Lekarzy jak na lekarstwo. Szpitale kuszą dopłatą do pensji i mieszkaniem

Starostwo Powiatowe, Lekarzy lekarstwo Szpitale kuszą dopłatą pensji mieszkaniem - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 29/08/2019 15:52

W polskich szpitalach trwa ostra walka o lekarza. W najtrudniejszej sytuacji są mniejsze placówki powiatowe. By przyciągnąć chętnych, oferują 2 tys. zł dopłaty do pensji, a nawet mieszkanie służbowe. Władze powiatu łowickiego od 1 października tego roku planują uruchomienie programu stypendialnego dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim, na VI roku.

Aby ściągnąć do pracy w łowickim szpitalu internistów czy pediatrów Rada Powiatu zdecydowała w środę, 28 sierpnia o przyznaniu młodym lekarzom 2 tys. zł miesięcznie przez rok. Rozważa również uruchomienie mieszkań służbowych.

W zamian jednak medycy będą musieli podjąć pracę w ZOZ w Łowiczu na okres co najmniej 3 lat.

Szpitale mimo trudnej sytuacji sięgają więc głębiej do kieszeni i robią, co mogą, aby pozyskać lekarzy. Zwłaszcza że wisi nad nimi widmo zagrożenia zamknięciem oddziałów.

Dla części lekarzy warunki finansowe i lokalowe będą wystarczające, ale duża część niezależnie od pieniędzy wybierze raczej szpitale kliniczne niż powiatowe, w których możliwości podjęcia specjalizacji i rozwoju są mniejsze niż w dużych ośrodkach.

Z ostatnich danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w  Polsce brakuje ok. 30 tys. medyków, to stawia nas w ogonie Unii Europejskiej pod względem liczby lekarzy na 1000 mieszkańców. Nad Wisłą nie jest to nawet 3 na 1000.

Problem stanowi również zaawansowany wiek lekarzy, 30 proc. obecnie pracujących lekarzy to osoby już w wieku emerytalnym.

A co z młodymi? Kształci się ich coraz więcej, ale to proces długotrwały. Ilu wyjeżdża? Pewien obraz tej skali pokazuje liczba pobranych w Naczelnej Izbie Lekarskiej "zaświadczeń o postawie etycznej", umożliwiających pracę w UE.

W 2018 roku Izba wystawiła lekarzom 642 zaświadczenia o postawie etycznej. Tylko w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku dokument pobrało 198 lekarzy.

Czas pokaże, czy ten pomysł pozwoli uzupełnić lekarskie braki kadrowe m.in. w łowickim szpitalu powiatowym.

Źródło: money.pl

Lekarzy jak na lekarstwo. Szpitale kuszą dopłatą do pensji i mieszkaniem komentarze opinie

 • gość 2019-08-29 16:31:54

  Niech jadą! - Krzyczała posłanka PiS w sejmie.

  I pojechali.

 • gość 2019-08-29 17:18:43

  i niech jadą w hu....

 • gość 2019-08-30 10:39:30

  No to ile teraz zarobią , ale tak na rękę.

 • DOKTOREK - niezalogowany 2019-08-30 12:32:12

  WARTO BYŁO CZEKAĆ NA TE PIĘKNE CZASY...

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama