Licealiści z Łowicza wśród najlepszych w Polsce w turnieju debat historycznych IPN

Edukacja, Licealiści Łowicza wśród najlepszych Polsce turnieju debat historycznych - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 03/06/2019 15:52
Martyna Czekalska

Drużyna Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego Królowej Pokoju w Łowiczu zajęła czwarte miejsce w IV Ogólnopolskim Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

Finałowa rywalizacja z udziałem 16 najlepszych zespołów w kraju odbyła się w dniach 29-30 maja w Sejmie RP. Młodzież z pijarskiego liceum zapewniła sobie udział w turnieju dzięki zwycięstwu w regionalnym etapie konkursu, o czym pisaliśmy tutaj: https://lowicz24.eu/artykul/do-trzech-razy-sztuka/647039

Przypomnijmy, że ideą debaty oksfordzkiej jest dyskusja nad postawioną tezą. Jedna drużyna występuje po stronie tezy, zaś druga przeciwko niej. Duży nacisk kładzie się na kulturę słowa i szacunek do oponenta, a w przypadku turnieju IPN - również na wiedzę historyczną.

Drużyna z Łowicza wystąpiła w składzie: Magdalena Dylik, Mikołaj Zapisek, Oskar Kosenda, Jan Szurgot oraz Maciej Urbański jako zawodnik rezerwowy. Reprezentanci naszego miasta w zmaganiach grupowych rywalizowali z rówieśnikami ze Szczecina, Rzeszowa oraz Krakowa, którzy okazali się późniejszymi triumfatorami turnieju. W ćwierćfinale uczniowie Pijarskiego LOKP ulegli drużynie z Poznania.

- Turniej był trudny, wzięły w nim udział wyselekcjonowane zespoły, często mające własnych trenerów - podkreśla Paweł Kolas, opiekun drużyny z Łowicza. Dla łowickiej drużyny historycznym osiągnięciem był już sam awans do ogólnopolskiego finału, czego nie udało się osiągnąć nigdy wcześniej żadnej szkole średniej z powiatu łowickiego. Dwa razy z rzędu ekipa z „Pijarskiej” plasowała się na drugim miejscu w województwie.

- Tutaj nie było już słabych drużyn. Wszystkie zespoły posiadały wielkie doświadczenie, raczej nie było słabych mówców, każdy utrzymywał poziom - ocenił finałowy turniej Oskar Kosenda. Tegoroczny maturzysta zauważa, że różnice w ocenach debatujących drużyn były niewielkie. - Czasami o zwycięstwie decydowały szczegóły - dodaje. Jak uzupełnia starszego kolegę Mikołaj Zapisek, przed ostatnią debatą w grupie łowiczanie mieli taką samą liczbę „dużych” i „małych” punktów, co ich rywale.

Jedna z tez, nad którą dyskutowali debatanci w rozgrywkach grupowych, brzmiała „Największym sukcesem edukacji historycznej w Polsce po upadku komunizmu jest przywrócenie pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W fazie pucharowej młodzież zmierzyła się z tematem „Najwyższe władze Polski nie powinny opuszczać kraju 17 września 1939 roku”.

Był to ostatni turniej, w którym drużyna pijarskiej wystąpiła w takim składzie. Z liceum żegnają się tegoroczni maturzyści Magdalena Dylik i Oskar Kosenda. Finał w Warszawie był dla nich miłym zwieńczeniem ostatnich lat pracy. - Na pewno jest to przygoda, którą chciałbym kontynuować na studiach - deklaruje Oskar.

Paweł Kolas ma nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będzie kontynuował pracę z aktualnymi drugoklasistami oraz uczniami, którzy rozpoczną naukę w liceum. Zapewnia, że z finału debat historycznych IPN wyciągnie wspólnie ze swoimi podopiecznymi sporo ciekawych wniosków, m.in. dotyczących stylu debatowania.

Udział w turnieju był okazją do zwiedzenia gmachu Sejmu RP.

Fot. IPN

Licealiści z Łowicza wśród najlepszych w Polsce w turnieju debat historycznych IPN komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Reklama
 Reklama