Łowickie Stowarzyszenie Historyczne im. 10 PP świętuje 10 lat istnienia

Portal lowicz24.eu 03/11/2018 21:01
Katarzyna Gajda

Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty świętowało dziś, 3 listopada 10-lecie istnienia. Okazji było jednak więcej, bo aż trzy. Wszystkie jubileusze uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

„Dziesiątacy” mają powody do zadowolenia. Nie dość, że stowarzyszenie obchodzi 10-lecie istnienia, to jeszcze jubileusz pokrył się ze 100-leciem powstania 10 Pułku Piechoty, którego tradycję i pamięć pielęgnują członkowie grupy oraz 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzy wydarzenia były okazją do zorganizowania koncertu RZA WP.

Zanim jednak na scenie pojawili się muzycy, publiczność zgromadzona w sali kina Fenix obejrzała film, w którym kilkanaście osób mówiło o współpracy ze stowarzyszeniem. Wypowiedzi przeplatane były obrazami m.in. z planów filmowych i rekonstrukcji bitew, w których pojawiali się „Dziesiątacy”. Obecnie grupę tworzy około 50 pasjonatów historii, którzy działają na wielu płaszczyznach. Ich działalność związana jest głównie z popularyzowaniem wiedzy i pamięci o żołnierzach 10 pułku.

Warto wspomnieć, że 10 pułk piechoty powstał w listopadzie 1918 r. w Cieszynie na organizacyjnej podstawie austro-węgierskiego 31 Pułku Strzelców. 6 grudnia 1918 r. otrzymał nazwę Pułk Piechoty Ziemi Cieszyńskiej, zmienioną 1 lutego 1919 r. na 7 Pułk Piechoty Ziemi Cieszyńskiej. Tydzień później został przemianowany na 10 Pułk Piechoty, zaś od sierpnia 1919 roku jego stałym miejscem postoju był Łowicz.

10 Pułk Piechoty stacjonował w koszarach im. Józefa Piłsudskiego przy ulicy Podrzecznej (dziś to siedziba Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1) do II wojny światowej. Mieszkańcy szybko przywykli do obecności żołnierzy w mieście. To oni napędzali m.in. rozwój kulturalny, organizowali także liczne wydarzenia sportowe.

Pułk został rozbity w trakcie kampanii wrześniowej 1939 r. Pamięć po nich w mieście nad Bzurą zaczęto przywracać w pierwszej połowie lat 80. XX wieku, kiedy to wspomniany Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych zaczął nosić imię 10 Pułku Piechoty.

Jubileusz „Dziesiątki” był idealną okazją do podziękowań. Szczególne słowa wdzięczności członkowie stowarzyszenia skierowali do najbliższych i członków swoich rodzin. To dzięki ich wyrozumiałości mogą oni w pełni rozwijać swoje pasje i pogłębiać wiedzę o 10 pułku. Z kolei sześć organizacji otrzymało honorowy tytuł „Zasłużony dla Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty” za czynne wspieranie stowarzyszenia w zachowaniu pamięci i tradycji 10 PP.

Pamiątkowe tabliczki z rąk prezesa Piotra Marciniaka odebrali m.in. Marek Wojtylak, prezes Archiwum Państwowego w Warszawie, oddział w Łowiczu wraz z pracownikami oraz członkowie łowickiego PTTK.

Zgromadzeni w sali kinowej dowiedzieli się także, że SH 10 PP czyni starania, aby 10 Opolska Brygada Logistyczna przejęła tradycje łowickiego pułku, jak to było w przypadku 10 Sudeckiej Brygady Zmechanizowanej (związek taktyczny, który dziedziczył tradycje). Na sztandarze tego ostatniego wyhaftowany był herb Łowicza, Opola, Cieszyna, a także godło Polski oraz „10” - element łączący wszystkie pułki. OBZ istniała do 1993 r. Po tym czasie jej zwyczaje przejęła OBL. Decyzję o przejęciu obyczajów 10 PP musi wydać Minister Obrony Narodowej.

Po części oficjalnej rozpoczął się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, któremu towarzyszyło troje solistów: Anna Potyrała-Listwoń, Jak Kierdelewicz i Andrzek Wiśniewski. Muzycy wykonali kilkanaście utworów o tematyce niepodległościowej i żołnierskiej. Publiczność usłyszała między innymi Marsz I Brygady, O mój rozmarynie, Hej, hej ułani, Marsz Mokotowa, Białe róże.  Warunkiem bisu było wspólne śpiewanie Pieśni Legionów, czego publiczność nie odmówiła.

Po koncercie goście udali się do sali ślubów, gdzie na zgromadzonych czekał duży biało-czerwony tort w kształcie flagi. Odśpiewano wówczas „Sto lat” dla łowickiego stowarzyszenia.

Łowickie Stowarzyszenie Historyczne im. 10 PP świętuje 10 lat istnienia komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama