Łowicz: finał I Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego

Wystawy, Łowicz finał Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 30/11/2019 21:32
Martyna Czekalska

W Muzeum w Łowiczu można oglądać wystawę wycinanek stworzonych przez 43 twórców z całego regionu. To prace zgłoszone do konkursu organizowanego w ramach projektu Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego.

W sobotę (30 listopada) w sali barokowej łowickiego muzeum odbyło się podsumowanie I Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego. To projekt realizowany przez Muzeum w Łowiczu w 2019 roku. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano sesję międzymuzealną, konkurs oraz wystawę pokonkursową.

- Celem projektu była integracja i aktywizacja profesjonalistów - twórców, artystów, muzealników i odbiorców sztuki ludowej - informuje Magdalena Bartosiewicz, etnograf z Muzeum w Łowiczu. Przystąpili do niego liczni partnerzy: Łódzki Dom Kultury, Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło oraz osiem muzeów działających na terenie całego województwa łódzkiego.

W konkursie wzięły udział 43 osoby, a zdaniem jury zgłoszone prace cechowały się wysokim poziomem artystycznym i merytorycznym.

W kategorii wycinka tradycyjna I miejsce otrzymały: Kazimiera Balcerzak (Sieradz), Maria Ciechańska (Łódź), Bogumiła Pawlik (Kraśnica) oraz Danuta Wojda (Łowicz). II miejsce przyznano Annie Krzysztofik (Opoczno), Helenie Miazek (Błędów), Marii Stachnal (Łowicz) i Marii Zarębie (Rzeczyca). Laureatkami III miejsca zostały: Stefania Borkowska (Boczki), Helena Bednarczyk (Opoczno), Krystyna Czubak (Nowa Niespusza), Mirosława Grochocka (Lenartów), Grażyna Kwapisz (Sieradz), Henryka Lus (Łowicz), Elżbieta Pokora-Domańska (Opoczno) oraz Teresa Wróbel (Wola Załężna).

W kategorii wycinanka inspirowana zwyciężyła Wiesława Wojda (Łowicz). Nagrody za II miejsce otrzymały Katarzyna Marzęta (Pabianice) i Aleksandra Adamas (Warta). III miejsce otrzymała Białorusinka Volha Baburyna (Maladehna). Ponadto w obu kategoriach wręczono wyróżnienia.

Wybrane prace można oglądać na wystawie na pierwszym piętrze muzeum do 2 lutego 2020 roku.

Dyrektor placówki Grzegorz Dębski ma nadzieję, że triennale wpisze się do kalendarza wydarzeń kulturalnych regionu i będzie w przyszłości kontynuowane.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

Łowicz: finał I Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego komentarze opinie

  • Marianna Wajcha - niezalogowany 2019-12-02 22:17:06

    Zacwycam się zdjeciami. Jaka ta nasza młodzież Łowicka jest piękna. Tak trzymać.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama