Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy

L24, prawidłowo udzielić pierwszej pomocy - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 30/04/2011 00:00

Na terenie Parku Błonie odbyły się dziś Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Organizatorem turnieju był PCK Łowicz, a nad wszystkim czujnie czuwała Katarzyna Owczarzak, instruktor PCK. Patronat nad zawodami objęło Starostwo Powiatowe.

 

Mistrzostwa pierwszej pomocy PCK są ważnym elementem szerzenia idei niesienia pomocy poszkodowanym. Są organizowane co roku zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Zarząd Główny PCK. Startują w nich drużyny złożone z uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników jest udzielenie pierwszej pomocy w zainscenizowanych wypadkach. Podczas mistrzostw oceniana jest nie tylko wiedza zawodników, ale również praktyczne wykorzystanie umiejętności, nabytych podczas zajęć z pierwszej pomocy.

W dzisiejszych zmaganiach rywalizowały ze sobą drużyny ze szkół: z Bolimowa, ZSP nr 1 z Łowicza, ZSPnr 4 z Łowicza, IILO z Łowicza (wystawione zostały dwie drużyny) oraz I LO z Łowicza.

Uczestnicy nie tylko musieli wykazać się wiedzą z udzielania pierwszej pomocy w teorii, ale i w praktyce. Organizatorzy przygotowali dla młodzieży upozorowane scenki jakie mogą się przytrafić w życiu codziennym, gdyż głównym założeniem organizatorów jest szerzenie wiedzy i prawidłowych zachowań wśród społeczeństwa wobec zaistniałych okoliczności.

Jedna z takich upozorowanych scenek przedstawiała sytuację podczas której, dwóch chłopców w trakcie jazdy na deskorolkach wygłupia się przed koleżanką. W chwili nieuwagi zderzają się, jeden z nich uderza głową o tor, drugiemu podczas upadku szkło wbija się w dłoń a dziewczyna uderzona przez jednego z nich dostaje krwotoku z nosa.

Druga scenka przedstawiała wypadek komunikacyjny z udziałem samochodu i trzech motorów. W tym przypadku ratownicy musieli poradzić sobie ze wstrząsem, paniką, złamaniem ręki, złamaniem żeber, krwotokiem płuc oraz uszkodzonym kręgosłupem. Inscenizacja danego zdarzenia odbywała się w części ul Browarnej na odcinku od ul Starorzecza do odcinka skrzyżowania z ul Podrzeczną. W czasie trwania Mistrzostw ruch samochodowy na tym odcinku został zatrzymany, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Łowicka Policja.

Następna inscenizacja przedstawiała sytuację podczas której jedna z czterech dziewcząt będących na wagarach dostaję uczulenia od zjadanych orzeszków (na które jest uczulona), inna z nich zakrztusza się, trzecia wpada w panikę a ostatnia popada w stan półśpiączki.

I ostatnia scenka z którą zmierzyli się uczniowie to podrażnione oko, poobcierany rowerzysta oraz głuchoniema dziewczyna która na migi tłumaczy ratownikowi co się stało.

Osoby biorące udział w zawodach przyznały, iż nie spodziewały się tak trudnych zadań w niektórych scenkach. W porównaniu do lat poprzednich podczas tegorocznych Mistrzostw musieli "naprawdę zabłysnąć wiedzą i praktyką".

Tegoroczne Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK wygrała drużyna ratowników z II LO, druga drużyna z tej szkoły zajęła III miejsce. Na II miejscu znalazła się szkoła z Bolimowa, I LO znalazło się na pozycji IV, ZSP nr 4 zajęło V miejsce natomiast VI pozycja należała do ZSP nr 1.

Wygrana drużyna ratowników 14 maja wyjedzie do Łodzi, aby zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności podczas etapu wojewódzkiego.

Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama