Kolejne cztery Gwiozdy Łowickie odsłonięte! (ZDJĘCIA, VIDEO)

Portal lowicz24.eu 07/09/2019 17:33
Mirka Czubak

Na Starym Rynku w Łowiczu odbyła się dziś (7 września) uroczystość odsłonięcia kolejnych czterech Gwiozd Łowickich, czyli tablic z hartowanego szkła dedykowanych osobom zasłużonym dla kultury ludowej.

W tym roku burmistrzowską nagrodą Gwiozdą Łowicką uhonorowano: w kategorii twórczość ludowa Danuta Wojda z Łowicza oraz kultywująca tradycje rzeźbiarskie rodzina państwa Krajewskich z Zawidza na Mazowszu, w kategorii upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z Koszęcina oraz łowiczanin Stanisław Wielec.

Danuta Wojda urodzona w Łaguszewie 28 stycznia 1950 r. O urodzenia związana jest z Ziemią Łowicką. Jako jedna z twórczyń uprawia ginącą dziedzinę sztuki ludowej – wycinankarstwo. Jednym z największych osiągnięć twórczyni jest wykonanie wycinanki, która ozdobiła jeden z samolotów pasażerskich brytyjskiej linii British Airways. Wycinankarka jest laureatką wielu konkursów i nagród m.in. uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi „Zasłużony dla Cepelii”, Róża Łowicka 2017. Chętnie dzieli się swoją pasją, biorąc udział w wielu wydarzeniach organizowanych przez Urząd Miejski w Łowiczu, Muzeum w Łowiczu czy Powiat Łowicki.

Rodzina państwa Krajewskich pochodząca z Zawidza Kościelnego (woj. mazowieckie) rodzina włożyła duży wkład w rozwój rzeźbiarstwa ludowego. Tradycje artystyczne zapoczątkował w rodzinie Wincenty Krajewski (1896 – 1978), za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany i honorowany nagrodami m.in. nagroda Ministra Kultury i Sztuki III stopnia, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski Kontynuacją jego dzieła zajął się syn Jan z żoną Alfredą ich syn Krzysztof z powodzeniem kontynuuje rodzinne tradycje.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską; siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie. Zespół posiada w swoim repertuarze widowiska propagujące kulturę wszystkich regionów Polski. Wielokrotnie nagradzani Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia a w 2007 roku zespół uzyskał status narodowej instytucji kultury.

Stanisław Wielec wieloletni kierownik ZPiT „Blichowiacy”, a także założyciel i kierownik ZPiT „Masovia”. Zespół pod jego kierownictwem koncertował nie tylko w kraju, ale i za granicą zdobywając wiele nagród oraz wyróżnień m.in. I miejsce na festiwalu folklorystycznym zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaźni Folkloru i Kultury Polskiej w Mericourt we Francji w 1993 r., I miejsce na Festiwalu folkloru polskiego w Dortmundzie w Niemczech w 1996 r.). Głównym celem zespołu była promocja folkloru łowickiego. Mimo przejścia na emeryturę nadal aktywnie uczestniczy w propagowaniu kultury łowickiej. W 2003 r. założył zespół folklorystyczny „Masovia”, w 2009 r. zespół dziecięcy „Furkotki”, skupiający dzieci niepełnosprawnych.

Obecnie jest członkiem zespołu śpiewaczego „Ksinzoki”. W 1999 r. wyróżniony tytułem „Łowiczak Roku”. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. odznakę Zasłużony działacz kultury, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi czy nagrodę „Łowicka Róża 2012”


 

Kolejne cztery Gwiozdy Łowickie odsłonięte! (ZDJĘCIA, VIDEO) komentarze opinie

 • Marianna - niezalogowany 2019-09-07 23:53:18

  Ludzie pomocy! Byłam na uroczystości odsłonięcia gwiozd, pan kalinski bardzo ładnie ubrany jak zawsze zreszta.cała procesja bardzo ładna. Ale mnie chodzi o to, ze jak zem wracała do auta przy Rejmonta to napadł na mnie zdrowy chłop, przy kości taki. Ja się odwracam a ten ino cap za torebkę i biegnie w siną dal. Kolega jakiś gowniorz młody biegł za nim i krzyczał Mersi Stój. Jeśli ktokolwiek by go widział wtedy biegnącego proszem mnie poinformować. Pozdrawiam Marianna

 • Gość007 - niezalogowany 2019-09-08 08:06:53

  Burmistrz chyba daje premie za uczestnictwo w takich imprezach. A jak nie, to przynajmniej trzeba się pokazać, czytaj podlizać, nigdy nie wiadomo, kiedy może się to przydać. Żeby nie miejscy urzędnicy, ciekawe jaka byłaby frekwencja. Wstyd. Niby wolna Polska, a zupełnie jak za komuny, dobrze, że trawy nie malują na zielono za nasze pieniądze.

 • gość 2019-09-08 08:29:28

  O kuźwa ale news
  w BBC już o tym mówią
  historykowi podnieść pensje
  Teraz cała Polska będzie tym tym żyła

 • gość 2019-09-08 11:58:34

  jeszcze kalinskiemu za ogromny kompleks basenów w Łowiczu za pływalnią

 • gość 2019-09-08 13:01:14

  Gratulacje Stasiu !
  Niezmiernie miło słyszeć, że nasz kolega z klasy - wychowanek Prof. Andrzeja Koteckiego z Liceum Pedagogicznego w Łowiczu = jest wśród wyróżnionych tak zacnych ludzi kultury jak Pan Kaźmierczak. Pan Marian Moskwa (również absolwenci Liceum Pedagogicznego w Łowiczu ). Życzymy Ci Stasiu . żeby ta Łowicka Gwiozda świeciła nad Tobą i prowadziła Cię do dalszych poczynań w szerzeniu wspaniałego łowickiego folkloru jedynego na świecie.
  Anna i Wiesław ze Skierniewic

 • Jack Black - niezalogowany 2019-09-08 17:33:20

  http://pawelkolas.eu/portfolio/czy-warto-byc-spostrzegawczym/

 • gość 2019-09-08 17:34:00

  panie kaliński dziękuję za taki dzień, jestem szczęślwy.

 • gość 2019-09-08 20:02:38

  Ja tylko mam pytanie, czy przed wprawieniem gwiozd w trotuar został on zamieciony, bo ostatnio jak tamtędy szedłem, to gwiozdy tonęły w petach i śmieciach, co jest normalnym stanem na Starym Rynku i na większości obszaru miasta...

 • Gość - niezalogowany 2019-09-08 20:34:29

  Serdeczne gratulacje dla wszystkich wyróżnionych Gwiozdą Łowicką.
  Cieszy widok tych "wycinanek"i ta wydłużająca się alejka sławy.
  Brawa dla tych,którzy dla miasta,regionu,tradycji i obyczajów łowickich poświęcają swój talent,czas i przekazują młodszym pokoleniom skarby narodowej kultury.Za te lata pracy należy chociaż w ten sposób uhonorować i utrwalić pamięć o tych,którzy są jako ta "arka przymierza"między pokoleniami.
  Łowiczanka z serca ,nie z urodzenia,ale dumna z sukcesów Łowiczan te kilka uwag na przekór krytyków,skreśliła
  BRAWA DLA ORGANIZATORÓW I NAGRODZONYCH. .

 • Gość - niezalogowany 2019-09-09 14:03:56

  Weź Pan zostaw Łowicz w spokoju...

 • Gość - niezalogowany 2019-09-09 16:56:11

  A zespół śląski to z jakiej okazji ŁOWICKĄ gwiazdę?

 • Gość - niezalogowany 2019-09-10 10:54:09

  Wieś.. w temacie tyle.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama