18°C bezchmurnie

Lokalnie i solidarnie przeciw przemocy wobec kobiet

Kiedy: 2018-02-13 , godzina: 17:00 | Gdzie: Nawy Rynek

Tegoroczna edycja akcji „One Billion Rising – Nazywam się Miliard” poświęcona będzie przemocy wobec kobiet na poziomie lokalnym

One Billion Rising (Nazywam się Miliard) to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, a przede wszystkim na najbardziej drastyczny i lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną. W tym roku organizatorzy, Studio Rampa, zwracają uwagę na przemoc, która dotyka płci pięknej na poziomie lokalnym – w szkołach, domach, w pracy.

- Chcemy pokazać, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem – mówi Joanna Gałka-Walczykiewicz, która po raz szósty wraz ze Studiem Rampa przyłącza się do akcji.

Inicjatorka akcji w mieście nad Bzurą zaznacza, że analiza ponad 300 lokalnych programów* przeciwdziałania przemocy w rodzinie pokazała, iż są one emitowane nierzetelnie. W połowie nie podaje się informacji, że przemocy najczęściej doświadczają kobiety i dziewczęta, zaś niemal wszystkie (90 proc.) nie definiuje poszczególnych rodzajów przemocy z uwzględnieniem kategorii płci. Tylko jeden program zawierał zapis wprost odwołujący się do faktu, że stereotypy płciowe mają wpływ na przemoc wobec kobiet i tylko w jednym programie można było znaleźć szczegółową analizę problemu przemocy ze względu na płeć.

- Podkreślić należy, że to kobiety i dziewczęta najczęściej stają się ofiarami każdego rodzaju przemocy, trudno przygotować skuteczne programy i trudno temu zjawisku przeciwdziałać – apelują organizatorzy, stwierdzając, że temat przemocy stał się dla nich jednym z priorytetowych działań. To także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów.

Każdy, kto chce wspomóc akcję powinien przyjść jutro, 13 lutego o godzinie 17 na Nowy Rynek w Łowiczu, gdzie zatańczony zostanie taniec przeciwko przeciwko przemocy.

Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet.

*Badanie przeprowadzone przez Antyprzemocową Sieć Kobiet (ASK) koordynowaną przez fundację Feminoteka w 2015/2016r. Raport dostępny na stronie feminoteka.pl

Lokalnie i solidarnie przeciw przemocy wobec kobiet komentarze opinie

 • gość 2018-02-12 17:03:09

  Orany, znowu ta gruba baba będzie się lansować. I to na przekór faktom tu jest link http://www.kobieta.pl/artykul/czy-polska-jest-bezpiecznym-krajem-dla-kobiet-ten-raport-pokazuje-prawde-180201121411 http://www.polishexpress.co.uk/polska-zostala-szostym-najbezpieczniejszym-krajem-dla-kobiet Ciekawe czy żona Mirona też będzie pląsać?

 • gość 2018-02-12 17:04:25

  http://www.kobieta.pl/artykul/czy-polska-jest-bezpiecznym-krajem-dla-kobiet-ten-raport-pokazuje-prawde-180201121411 http://www.polishexpress.co.uk/polska-zostala-szostym-najbezpieczniejszym-krajem-dla-kobiet

 • gość 2018-02-12 20:18:04

  Samo określenie "gruba baba" w powyższym komentarzu świadczy o negatywnym stosunku do kobiet!

 • gość 2018-02-13 10:00:36

  Kobiety pilnujmy swoich praw, bo już niedługo wszyscy wejdą nam na głowę, w rodzinach i w miejscu pracy.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.


Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu