Maria Kutkowska-Matwiejczyk nie żyje

Wasze sprawy, Maria Kutkowska Matwiejczyk żyje - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 23/10/2019 12:48

W wieku 103 lat, odeszła w dniu wczorajszym, 22 października Maria Kutkowska-Matwiejczyk. Łowiczanka, która przed wojną utworzyła pierwszą w Łowiczu drużynę harcerską a w latach hitlerowskiej okupacji działała w Szarych Szeregach.

Zmarła, choć obecnie nie związana z Łowiczem, w mieście nad Bzurą mieszkała jako młoda dziewczyna. Sprowadziła się tu wraz z rodzicami i rodzeństwem w latach 30. XX wieku.
Na kartach lokalnej historii sto latka zapisała się wspólnie z pewnym młodzieńcem jako para reprezentacyjna Łowicza podczas hucznych jego obchodów 800-lecia (1936r.). W dokumencie z 1136 roku po raz pierwszy pojawia się nazwa miasta nad Bzurą. Łowicz występuje tam jako Loviche.

Maria Kutkowska-Matwiejczyk urodziła się 12 lutego 1916 roku w Kamilewie. W Łowiczu uczęszczała do Szkoły Handlowej, obecnie ZSP nr 4, gdzie w 1933 założyła drużynę harcerską. W czasie okupacji niemieckiej działała w Szarych Szeregach, była również zastępcą Genowefy Mastalskiej, komendantki żeńskiej sekcji harcerskiego ruchu oporu.

Po wojnie w 1946 roku pani Maria wyjechała do Łodzi i zaczęła pracować w banku. Wyszła za mąż, jednak nie doczekała się potomstwa.

Pogrzeb Marii Kutkowskiej-Matwiejczyk odbędzie się w poniedziałek, 28 października o godz. 13.15 na cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Reklama

Maria Kutkowska-Matwiejczyk nie żyje komentarze opinie

  • Janusz Niemczyk 2019-10-23 13:01:31

    Pamiętam Panią ze zjazdów wychowanków. Cześć jej pamięci!!!

  • gość 2019-10-23 14:50:57

    Cześć jej pamięci.
    Ps Ja pamiętam tego pana z artykułów...

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama