Łokieć tenisisty- przyczyny, objawy i możliwości rehabilitacji

Porady zdrowotne, Łokieć tenisisty przyczyny objawy możliwości rehabilitacji - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 19/04/2018 11:37
Katarzyna Gajda

Łokieć to staw o skomplikowanej strukturze i nietypowej biomechanice. Wszystkie jego uszkodzenia goją się dość długo, dlatego nie jest lubianą jednostką w pracy fizjoterapeutycznej.

Sama nazwa łokieć tenisisty może być myląca, gdyż rzadko dotyczy sportowców grających w tenisa. Dotyczy ok. 10% przypadków klinicznych, głównie chorych w wieku 40-60 lat.

Najogólniej łokciem tenisisty nazywamy uraz stawu łokciowego w okolicy nad kłykcia bocznego kości ramiennej. Przez długi okres czasu za przyczynę schorzenia uważano stan zapalny ścięgna prostowników przedramienia. Obecnie za powód dolegliwości bólowych przyjmuje się zmiany degeneracyjne (zwyrodnieniowe) w okolicy ścięgna prostowników, a dokładnie mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka.

Spowodowane są nagromadzeniem się mikrourazów, które powstają podczas codziennych czynności powodujących nadużywanie mięśni prostujących nadgarstek w stronę grzbietową ręki. Uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe. Organizm uruchamia procesy samonaprawy i w miejscu uszkodzenia powstaje słabsza tkanka łączna. Kontynuowanie wysiłku prowadzi do naderwania ścięgien i zwapnienia przyczepów.

Łokieć tenisisty najczęściej występuje u osób wykonujących prace wymagające powtarzalnych ruchów prostowania nadgarstka przez dłuższy okres czasu . Do grupy tej należą kucharki, sekretarki, pracownicy biurowi, informatycy, dentyści, elektrycy, masażyści, ślusarze. Częste używanie prostowników nadgarstka, np.: przy podnoszeniu patelni, garnków lub pozostająca długo w napięciu ręka w czasie pisania długopisem lub na klawiaturze prowadzi do uszkodzenia włókien mięśniowych w tej okolicy. Dlaczego więc schorzenie to nazywa się łokciem tenisisty? Tenisiści podczas uderzenia piłki rakietą w pozycji backhand’u mocno używają prostowników nadgarstka. A i to nie jest do końca prawdą, bo siłę wyprowadzają głównie z barku i tułowia.

Charakterystyczne objawy łokcia tenisisty to ból pojawiający się na zewnętrznej stronie łokcia, wokół małej wyniosłości kostnej oraz zaburzenie siły mięśniowej i funkcji kończyny górnej. Okolica ta może być zaczerwieniona i ciepła. Objawy utrzymują się dość długo i mają skłonności do nawracania. Najważniejszą rzeczą w leczeniu łokcia tenisisty jest znalezienie i usunięcie przyczyny powstania tego schorzenia. Zadanie to jest łatwe, gdyż uszkodzony przyczep mięśniowy sam daje o sobie znad podczas codziennych czynności, które go traumatyzują. Następnie należy ograniczyć częstość ich wykonywania lub wprowadzić ergonomiczne rozwiązania.

To podstawowa zasada, którą trzeba wprowadzić jeszcze przed rehabilitacją łokcia. Następnym elementem leczenia jest wizyta u fizjoterapeuty, który zastosuje głęboki masaż poprzeczny, ćwiczenia ekscentryczne mięśnia i terapię manualną. Dodatkowo proces leczenia wspomogą zabiegi fizykalne takie jak krioterapia, jonoforeza, fala uderzeniowa, ultradźwięki.

Plastrowanie tape’ami odciąży staw łokciowy, zadziała przeciwbólowo i przyczyni się do szybszej regeneracji. Ulgę przyniesie również stosowanie ortezy i opaski na staw łokciowy, które równomiernie rozłożą siłę nacisku wokół przedramienia, a pelota żelowa lub komora powietrzna w opasce skoncentrują ucisk na ścięgnach i mięśniach, co w rezultacie zniweluje ból.

Ortezy lub opaski uciskowej nie należy nosić cały czas, ponieważ doprowadzi to do ograniczenia ruchu w stawie łokciowym. Należy je zakładać na łokieć tylko w momentach wzmożonej pracy prostowników nadgarstka. Najskuteczniejszą metodą leczenia łokcia tenisisty jest leczenie kompleksowe. Oznacza to, że wymienione powyżej elementy leczenia należy połączyć w jedną całość.

Opracowanie: mgr Sylwia Gusta fizjoterapeuta

MediCenter

Łokieć tenisisty- przyczyny, objawy i możliwości rehabilitacji komentarze opinie

  • gość 2018-12-03 14:53:31

    bardzo długo męczyłem się z bólem, próbowałem ćwiczyć tak jak zalecają w jakichś internetowych poradnikach, ale niestety nie przynosiło to jakichś spektakularnych efektów. Poszedłem na konsultacje do Handproject Clinic i dopiero stamtąd dostałem skierowany na porządną fizjoterapię z głębokimi masażami. Jednak pomoc specjalisty jest nieoceniona!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Reklama
 Reklama