19°C bezchmurnie

Łowiccy radni popierają starania mieszkańców ws. budowy obwodnicy

Rada Miejska w Łowiczu na kwietniowej sesji podjęła apel w sprawie budowy obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 70. O wyeliminowanie tranzytowego ruchu samochodowego w tej części miasta apelowali mieszkańcy łowickiego Zatorza w petycji do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Pismo w tej sprawie trafiło do GDDKiA pod koniec ubiegłego roku. Podpisało się pod nim ponad 300 mieszkańców wschodniej części Łowicza: osiedla Konopnickiej, Szarych Szeregów, Dąbrówka oraz ulic Bolimowskiej i Warszawskiej, przez które przebiega droga krajowa nr 70. Mieszkańcy domagają się wyeliminowania ruchu ciężarówek z ich dzielnicy.

- Obecny stan, trwający od uruchomienia autostrady A2, powoduje zatrucie powietrza z powodu wzrostu stężenia dwutlenkiem azotu i spalinami, zatrucie hałasem i drganiami dla budynków położonych w bliskości ulic oraz zwiększone ryzyko wypadkowe dla pieszych, co jest zagrożeniem dla zdrowia i życia i utratą walorów mieszkaniowych tej części miasta - uważa Piotr Tarczyński, inicjator zbierania podpisów pod petycją. Łowiczanin poruszył ten problem na styczniowym posiedzeniu łowickich radnych.

W piśmie mieszkańców wskazano, że od wielu lat z europejskich miast wyprowadza się ciężki ruch samochodowy. - Jest rzeczą całkowicie niezrozumiałą i nie do przyjęcia, dlaczego w dzielnice mieszkaniowe Łowicza został wprowadzony ruch tranzytowy związany z przebiegającą nieopodal autostradą - czytamy w petycji. Do pisma załączono proponowany przebieg obwodnicy.

Zarządca drogi zdaje sobie sprawę z problemu. - Potrzeba realizacji obwodnicy Łowicza w ciągu drogi krajowej nr 70 została zgłoszona do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na kolejną perspektywę finansową UE 2021-2027 - informuje w odpowiedzi na petycję Marek Torzyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji GDDKiA.

Starania mieszkańców popierają łowiccy radni. Na kwietniowej sesji Rada Miejska w Łowiczu na wniosek radnego Jakuba Wolskiego jednogłośnie przegłosowała apel ws. budowy obwodnicy w ciągu krajowej siedemdziesiątki.

Łowiccy radni popierają starania mieszkańców ws. budowy obwodnicy komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-05-16 11:08:36

  Zajmijcie się lepiej drugim wyjazdem z osiedla Górki, pierdzicie w stołki i udajecie że coś robicie. Kaliński już mydlił oczy mieszkańcom opowiadając o obwodnicy Górek która miałaby powstać za osiedlem na łąkach koło Bzury. I co z tego wyszło ?! Jak zwykle nic, dlatego że nie macie zielonego pojęcia tylko udajecie wielkich specjalistów żeby brac przez kilkanaście lat pensje i diety!

 • Gość - niezalogowany 2018-05-16 14:55:28

  Miała być droga rowerowa do Nieborowa wzdłuż 70-tki, ale taka z prawdziwego zdarzenia. Co radni zrobili w tej sprawie?

 • gość 2018-05-16 15:18:40

  Jak zwykle znalazł się jakiś czarodziej komentujący... W artykule mowa o obwodnicy Zatorza. Obwodnica Górek to chyba sprawa Województwa - poczytajcie trochę zanim się będziecie mądrzyć. A ścieżka rowerowa powstanie niedługo w kooperacji kilku gmin, w tym Łowicza.

 • Gość - niezalogowany 2018-05-16 16:32:05

  Pierdolenie, nie robienie

 • Gość - niezalogowany 2018-05-16 20:55:20

  Mieszkam na Konopnickiej kilka lat...pierwsze słyszę o jakiejkolwiek petycji....zaczyna mnie to już irytować.!!W tej części miasta ludziom przeszkadza wszystko....Orlik...dzieci... samochody....ogólnie to towar do Biedronki i Mili gdzie kupują wszyscy z tej części miasta to powinien być dowożony helikopterem ...no bo inaczej jak???Weźcie się ludzie ogarnijcie!!!!

 • Gość - niezalogowany 2018-05-16 22:27:10

  Jestem za drugim wjazdem z górek.

 • Diablo - niezalogowany 2018-05-17 07:13:26

  Wszyscy tak bardzo chcą pozbyć się tirów bo im bardzo przeszkadzają i po niekąt to rozumię ale kiedy sytuacja staje się odwrotna i taki Pan zamawia towar który przyjeżdża tirem, wtedy oczywiście najlepiej jakby mu podjechać pod same schody okno itd. Rozwiązanie jest oczywiście zawsze, tylko powinno być ono z chwilą budowy autostrady A nie teraz jak już od nowa trzeba walczyć o nią kolejne kilka lat i kolejnych kilka wyborów zbawców z wyższej półki którzy jak Święty Mikołaj jest gotów obiecać prezent jak tylko dostanie się na górę.

 • Mirek - niezalogowany 2018-05-17 08:21:27

  Diablo ma rację. Lokalne władze całkowicie przegapily moment budowy autostrady. Już wtedy powinna powstać ścieżka rowerowa Łowicz - Nieborów obok głównej trasy. Trzeba podziękować im za te zaniedbania.

 • gość 2018-05-17 08:58:57

  Tak, miasto mogło zbudować autostradę. Do tego mogło jeszcze w odpowiednim czasie wybudować lotnisko i obsługiwać loty, jak na Modlinie. Przegapioną sprawą jest też budowa portu dla kontenerowców. To była szansa dla Łowicza. Mogliśmy być drugą Gdynią. Ale jak się nie myśli to tak jest.

 • gość 2018-05-17 12:19:35

  Obwodnica Górek nie ma szans na powstanie w ciągu kilkunastu lat bo nie ma na to kasy - szybciej by przebudowano skrzyżowanie lub powstało rondo niż sama obwodnica (takie info z instytucji za to odpowiedzialnych). Poza tym wyjazd potrzebny jest od strony południowej osiedla bo w tamtą stronę się to osiedle się rozwija jak i sama Jastrzębia.

 • gość 2018-05-17 14:06:51

  Ciekawe jak zorganizowany będzie ruch przy budowie i przebudowie Boli/Warsz aby skomunikować go je z wiaduktem. Dwa ronda które powstaną, całkiem nowy przebieg Bolimowskiej kiedy zaczynają się prace?

 • rowerzysta - niezalogowany 2018-05-17 14:07:07

  wprowadzić zakaz wjazdu tirów trazitem jak zrobiła to łódż i będzie dobrze po to zbudowano autostrady by tiry po nich jeżdziły a nie skracały sobie jazdę jak przez nasz łowicz i okoliczne wsie ale na to potrzeba odwagi

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.


Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu