Koniec Biesiady Łowickiej. Władze powiatu łowickiego rezygnują ze sztandarowej imprezy

Starostwo Powiatowe, Koniec Biesiady Łowickiej Władze powiatu łowickiego rezygnują sztandarowej imprezy - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 2
 • Fotka nr 1 z 2
Portal lowicz24.eu 18/02/2019 16:36
Martyna Czekalska

Biesiada Łowicka znika z kalendarza imprez organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Łowiczu. - Formuła tej imprezy wyczerpała się - uważa starosta Marcin Kosiorek.

Brak Biesiady Łowickiej w kalendarzu imprez powiatowych na 2019 rok zdominował dzisiejsze (18 lutego) obrady radnych z komisji zajmującej się m.in. promocją powiatu łowickiego.

Przed rokiem w skansenie w Maurzycach odbyła się już 19. edycja imprezy, która co roku przyciągała do muzeum pod chmurką od kilku do nawet kilkunastu tysięcy widzów. Na gości czekały m.in. stoiska przygotowane przez koła gospodyń wiejskich i twórców ludowych, były występy zespołów ludowych i koncerty znanych polskich artystów.

Jubileuszowej, 20. edycji jednak nie będzie, bo rządząca powiatem łowickim koalicja PiS oraz Kukiz'15 postanowiła zrezygnować z Biesiady Łowickiej. Taką decyzję stanowczo skrytykował radny opozycji Jerzy Wolski (PSL). Jak mówił, była to rozpoznawalna impreza, na którą przyjeżdżały tysiące mieszkańców powiatu łowickiego i nie tylko. - Jeśli Biesiada Łowicka tak ładnie się sprzedaje, to dlaczego z niej rezygnujemy? Dlaczego zabieramy ludziom tę ofertę? - pytał.

Zdaniem starosty łowickiego Marcina Kosiorka formuła sierpniowej imprezy w podłowickim skansenie wyczerpała się i trzeba zaproponować mieszkańcom coś nowego. - Organizowanie w powiecie dwóch dużych imprez tydzień po tygodniu nie ma sensu - uważa członek Zarządu Powiatu Łowickiego. Chodzi o to, że firmowana przez powiat Biesiada Łowicka wypadała zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia, zaś tydzień później na Nowym Rynku w Łowiczu władze miasta zapraszały na Księżackie Jadło.

- Między tymi imprezami można postawić znak równości - twierdzi Adrianna Kaczor, dyrektor Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Zamiast Biesiady Łowickiej, w tym roku władze powiatu chciałyby z większym rozmachem przygotować Żniwa Łowickie. Te od kilku lat organizowane są w skansenie w gminie Zduny w ostatnią niedzielę lipca.

Sekretarz Marcin Pluta zdradził, że starostwo ubiega się o dofinansowanie imprezy oraz działań propagujących lokalny folklor przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich. Chodzi o 250 tys. złotych. A to, jak zauważyła radna powiatowa i była dyrektor CKTiPZŁ Katarzyna Słoma, kwota dwukrotnie większą od kosztów organizacji Biesiady Łowickiej.

W tym roku powiat łowicki chciałby ponadto zorganizować dużą imprezę wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi w ramach obchodów 20-lecia samorządu powiatowego i 100-lecia województwa łódzkiego.

- Nie chcemy zniszczyć promocji powiatu łowickiego, chcemy to zrobić jeszcze lepiej - zapewnia wicestarosta Piotr Malczyk.

Reklama

Koniec Biesiady Łowickiej. Władze powiatu łowickiego rezygnują ze sztandarowej imprezy komentarze opinie

 • gość 2019-02-18 18:37:13

  jeszcze lepiej znaczy zniszczyć to co było budowane przez dziewiętnaście lat BRAWO BUDOWNICZOWIE POWIATU!!

 • gość 2019-02-18 18:37:54

  jeszcze lepiej znaczy zniszczyć to co było budowane przez dziewiętnaście lat BRAWO BUDOWNICZOWIE POWIATU!!

 • Boniek ale nie ten śmierdziel - niezalogowany 2019-02-18 19:45:39

  Za wszelką cenę zmienia się wszystko byle tylko było inaczej.Na każdej imprezie było świetnie i myślę że nikt nie miał z tym problemu bo raz że sezon letni,pogody sprzyjały i czas urlopowy ale to nic "istotnego". wielki brat kosiorek wedle recepty jego partii trzeba szukać dziury w moście.Niech tylko nie zapomną odwrócić obiegu planet i gwiazd tak aby to słońce i inne planety krążyły wokół Ziemii.Nie zdziwcie się ludzie jak pewnego dnia będziecie wstawać do pracy na rano a tu zachód słońca was przywita."dobra zmiana"

 • Gośc boniek lump - niezalogowany 2019-02-18 20:03:54

  Chcielista pisu to mata.Jeszcze troche i znikna wszystkie imprezy a w zamian kosiorek i jego ekipa zrobi w Lowiczu coroczny sped rodziny radia maryja.Obecnosc bedzie obowiazkowa!jak w czasach komuny byly pochody na 1maja!

 • Ksinzok - niezalogowany 2019-02-18 20:26:23

  Bardzo dobry ruch. Wiele imprez sie dublowalo i miały taki sam charakter. Rozszerzone Żniwa jestem za! Dość tego umcy, umcy. Pokażmy inne walory ziemi łowickiej.

 • gość 2019-02-18 21:36:28

  Skasować Boże Ciało w Łowiczu ile można razy oglądać tą szopkę

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 22:06:21

  Kto to jest Kosiorek?
  Kto to jest Kaczor?
  Kto to jest Malczyk?
  Autorytety w dziedzinie marketingu?!

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 22:18:20

  Uważam ,że to bardzo dobra decyzja .Akurat nidgy nie widziałam jakiś dzikich tłumów na koncertach w Malszycach. Może radni powinni się skupić na rozszerzeniu bardziej zaplecza kulinarnego na jadle łowickim ,bo mimo starań KGW słabo to zawsze wychodzi. Nawet nie ma gdzie przesiąść i zjeść w spokoju.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 22:22:07

  No to mamy nową jakość.....w PiS...du

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 23:12:05

  Nie będzie biesiady? To po co jechać do Łowicza? Co miasto ma do zaoferowania? Juwenalia się skończyły. Jest jeszcze och festiwal, może jakieś lokalne wydarzenia typu targ staroci. Ale biesiada to było to!!! A co Łowicz ma do zaoferowania po za dżemem?

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 23:23:10

  Mnie interesują taśmy Kaczyńskiego.

 • Łowiczak - niezalogowany 2019-02-19 03:28:33

  A drogie 250 tys co zostanie do podziału.

 • Boniek ale nie ten śmierdziel - niezalogowany 2019-02-19 07:11:13

  Ktoś powyżej napisał że w Maurzycach nie było tłumów.A czy muszą być? To impreza dobrowolna więc każdy idzie z własnej woli.Prawda jest też taka że nie każdy lubi folklor a program tejże imprezy z racji charakteru i miejsca jest monotematyczny i taki ma być.Tam występują zespoły ludowe w celu promocji własnego regionu i kultury minionych pokoleń.To nie jest miejsce dla dody smrody więc tłumu młodzieży nie ma co oczekiwać.Twierdzenie że różnica frekwencji na imprezach wynika z krótkiego odstępu czasu między nimi to bzdura!

 • gość 2019-02-19 08:53:16

  Do tych, co pyszczą, że to katastrofa - jak rozumiem należycie do grupy, która 20 lat je rosół w niedzielę i uprawia lichą miłość raz na miesiąc. Ciągle to samo i tak samo. Zechciejcie zauważyć, że świat się zmienia, a wygasające imprezy zastępują inne. Dla przykładu - kiedyś Jarocin był kultowy, ale jego reaktywacja po latach okazała się żałosna. Dajcie szansę tym ludziom.

 • gość 2019-02-19 09:00:32

  I jeszcze słowo do tych, co pytają o kwalifikacje promocyjne nowych urzędników powiatu. Odpowiem pytaniem - jakie kwalifikacje i sukcesy mieli poprzednicy? Doili ciągle tę samą krowę, uważając ją za nieustannie atrakcyjną (mowa o biesiadzie w Maurzycach). Kopiowali pomysły miasta, albo wręcz je dublowali. Nie wyszli poza jakikolwiek margines sztampy. Ciągle to samo, tak samo. Oj dana, dana kultura "olana". Może czas na coś innego, może ambitniejszego? Jestem za.

 • Wincenty Fistaszek - niezalogowany 2019-02-19 09:23:57

  Co jak co ale żeby tak się nachlać żeby buty spadały na scenie to już lekka przesada, Krzysztofie Andrzeju. Nie będzie pijaństwa, nie będzie panoszącego się drobnomieszczaństwa, nie będzie niczego!
  W ogóle zlikwidować starostwo bo nie potrzebne jest, a wszystko można by załatwić w w urzędach gmin i ratuszu!

 • gość 2019-02-19 09:37:49

  Prawda jest taka, że jeżeli starostwo zaproponuje coś nowego to jestem za! Niestety folklor w wykonaniu zespołów ludowych przestaje być na tyle atrakcyjny, aby przyciągnąć zarówno mieszkańców powiatu jak i gości. Jeżeli w to miejsce powstanie inna impreza, która będzie związana z regionem (marzy mi się coś na kształt mixera regionalnego) to bomba! Jeżeli zaś nie, tylko kasa zostanie przełożona w inne miejsce, to będzie to wielki błąd nowej ekipy.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-19 10:08:05

  I tak na weekend wyjeżdżam z rodziną nic tu się nie dzieje. Nie kojarzę fajnej imprezy plenerowej... W mieście brak dobrego basenu, brak placu zabaw, brak kompieliska, brak imprez które przyciągnęły by turystów. Lokale to tylko z żarciem. Ogolnie ten Łowicz umiera.

 • Gośća - niezalogowany 2019-02-19 11:49:22

  A co tu w tym Łowiczu robić. Można tylko po marketach chodzić. Łowicz umiera. Czynsze coraz droższe. Imprezy takie ze szkoda gadać. Może Kosiorek ożywi Łowicz, a coś dla rodzin też by się przydało. Bo nawet niema gdzie z nią iść. Tyko do marketu i kościoła. Nowa zmiana napewno będzie na plus.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-19 12:19:17

  Próżni ludzie będą narzekać że nic się nie dzieje albo imprezy nie takie więc proponuję rozebrać się do naga i pilnować ubrań jeżeli to lepsze niż dni Łowicza albo Maurzyce.

 • gość 2019-02-19 12:28:27

  Ostatnie pytanie o to, "co robić w tym Łowiczu?" jest ciekawe. Jak rozumiem kilka tysięcy głosujących na Kalińskiego uznało, że jest ok. Skąd zatem takie pytania? Krytycy Kalińskiego mówili wyraźnie, że miasto się dusi (kultura, sport, rozrywka, perspektywy). W odpowiedzi byli wyzywani od PIS-owskich aparatczyków, niezależenie od tego czy przynależeli do jakiegoś ugrupowania. Już po wyborach i jak widać jednak jest kiepsko. Cieszę się, że miasto wzięła dotychczasowa ekipa, a powiat inni. Zobaczymy czy ci inni są skuteczni.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-19 13:28:57

  Trzeba coś zaproponować i tu jego pomysł się skończył

 • Gość - niezalogowany 2019-02-19 16:58:21

  W tym mieście niedługo nic już nie będzie. Obie imprezy były letnie, to chyba czas gdzie ludziom nie przeszkadza impreza tydzień po tygodniu. Moim zdaniem to kolejne szukanie oszczędności. W Łowiczu niedługo nie będzie już żadnych rozrywek.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-20 08:45:07

  Cisza spokój nic się nie dzieje.

 • gość 2019-02-21 15:36:44

  Niech lepiej Powiat się zainteresuje do kogo trafia żywność z Banku Żywności bo na pewno nie dla potrzebujących. W Łowiczu wielu rozdaje ale nie biednym i potrzebującym tylko znajomym (wcale nie biednym).

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

MomentsforYou - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia reportażowa (Uroczystości rodzinne i biznesowe) Fotografia rodzinna (sesje fotograficzne z..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez lowicz24.eu, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Agencja Reklamowa ZU-AN z siedzibą w Łowicz 99-400 , Stanisławskiego 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"