Łódzki kurator oświaty o reformie "Dobra szkoła"

Edukacja, Łódzki kurator oświaty reformie Dobra szkoła - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 2
  • Fotka nr 1 z 2
Portal lowicz24.eu 17/11/2016 15:52

W Urzędzie Miejskim w Łowiczu odbyła się dziś, 17 listopada konferencja prasowa na temat reformy systemu oświaty. Z przedstawicielami lokalnych mediów spotkali się łódzki kurator oświaty dr Grzegorz Wierzchowski, dyrektor skierniewickiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi Irena Lesiak oraz doradca wojewody Marcin Kosiorek.8 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt nowej ustawy „Prawo oświatowe”, zakładający reformę oświaty, poprzez wyznaczenie nowej struktury szkół. System wdrożony zostanie już 1 września, zaś do końca marca przyszłego roku samorządy powinny podjąć stosowne uchwały wygaszające szkoły ponadgimnazjalne i jednocześnie wprowadzające ośmioklasową szkołę podstawową.

Dr Grzegorz Wierzchowski powołując się na diagnozę obecnego systemu edukacji w Polsce przyznał, że większość ekspertów i rektorów szkół wyższych jest zdania, że szkoły ponadgimnazjalne nie przygotowują należycie swoich absolwentów do studiów. Uczelnie wyższe wprowadzają tzw. poziom zerowy, w trakcie którego nadrabiane są zaległości. Łódzki kurator oświaty negatywnie wypowiedział się o przerywaniu edukacji co trzy lata i „wyrywaniu nastolatków ze swoich środowisk”. - Nie służy to ani wynikom w nauczaniu ani pracy wychowawczej – mówił.

Wierzchowski przyznał, że z założenia szkoły gimnazjalne powstać miały w celu wyrównania szans w nauczaniu. Placówki te miały być samodzielne, tymczasem z 6 000 gimnazjów tylko 2000 jest samodzielną placówką edukacyjną, reszta została połączona ze szkołami podstawowymi tworząc zespoły. Pochwalić się one mogą lepszymi wynikami w nauczaniu. Za reformą oświaty, zdaniem obecnego rządu przemawia również fakt liczby uczniów. Przy tworzeniu szkół gimnazjalnych zakładano, że będzie w nich uczyć się średnio 400 uczniów. Obecne dane wskazują, że gimnazja liczą średnio 150 osób, zaś od 2005 roku maleje liczba uczniów, a gimnazjów przybywa.
- Jeżeli nie podjęlibyśmy tej reformy samorządy borykałyby się problemami finansowymi szkół – przekonywał dr Grzegorz Wierzchowski.

Łódzki kurator oświaty zwrócił również uwagę na zapaść szkolnictwa zawodowego, które przede wszystkim nie nadąża za rynkiem pracy. Absolwenci tych szkół stanowią największy odsetek bezrobotnych. Lekarstwem na ten stan mają być szkoły branżowe, które kształcić mają w zawodach , na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Nowy system edukacji zakłada naukę w szkole branżowej pierwszego stopnia, po ukończeniu której młody człowiek może iść do pracy bądź kontynuować naukę w szkole branżowej drugiego stopnia. Zwieńczeniem tego etapu edukacji będzie matura, zdanie której da przepustkę na studia.

- Reforma edukacji to nie tylko struktura szkół, bo to również te działania, które już zostały podjęte. To przede wszystkim wzmocnienie roli kuratora oświaty i ograniczenie biurokracji w szkołach. Zlikwidowano tzw. bezpłatne godziny karciane, które nauczyciele musieli przerobić bez względu na to czy było zapotrzebowanie na dodatkowe zajęcia czy nie. Obecnie stawiamy na kształcenie i wychowanie, a nie wypełnianie dokumentacji – mówił Wierzchowski.

Kurator oświaty odniósł się również do etatów nauczycielskich, przyznając, że na podstawie wyliczeń likwidacja gimnazjów nie spowoduje zmniejszenia liczby etatów w szkołach. Przeciwnie reforma spowoduje, że w skali kraju powstanie 5200 nowych oddziałów, co przekłada się na nowe miejsca pracy. Zauważył również, że utworzenie 7 i 8 klasy będzie szansą na przetrwanie wielu wiejskich podstawówek. Rewolucja oświatowa spowoduje, że samorządy będą mogli liczyć na wyższą subwencję oświatową.

Pomoc we wdrażaniu nowej reformy oświaty ze strony wydziału prawnego Urzędu Wojewódzkiego deklarował doradca polityczny wojewody łódzkiego Marcin Kosiorek. Z naczelnikami wydziałów oświaty poszczególnych samorządów spotkać się ma również Irena Lesiak, dyrektor skierniewickiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi. Niebawem do wszystkich szkół trafić mają materiały z kampanii informacyjnej „Dobra szkoła”, instruujące jak wdrożyć reformę w placówce.

Reklama

Łódzki kurator oświaty o reformie "Dobra szkoła" komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama