Łowicz: 27-latek zabił psa ze szczególnym okrucieństwem. Znamy wyrok

Z sali rozpraw, Łowicz latek zabił szczególnym okrucieństwem Znamy wyrok - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 26/04/2018 13:07
Martyna Czekalska

Sąd Rejonowy w Łowiczu ogłosił dziś (26 kwietnia) wyrok w sprawie Marka P., który w listopadzie ubiegłego roku zakatował szczeniaka ze szczególnym okrucieństwem.

Sąd Rejonowy w Łowiczu wymierzył Markowi P. karę 3 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności i 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnie pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w miesiącu.

Wobec 27-latka z Łowicza orzeczono również zakaz posiadania zwierząt na okres 6 lat, a także zasądzono zapłatę nawiązki w kwocie 2 tys. złotych na rzecz Łowickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt. Marek P. został też obciążony kosztami procesowymi w kwocie 925,67 zł.

Przypomnijmy, że Marek P. został oskarżony o zabicie ze szczególnym okrucieństwem szczeniaka swojej dziewczyny. 27-latek z Łowicza 18 listopada ubiegłego roku wrócił do mieszkania po pracy. Był pijany. Wściekł się na psa, który swoimi odchodami zanieczyścił łazienkę. Rzucił nim kilkukrotnie o podłogę. Młody psiak zdechł. Mężczyzna przyznał się do winy i wyraził skruchę.

- Sąd rozstrzygając w tej sprawie przede wszystkim myślał o artykule 1 ustawy o ochronie zwierząt - mówiła sędzia Magdalena Piwowarczyk uzasadniając dzisiejszy wyrok. Paragraf pierwszy wspomnianego artykułu stanowi, że „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

Stan faktyczny w opinii sądu nie budził żadnych wątpliwości. - Sam oskarżony wskazał, w jaki sposób zabił psa i dlaczego to zrobił - podkreśliła sędzia. - W tym wypadku można mówić o zabiciu zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem, bo jak inaczej nazwać wielokrotne uderzanie głową psa o podłogę? - kontynuowała prezes łowickiego sądu.

Sąd uznał, że stopień społecznej szkodliwości czynu popełnionego przez 27-latka jest znaczny. Jak tłumaczyła sędzia, Marek P. jako dorosły mężczyzna wiedział, jakie konsekwencje wiążą się z posiadaniem młodego psa. Agresywne, bestialskie zachowanie oskarżonego, który przygarnął szczeniaka wspólnie ze swoją dziewczyną, nie znajduje natomiast żadnego usprawiedliwienia.

Okolicznością obciążającą mieszkańca Łowicza jest również to, że działał pod wpływem alkoholu. Sąd dał wiarę zeznaniom Piotra C., współlokatora pary. To on zawiadomił policję o całym zajściu. Przed sądem zeznał, że Marek P. już wcześniej nie zawsze zachowywał się właściwie wobec pupila partnerki.

W ocenie sądu kara 3 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności sprawi, że 27-latek będzie mógł zastanowić się nad swoim zachowaniem. Osiągnie też swoje cele resocjalizacyjne i wychowawcze. - Kara tylko ograniczenia wolności bądź grzywny wywołałaby w społeczeństwie ocenę, że oskarżony pozostał bezkarny - tłumaczyła sędzia.

Przypomnijmy, że prokuratura domagała się dla oskarżonego kary 10 miesięcy więzienia. Tak długa izolacja zdaniem sądu byłaby zbyt surowa i demoralizująca dla niekaranego wcześniej 27-latka. Nie oznacza to jednak, że Marek P. na pewno spędzi za kratkami 3 miesiące. Kara pozbawienia wolności może być wykonywana w ramach dozoru elektronicznego.

Warto dodać, że sąd zastosował przepisy korzystniejsze dla oskarżonego, które obowiązywały w chwili popełnienia czynu. Kilka dni temu weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.

Przed nowelizacją za zabicie zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem groziła kara pozbawienia wolności do lat 3. Zgodnie z nowymi, zaostrzonymi przepisami, czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Oskarżony nie pojawił się na ogłoszeniu orzeczenia. Na sali rozpraw obecna była jego matka. Wyrok jest nieprawomocny.

O sprawie pisaliśmy wcześniej tutaj:

Łowicz: ruszył proces 27-latka, który zakatował szczeniaka

Zabił szczeniaka rzucając nim o podłogę: „nie wiedziałem co robię”

27-latek z Łowicza zakatował psa. Wkrótce usłyszy wyrok

 

Łowicz: 27-latek zabił psa ze szczególnym okrucieństwem. Znamy wyrok komentarze opinie

 • Josef - niezalogowany 2018-04-26 18:34:38

  Już jesteś namierzony "gościu" lepiej wyprowadź się z Łowicza dla twojego dobra

 • gość 2018-04-26 20:44:24

  personalia takich osób powinny być podawane publicznie! może wtedy kolejni idioci dwa razy by się zastanowili przed podobnym czynem.

 • Mieszko - niezalogowany 2018-04-26 23:26:26

  kalinski, ty jako historyk wiesz, że wszystko kiedyś się kończy. twoje rządy też niedługo przeminą, a wtedy będzie przejrzana każda złotówka, którą wydałeś w ratuszu, każdy przetarg i każdy nabór, który organizowałeś, a jeśli pojawi się chociaż jedna nieprawidłowość zostaną powiadomione odpowiednie organy!!!! Pozdrawiam, ciebie i tego siwego grubasa, co tankuje do pełna u haczyka:)

 • gość 2018-04-27 10:58:52

  wyrok stanowczo za łagodny, czasami mam wrażenie że powinno się karać u nas tak jak w arabii sałdyjskiej - publicznie, za kradzież ucinanie rąk, za zabójstwo powieszenie i wszyscy by to widzieli. moze to średniowiecznie kary ale napewno spadła by ilość przestępstw.

 • Yontek - niezalogowany 2018-04-27 11:12:45

  Mieszko, co wspólnego z artykułem mają twoje wypociny debilu?x

 • gość 2018-04-27 14:13:12

  Yontek jak możesz kogoś od debili wyzywać. Co nie podoba się komentarz, boli.

 • mieszkoToGosc - niezalogowany 2018-04-27 20:28:31

  mieszko 1 2 i 3 ...popieram cie 300% jesli chodzi o tego zlodzieja Kalinskiego ....patalach i buc ..do puchy za przekrety i wasy mu szybko spadna od karnych kutasow

  a jesli chodzi o wyrok t... to jest zenada polskiego sadu ...poprostu wstyd,hanba ,zenada i sedzia za wydanie takiwgo wyroku powinien grzac puche tez

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama