentarze opinie

 • gość 2019-11-05 13:32:31

  W Łowiczu obecnie mieszka około 27.000 ludzi.
  Około 10 -15 lat temu mieszkało około 33.000 ludzi.
  Widać, że dzięki naszym "kompetentnym władzom", miasto się bardzo rozwija

 • gość 2019-11-05 15:54:03

  zgadzam się w 100% z gość

 • Gość - niezalogowany 2019-11-05 17:37:36

  Najważniejsze że "rodzina" burmistrza jest coraz większą. Armia lizusów UM, ZUK, MZK,ZGM, ŁOK, OSIR, MOPS oraz szkół i przedszkoli zapewnia odpowiedzi elektorat.

 • gość 2019-11-05 18:20:55

  A może najlepiej zrobić burmistrzowi wycieczkę do miasta, które jest dobrze zarządzane. Oczywiście wycieczka na koszt burmistrza.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-06 13:07:05

  Realnie w mieście to może teraz z 22 tys.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-06 15:09:27

  realnie teraz to wies ...i kto normalny chcialby spedzic tam weekend

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama