17°C bezchmurnie

Łowickie Żniwa 2017

W Skansenie w Maurzycach odbyły się dziś (23 lipca) Łowickie Żniwa. To już piąta edycja imprezy organizowanej przez władze powiatu łowickiego.

Powiatowa impreza rozpoczęła się mszą świętą w zabytkowym, drewnianym kościele. Przewodniczył jej ks. Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

Po jej zakończeniu Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” zaprezentował dawny obrzęd żniw. Za kosę chwycił m.in. gospodarz imprezy starosta łowicki Krzysztof Figat. Strudzeni pracą żniwiarze oraz zaproszeni goście posilili się świeżym chlebem, jajkiem i mlekiem. Po ścięciu zboża rozpoczęła się zabawa w zagrodzie.

Dalsza część imprezy przeniosła się do amfiteatru, gdzie władze powiatu łowickiego wręczyły nagrody im. Władysława Grabskiego. Wyróżnienie w kategorii rozwój przedsiębiorczości otrzymał Kazimierz Urbanek, a w dziedzinie rozwój społeczeństwa obywatelskiego Ryszard Deluga. Nagrodzono też koła gospodyń wiejskich, które przygotowały zupę żniwiarza.

Bardzo dużą widownię zgromadził występ kabaretu KaŁaMaSz. Formację tworzą aktorzy znani z serialu „Ranczo”: Hadziuk i Solejuk, czyli Bogdan Kalus i Sylwester Maciejewski, oraz Jacek Łapot i Dariusz Szweda. Zaproszenie kabareciarzy było strzałem w dziesiątkę.

Gwiazdą Łowickich Żniw 2017 był Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej działający przy SGGW w Warszawie. W zespole tańczy i śpiewa około 80 studentów warszawskiej uczelni i innych szkół wyższych ze stolicy, wśród nich żacy pochodzący z ziemi łowickiej.

Portal lowicz24.eu był patronem medialnym imprezy. Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć.

Łowickie Żniwa 2017 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu