10°C bezchmurnie

Łowiczanie podążali za relikwiami św. Wiktorii

11 listopada, w uroczystość św. Wiktorii łowiczanie podążali za relikwiarzem ze szczątkami patronki miasta i diecezji łowickiej.

Tegoroczną posesję z kościoła Św Ducha poprowadził abp Marian Gołębiewski. W uroczystym orszaku za szczątkami św. Wiktorii oprócz metropolity wrocławskiego szli duchowni, w tym ordynariusz diecezji łowickiej biskup Andrzej F. Dziuba, lektorzy, siostry zakonne oraz mieszkańcy Łowicza. Nie zabrakło licznie zgromadzonych delegacji ze sztandarami.

Podobnie jak w latach poprzednich relikwie św. Wiktorii, złożone w srebrnej tumbie w drodze do Starego Rynku nieśli przedstawiciele wspólnot działających w łowickich kościołach, siostry zakonne, klerycy, młodzież z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach oraz Pijarskiej Szkoły Królowej Pokoju, kawalerowie Konfraterni św. Wiktorii, władze miasta i powiatu oraz kanonicy trzech kapituł diecezji łowickiej.

Na reprezentatywnym placu w mieście relikwiarz został ustawiony na podeście, a na nim jeszcze jeden – złoty, w którym znajdują się szczątki czaszki patronki Łowicza. W trakcie odegrania hymnu państwowego przez Orkiestrę Miasta Łowicza, członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty wciągnęli flagę na maszt.

Stałym punktem uroczystości jest modlitwa za Ojczyznę, miasto i diecezję. Te odmówili kolejno starosta Krzysztof Figat, burmistrz Krzysztof Kaliński oraz ordynariusz łowicki Andrzej F. Dziuba. Duchowny zgodnie ze zwyczajem udzielił błogosławieństwa złotym relikwiarzem św. Wiktorii na cztery strony świata.

 

 

Łowiczanie podążali za relikwiami św. Wiktorii komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.