Jaka przyszłość czeka zabytkową stajnię na Blichu?

Zabytki, przyszłość czeka zabytkową stajnię Blichu - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 2
  • Fotka nr 1 z 2
Portal lowicz24.eu 07/03/2017 15:23

Lata nieużytku zabytkowej stajni będącej częścią folwarku rolniczego przy ówczesnej Szkole Rolniczej na Blichu spowodowały, że budynek jest dziś ruderą. Dzięki łódzkiemu konserwatorowi zabytków obiekt odzyska dawną świetność.

 Budynki m.in. spichlerz i stajnia, które wchodzą w skład kompleksu rolniczego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu datuje się na 1925 rok. Były one częścią folwarku rolniczego przy ówczesnej Szkole Rolniczej. Obecnie szkolne gospodarstwo na Blichu zostało całkowicie zmechanizowane, zaś obiekty z czasem zaświeciły pustkami.

Tak było z zabytkowym spichlerzem, który służył m.in. jako magazyn zbożowy. Od kilku lat etapami odzyskuje on dawną świetność, zaś po zakończeniu remontu powstaną tam pracownie agroturystyczne i kultury ludowej. Swoje miejsce znajdzie tam również Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, dla którego zostaną przygotowane m.in. sala do ćwiczeń czy składownia instrumentów.

W głębi gospodarstwa z ulicy dostrzec można stajnię, która jest dziś ruderą. Nieużywana od bliska 20 lat stwarza zagrożenie dla przemieszczającej się w jej pobliżu młodzieży. Owym budynkiem gospodarczym zainteresował się łódzki konserwator zabytków, który nakazał Starostwu Powiatowemu w Łowiczu przygotowanie dokumentacji budowlanej remontu stajni. Projekt ma powstać do końca tego roku. Szacowana wartość inwestycji wyniesie około miliona złotych.

Władze zastanawiają się nad jej źródłem finansowania. Jednym z pomysłów jest staranie się o dofinansowanie unijne. Jeżeli władze zdecydują się na to, pod znakiem zapytania będzie możliwość dzierżawienia pomieszczeń. Inną propozycją jest złożenie wspólnego wniosku z SGGW w Warszawie, która to wyszła z propozycją stworzenia w Łowiczu sali na potrzeby dydaktyczne studentów weterynarii. Miałaby tam powstać m.in. sala sekcyjna dla zwierząt dużych.

Na razie jednak, nic nie jest przesądzone. Starosta Krzysztof Figat podczas ostatniej sesji zaznaczał, że inwestycji przyświeca główny cel - uratować zabytek. O potrzebie stworzenia dodatkowych sal dydaktycznych dla ZSP nr 2 mówi z kolei dyrektor placówki na Blichu Maria Laska, która widziałaby w zabytkowej stajni pracownię dla młodzieży kształcącej się na kierunku mechanizacji rolnictwa.

- Dodatkowe sale są niezbędne z uwagi na rosnące zainteresowanie naszą szkoła. W ubiegłym roku uruchomiliśmy dziewięć oddziałów i w ostatniej chwili zmuszeni byliśmy wyremontować dwie sale – przyznała Maria Laska.

Remont zabytkowego obiektu na Blichu przeprowadzony zostanie nie wcześniej niż w przyszłym roku.

Jaka przyszłość czeka zabytkową stajnię na Blichu? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama