13°C lekkie zachmurzenie

Jak poradzić sobie z bólem dolnego odcinka kręgosłupa?

Porady zdrowotne, poradzić sobie bólem dolnego odcinka kręgosłupa - zdjęcie, fotografia

Kręgosłup (łac. Columna Vertebralis) już same te słowa – słup, kolumna, przywodzą na myśl coś pełniącego funkcję podpory, oparcia. Z ludzkim kręgosłupem wcale nie jest inaczej.

Codziennie pomaga on dźwigać trudy kolejnych życiowych zadań, I nie bez powodu użyłem tutaj słowa dźwigać. Głowa, ramiona, tkanka tłuszczowa, mięśniowa permanentnie wywołują ogromny nacisk na nasz „słup” złożony z niewielkich tworów kostnych nazywanych kręgami. Kolejno od góry 7 kręgów szyjnych – najbardziej ruchomy odcinek kręgosłupa związany jest z tym aby między innym skutecznie poruszać ważącą około 7 kg głową.

Następnie 12 kręgów piersiowych – najbardziej sztywny odcinek kręgosłupa, wraz z żebrami tworzy swoistą „klatkę bezpieczeństwa” osłaniającą wrażliwe organy wewnętrzne jak płuca i serce.

Poniżej znajduje się najkrótszy odcinek lędźwiowy liczący 5 kręgów, a po nim klinowata kość krzyżowa zakończona niewielką kością guziczną. Największe przeciążenia przejmuje odcinek lędźwiowy, dlatego skupimy się na problemach związanych właśnie z tym odcinkiem.

Problemy związane z kręgosłupem dotyczą coraz większej ilości osób, niestety w coraz młodszym wieku. Długie godziny spędzone w jednostajnej pozycji w szkole, biurze, kuchni czy przy ulubionym hobby nie pomagają.

Kręgosłup nie lubi monotonii, powinno się pamiętać o zmianie pozycji co 45min -1,5h, np. wstać, przejść się, „przeciągnąć”. Pobudzony mięsień pompuje krew i dzięki temu dostarcza niezbędnych substancji odżywczych do zastałych partii ciała.

Najważniejszym elementem walki z bólem kręgosłupa jest nielekceważenie go. Jeśli ból spędza sen z powiek, przeszkadza w pracy czy w ogóle utrudnia codzienne funkcjonowanie, można pomóc sobie doraźnymi metodami jak np. tzw. pozycje antalgiczne czyli takie ułożenie ciała, w którym ból powinien się zmniejszyć lub całkowicie ustać. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, wystarczą zwykła poduszka, zwinięty w rulon ręcznik lub krzesło, np. w leżeniu na plecach można podłożyć zwinięty ręcznik pod dolny odcinek kręgosłupa lub oprzeć nogi na podwyższeniu (krześle/pufie) tak, aby biodra i kolana były zgięte pod kątem 90 st.

W przypadku, gdy pozycje ułożeniowe nie przynoszą skutku, a ból utrzymuje się przez dłuższy czas należy udać się do fizjoterapeuty. Poprzez szczegółowy wywiad i badanie pomoże on zdiagnozować przyczynę bólu i dobrać odpowiedni program rehabilitacji.

Najczęściej obejmuje on przede wszystkim instruktaż jak powinno się postępować aby nie zwiększyć dolegliwości (np. schylać się po coś uginając kolana), masaż leczniczy, terapię manualną oraz najważniejszy element – odpowiednie ćwiczenia ( przy okazji zdecydowanie odradzam szukania ćwiczeń na własną rękę w Internecie, gdyż źle dobrane mogą zaszkodzić!).

W sytuacji, gdy dolegliwościom bólowym towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak: np. promieniowanie bólu do nóg, drętwienie tzw. „mróweczki”, zaburzenia czucia gdy
np. okolica pośladków lub nawet i kończyny dolnej jest „nieswoja”, omdlała. Wtedy może to świadczyć o podrażnieniu połączeń nerwowych.

W takim wypadku konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz rehabilitacji, ortopeda lub neurolog w zależności od diagnozy może zalecić np. rehabilitację ambulatoryjną ( 10 dniową serię obejmującą kilka rodzajów zabiegów z zakresu fizjoterapii),  a w przypadku przewlekłych problemów z kręgosłupem (np. zwyrodniania, dyskopatie) - rehabilitację sanatoryjną lub w szpitalnym oddziale rehabilitacji.  

Nawet, gdy po pewnym czasie objawy ustaną same, zawsze jest ryzyko ich powrotu więc, aby tego uniknąć, trzeba zrobić dokładną diagnostykę i wziąć sobie do serca zalecania mgr fizjoterapii oraz lekarza.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc jeśli zadba się o zdrowie odpowiednio wcześnie, będzie służyło długie lata, w myśl słów szkockiego pisarza Archibalda Josepha Cronina „Uncja środków zapobiegawczych jest lepsza od tony środków leczniczych.”

 

Zespół Lekarzy POZ przy MediCenter

mgr Marek Szczurka

 

Fot.kregosłup.info.pl

Jak poradzić sobie z bólem dolnego odcinka kręgosłupa? komentarze opinie

  • gość 2018-04-14 23:02:14

    Od kiedy lekarze mają tytuł magistra?

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.