21°C bezchmurnie

Manifestacja pod sądem i kontrmanifestacja po drugiej stronie ulicy

Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego wsparł manifestujących przed Sądem Rejonowym w Łowiczu, którzy sprzeciwiają się zmianom w sądownictwie. Po drugiej stronie ulicy stanęli zwolennicy reformy oraz osoby pokrzywdzone przez wymiar sprawiedliwości.

 

Przeciwnicy rządowej reformy sądownictwa spotykają się od kilku dni przed Sądem Rejonowym w Łowiczu, by wyrazić swój sprzeciw w proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmianach. Wczoraj, 28 lipca protestujących wsparł były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, który odniósł się do ostatnich wydarzeń w kraju. Przyznał, że dzięki takim zgromadzeniom jak to w Łowiczu, prezydent Andrzej Duda zdecydował się zawetować dwie ustawy. Podpisanie jednej w jego ocenie nie jest dobre, jednak jej wykonanie będzie zależeć od sędziów.

- Gdyby nie te wasze czuwania, gdyby nie demonstracje w wielu polskich miastach, to jestem przekonany, że pan prezydent podpisałby te ustawy. Tymczasem narasta zniecierpliwienie, bo oczywiste jest, że jeżeli ktoś ma sprawę w sądzie to chciałby, aby rozpoznał ją sędzia, który jest niezawistny, niezależny od żadnych polityków i innych gremiów. A tutaj robi się wszystko, aby sędziów podporządkować politykom, a w szczególności ministrowi sprawiedliwości – mówił Jerzy Stępień.

Goszczący w Łowiczu prezes Instytutu Lecha Wałęsy wyraził obawę, iż może się stać tak, iż rząd będzie się starał odrzucić weto prezydenta. Jest to możliwe, jeżeli 3/5 posłów zagłosuje przeciwko decyzji głowy państwa. Jerzy Stępień przybliżając praktyki partii rządzącej stwierdził, że nigdy nie wiadomo, kiedy odbędzie się takie głosowanie i w której sali.

Obecni przed Sądem Rejonowym pytali co w sytuacji, kiedy zmiany zaproponowane przez prezydenta będą kosmetyczne i łudzące, a ustawa przejdzie w praktycznie niezmienionej formie. W odpowiedzi usłyszeli, że dopóki istnieje Sąd Najwyższy i Krajowa Rada Sądownicza w takim składzie jak jest, sędziowie w sądach powszednich mają oparcie. Jeżeli ustawa zostanie wprowadzona „obóz rządzący z całą brutalnością wprowadzi swoją politykę”.

Jerzy Stępień mówił także o czołowych politykach z koalicji rządzącej. „Najważniejszym ogniwem w rządzie” to jego zdaniem Antoni Macierewicz, zaś w ocenie byłego sędziego TK – Jarosław Kaczyński nie zdecyduje się na żaden kompromis ws. wspominanej ustawy. W ocenie J. Stępnia marsz ku anarchii zapoczątkował Andrzej Duda, a stało się to w chwili, kiedy ułaskawił Mariusza Kamińskiego.

W odpowiedzi na manifestację pod Sądem Rejonowym, po drugiej stronie ulicy, przy placu Koński Targ Klub Gazety Polskiej zorganizował kontrmanifestację. Wspólnie z osobami, które czują się pokrzywdzone przez wymiar sprawiedliwości wytykano „sąsiadom” patologię w polskich sądach.

 

 

 

Manifestacja pod sądem i kontrmanifestacja po drugiej stronie ulicy komentarze opinie

 • gość 2017-07-29 10:20:57

  Pan Stępień bardzo mądry człowiek, miło że zaszczycił Łowicz. Może więc jest nadzieja dla Rzeczypospolitej

 • gość 2017-07-29 12:15:42

  Szkoda że w m ordę nie dostał komuch j ebany!

 • Gość - niezalogowany 2017-07-29 12:28:50

  Klub gazety polskiej z golaszewskim na czele. PiS w obronie swoich politycznych zmian, które chcą wprowadzić upartyjnienie sądów. Za taka dobra zmianę dziękujemy

 • gość 2017-07-29 15:44:26

  Wszyscy studenci prawa albo zdecydowana większość jest za zmianami- nie może być że sędziami, adwokatami, prokuratorami zostają tylko po znajomości i po rodzinie. Czas rozwalić ten skostniały komunistyczny układ

 • gość 2017-07-29 16:47:38

  Panie redaktorze, Stępień, czy Stępniak? Proszę się zdecydować

 • gość 2017-07-29 20:37:14

  A to sędziowie mianowani przez Ziobrę skąd się wezmą jak nie z rydzykowego kolesiowego układu? Co wiesz biedny człowieku o sądownictwie by je reformować? Jakbyś jeszcze miał dość rozumu aby odróżnić wiedzę, wykształcenie i doświadczenie od przekonań (jak np komunizm) to byłoby cudnie. Zobacz sobie durniu skład okrągłego stołu Pan Jerzy Stępień był tam razem z twoimi dwoma kaczorami.

 • gość 2017-07-30 07:29:36

  Sędziowie to powiem krótko patałachy -liczy się tylko pełna kieszeń ,dalej zespoły kuratorów essesmani ,pracownicy Mops czyli polskie jugendanty ,dalel prokuratura brama do korupcji ,policja czują że są wschech mocni ,dalsza częśc to urzednicy któży nie wyrwali się z komuny myśląze prywata załatwi wszystko zmiany są potrzebne zwłaszcza personalne wyżej podanych instytucjach zwłaszcza w tak małych miastach ,każdy wie jaka korupcja panuje w Łowiczu i co przez znajomków można załatwic wiec jestem za głębokom reformom

 • gość 2017-07-30 13:57:10

  . >głębokom reformom< najpierw sam się poddaj a jak już będziesz mówić po polsku to wrócimy do tematu, bo tymczasem chluby temu narodowi nie przynosisz. A gdybyś siedział cicho to nikt nie wiedziałby że jesteś analfabetą. Podpowiadam chyba miałeś na myśli >głęboką reformą

 • gość 2017-07-30 14:02:14

  Zrobiłeś 'reformatorze" co najmniej osiemnaście błędów w jednym zdaniu... więc rozumiesz chyba, co trzeba najpierw zreformować? Czy ty naprawdę ani jednego dnia nie spędziłeś w szkole, nie przeczytałeś ani jednej książki? Gazety nawet?

 • gość 2017-07-30 18:15:25

  Oj nie doceniłem "reformatora", tych błędów po dokładniejszym przeczytaniu, jest co najmniej 35 w jednym zdaniu. A wszystko to z użyciem działającej na tej stronie automatycznej korekty. Jesteś bez wątpienia najwybitniejszym pisarzem na całej Ziemi Łowickiej. Jeśli rozum masz taki jak język ojczysty, to lepiej nie myśl, bo zrobisz sobie krzywdę. Chwała "reformatorom".

 • gość 2017-07-30 23:43:38

  Do gościa, który tak pięknie się rozpisał: "Szkoda że w m ordę nie dostał komuch j ebany!" - masz klasę gościu! Cóż za styl! Jaka forma! Chełmona to pewnie nie kończyłeś, ale "coś tam, coś tam" skończyłeś.

 • Izydor - niezalogowany 2017-07-31 08:18:20

  Zbyszku współczuję tobie ze musiałeś stać razem z tymi popaprańcami z prawicowej sekty. Wszyscy wiedzą że wasz lider Wojciech nie jest zrównoważony.

 • Gość - niezalogowany 2017-07-31 09:42:54

  Banda kretynow.

Dodajesz jako: Zaloguj się