27°C bezchmurnie

Inauguracja roku akademickiego w WSD w Łowiczu

Dzisiaj (4 października) w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018. W uczelni dla przyszłych księży kształcić się będzie 20 kleryków, w tym dwóch na pierwszym roku.

Alumni i wykładowcy zainaugurowali nowy rok akademicki mszą świętą w seminaryjnej kaplicy. Tuż po jej zakończeniu uroczystości przeniosły się na aulę. W inauguracji wzięli udział m.in. czterej biskupi łowiccy, w tym pierwszy biskup ordynariusz Alojzy Orszulik.

Mottem przewodnim uroczystości rozpoczynającej kolejny rok akademickim był łaciński zwrot „in spe”, tłumaczony jako „w nadziei”. Rektor WSD w Łowiczu ks. Sławomir Wasilewski przypomniał słowa papieża Franciszka, że wiara i nadzieja idą ręka w rękę.

- Dziewięć miesięcy przy nadziei. Wypełnione modlitwą, formacją, studiami. In spe, że przyniosą owoce dobre i błogosławione dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla tych dwudziestu młodych ludzi, alumnów, mających stać się w przyszłości kapłanami Kościoła - mówił ksiądz rektor. Jak przekonywał, nadzieja nie jest matką głupich, lecz cnotą roztropnych.

W poczet studentów łowickiej uczelni przyjęto dwóch alumnów. To Mateusz Kołodziejski z parafii Św. Ducha w Łowiczu oraz Adam Lewandowski z parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie-Dybowie. Obaj po złożeniu ślubowania odebrali indeksy od ks. prof. dr hab. Stanisława Kura z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

- Wszyscy potrzebujemy zachęty. Każdy, młodszy i starszy, potrzebuje dobrego słowa - mówił do alumnów i wykładowców ks. Kur. Klerykom przypomniał, że uwieńczeniem ich studiów będzie praca magisterska. Same studia trwają sześć lat.

Łowicka uczelnia dla przyszłych księży od początku swego istnienia jest filią Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Pierwszy rok akademicki 1994/1995 rozpoczęło tu 88 kleryków.

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr hab. Robert Skrzypczak.

Inauguracja roku akademickiego w WSD w Łowiczu komentarze opinie

  • gość 2017-10-07 20:08:18

    Pierwszy rok akademicki 1994/1995 rozpoczęło tu 88 kleryków teraz obecny rok akademicki 2. Spełniają się słowa biskupa, ze będzie brakować księży, a i tak dąży się do budowy nowego kościoła - absurd. Trzeba będzie łączyć parafie, a nie tworzyć nowe. Jeśli maja być nowe powołania oraz kościoły pełne wiernych trzeba odejść od wiary pieniądza oraz szanować ludzi i ich zdanie.

Dodajesz jako: Zaloguj się