Łowicz: miejskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej (DUŻO ZDJĘĆ)

Uroczystości patriotyczne, Łowicz miejskie obchody rocznicy wybuchu wojny światowej (DUŻO ZDJĘĆ) - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 01/09/2019 13:48
Martyna Czekalska

Na cmentarzu wojskowym przy ul. Listopadowej w Łowiczu odbyły się miejskie uroczystości z okazji przypadającej dziś (1 września) 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na Starym Rynku otwarto wystawę plenerową „1939. Łowicz w czasie wojny”.

Agresja hitlerowskich Niemiec na Polskę rankiem 1 września 1939 roku zapoczątkowała II wojnę światową, największy konflikt zbrojny w dziejach świata. Pierwsze bomby spadły o godz. 4:40 na Wieluń, oddalone o około 170 km od Łowicza miasto w południowo-zachodniej części woj. łódzkiego.

Łowickie uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat rozpoczęły się od mszy świętej o godz. 11:00 na cmentarzu wojskowym przy ul. Listopadowej. Eucharystii przewodniczył ks. Adam Domański, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce. Oprawę muzyczną mszy świętej przygotował Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”.

- Dlaczego tutaj jesteśmy i dlaczego powinniśmy pamiętać? Bo na ziemi łowickiej, na 22 cmentarzach wojennych, jest pochowanych prawie 4 tys. żołnierzy – przypomniał burmistrz Krzysztof Kaliński.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele miejskich i powiatowych władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń, liczne poczty sztandarowe oraz mieszkańcy. Po mszy na żołnierskich mogiłach złożono kwiaty.

Z kolei o godz. 13:00 na Starym Rynku otwarto wystawę plenerową „1939. Łowicz w czasie wojny”, której pomysłodawcą był Jacek Rutkowski. Na planszach znalazło się 80 archiwalnych zdjęć ze zbiorów m.in. Muzeum w Łowiczu oraz osób prywatnych.

Łowicz: miejskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej (DUŻO ZDJĘĆ) komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama